Soutěž: POZNÁTE BEZPEČNĚ KVALITNÍ POTRAVINY?

Na evropském trhu se stále zvyšuje zájem o kvalitní potraviny a spotřebitelé vyžadují, aby kvalita byla garantována. České pivo, Jihočeská niva, Spišské párky, Karlovarské oplatky a mnoho dalších produktů nese své vlastní „sluníčko“ kvality.

Co si pod těmito logy představit?

Modro-žlutá nebo červeno-žlutá „sluníčka“ kvality představují evropské ochranné značení kvality.
Jak jste na tom vy? Víte, co znamenají?

Chráněné zeměpisné označení třeboňský kaprChráněné zeměpisné označení (CHZO)

je určeno pro výrobky, které se v místě těší velké reputaci,ale nejsou s ním spojeny tak těsně. Jeden z výrobních procesů může probíhat jinde. Toto označení vlastní např. Hořické trubičky, Olomoucké tvarůžky, Štramberské uši a další.

 

Chráněné označení původu

Chráněné označení původu (CHOP)

může získat produkt, jehož výroba je úzce spjata s určitým
místem a jeho tradicí. Celý proces produkce je spjatý s jedním místem. Všestarská cibule, Český kmín nebo Žatecký chmel jsou nositeli tohoto označení.

zaručená tradiční specialitaZaručená tradiční specialita (ZTS)

je určena všem produktům, které se nevyrábějí v určité oblasti,
ale jsou zpracovány tradičním způsobem. Ochutnejte Liptovský salám, Spišské párky, Špekáčky nebo Lovecký salám, které toto označení mají.

 

Které produkty mohou získat tato označení?

chelcicko-lhenicke ovoce
Chelčicko – Lhenické ovoce

značení EUProces schvalování není pro žadatele nikterak jednoduchý. Než jsou chráněné názvy zapsány do rejstříku, je přezkoumána oprávněnost žádosti o zápis ze strany členského státu, následně Komise EU a v průběhu schvalování žádosti i všech hospodářských subjektů z EU. U produktů je  posuzováno, zda se skutečně jedná o produkty s tradičním postupem výroby apod. Výrobci, kteří chráněné označení používají, jsou pravidelně podrobováni kontrole, při které je ověřeno, zda dodržují podmínky výroby pro tyto produkty stanovené ve specifikaci.

Kde se s logy můžete setkat?

Díky tomuto systému ochrany názvu produktů se nám zjednoduší výběr i při dovolené v zahraničí, jelikož s těmito značkami se můžeme setkávat po celé Evropě a vždy znamenají totéž – kvalitu. Mezi produkty, které nesou chráněné značení, můžeme uvést např. Jihočeskou Zlatou nivu, Třeboňského kapra, Nošovické kysané zelí, Lomnické suchary, Chelčicko – Lhenické ovoce, Budějovické, Znojemské či Brněnské pivo aj. V Itálii si můžete zakoupit např. sýr Parmigiano Reggiano s logem CHOP nebo Aceto Balsamico di Modena nesoucí známku CHZO.

Soutěž

Vyhrajte v naší soutěži balíček dárkových předmětů s logem chráněného evropského značení.(nákupní taška, klíčenka, dóza na potraviny..) Stačí správně odpovědět na naší soutěžní otázku  do 25.3.2015. Tři správné odpovědi následně vylosujeme a výherce budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Účastí v soutěži souhlasíte se zasíláním našeho newsletteru který posíláme max. 1x za měsíc.

Soutěž ukončena!

Výherce budeme kontaktovat na zadanou emailovou adresu!

Správná odpověď byla za b) Valašský frgál

Všem zúčastněným děkujeme za účast, výhercům gratulujeme!

Soutěžit můžete zde.

Nápověda do soutěže na oficiálních webových stránkách – kvalitní evropský výrobek zde.