Setkání turistiky s knižním světem – ANNO LIBRI
1. února příznivci turistiky na pražském Proseku odstartovali druhé pokračování seriálu turistických akcí ANNO LIBRI, pořádaných Klubem českých turistů k roku knihy.
„Prostřednictvím projektu ANNO LIBRI chceme propojit turistické pochody s návštěvou míst, která nejsou běžnými turistickými cíli, abychom společně vzdali hold národnímu písemnictví, české knize, literátům, písmákům, archivářům i poselství dějin, zachycenému písmem. Projekt zahrnuje šestnáct zastavení ve dvanácti krajích České republiky. Navštívíme společně jak historické knihovny v zámcích či klášterech, tak knihovny krajské, oblastní i studijní, sloužící široké veřejnosti, navštívíme muzea a zavítáme i do archivů, abychom turistům představili, jak neuvěřitelně široký a podmanivý je svět písemnictví. První zastavení se uskutečnilo v polovině ledna v královéhradecké Biskupské knihovně a zaznamenalo mimořádný ohlas. Knihovníci umožnili zájemcům nahlédnout do mimořádně cenných publikací a listovali s nimi i ve svazcích ze čtrnáctého století. Žádné skleněné přepážky, žádné jiné zábrany, ale kontaktně – a to je zážitek, který zůstane hluboko v paměti. Organizátoři za celý den napočítali více než 400 účastníků této úvodní akce“, komentuje její organizátor Martin Pluhař z KČT GeoCesty Štoky.
Turisté se o první únorové sobotě vydali z Proseku na desetikilometrovou túru přes Prosecké skály, park Pod Korábem, Thomayerovy sady, dále podél Vltavy a Stromovkou do Bubenče, kde skončili v Muzeu literatury v bývalé Petschkově vile, provozovaném Památníkem národního písemnictví. Odměnou za účast jim bylo kromě tradičního diplomu a turistické vizitky také zlevněné vstupné pro všechny zúčastněné.
„Věříme, že netradičně pojatý ročník 2025 bude přínosný pro nás všechny a že projekt ANNO LIBRI propojí turistiku se světem knihy. Chceme propojit turistické pochody s návštěvou míst, která nejsou až tak běžnými turistickými cíli, abychom společně vzdali hold národnímu písemnictví, české knize, literátům, písmákům a archivářům, poselství dějin do písma zaznamenaného. Projekt zahrnuje šestnáct zastavení ve dvanácti krajích České republiky. Navštívíme společně jak historické knihovny v zámcích či klášterech, tak knihovny krajské, oblastní i studijní, sloužící široké veřejnosti, navštívíme muzea a zavítáme i do archivu, abychom turistům představili, jak neuvěřitelně široký a podmanivý je svět písemnictví,“ dodává Martin Pluhař.
Pozitivem projektu je nejen to, že zavádí turisty do knižního světa, ale také to, že spojuje turistickou komunitu napříč regiony. Pražské zastavení ANNO LIBRI bylo společnou akcí turistických odborů KČT z Vysočiny a Prahy a je nejen jednou z aktivit v rámci Roku knihy, ale také celoročního seriálu Prahou turistickou. Ukazuje, jak je možné sladit společné zájmy a cíle a otevírá nové prostory pro fungování moderní turistiky.
Miroslav Navara/TZ