Romantika jarního povydří – aneb výlet na Šumavu ve stínu Karla Klostermanna

[slideshow_deploy id=’3470’]

Kamenná krása Povydří..

PovydříZima už je dávno za námi a tak se i Gastrovýlety konečně rozhoupali a vydali jsme se na první letošní jarní výlet. A to přímo do srdce Šumavy, do kraje romantické ale i divoké přírody, kde každé zákoutí v člověku vyvolá pocit klidu ale zároveň je i zázračným zdrojem k načerpání energie. Ale nemusíte se bát, cesta naučnou stezkou Povydří není nijak náročná, zvládnete jí i s dětmi v kočárku, jelikož jde o velmi dobře udržovanou a upravenou cestu vedoucí nad kaňonem řeky Vydry, která vzniká na Modravě soutokem Roklanského, Modravského  a Filipo-huťského potoka, které sbírají vody z rozsáhlých slatí v okolí Modravy a při hranici s Bavorskem.

[caption id=”attachment_3494″ align=”alignright” width=”150″]Zaposlouchejte se do libého zvuku vody Zaposlouchejte se do libého zvuku vody[/caption]

Sedm kilometrů dlouhá trasa je věnována Karlu Klostermannovi, spisovateli, který své dílo zasvětil právě Šumavě a s radostí Vás touto krásnou cestou provede na všech zastaveních, kde se dozvíte vše o vzniku tohoto údolí plného balvanů, šutráků, kamenů a kamínků.

Výlet můžete začít buďto v bývalém královském dvorci, dnes autokempu Antýgl ( kde mají mimochodem výborné domácí koláče)  nebo stejně tak, jako my na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou v Čenkově pile. Obě místa jsou dobře dostupná automobilem i autobusem či na kole.

Čeňkova pila a elektrárna Vydra..

Naučná stezka PovydříHned ze začátku výletu můžete navštívit v elektrárnu Vydra kde je otevřena expozice Šumavská energie. Expozice obsahuje krajinný model území od Modravy po soutok Vydry a Křemelné, historické přístroje i modely vodních elektráren s aktivní simulací technologického procesu. Návštěvníci mohou shlédnout některé z tematicky souvisejících filmů a prohlédnout si i blízkou národní technickou památku, malou vodní elektrárnu Čeňkova Pila z roku 1912.

Cestou, necestou za vydrou z Večerníčku..

Turnerova chata
Turnerova chata

Po tomto zasloužilém vzdělávání se můžete vydat vstříc kráse říčky Vydra. Cestou plnou přírodních krás se dozvíte co jsou to viklany, jak se na dně koryta řeky tvoří obří hrnce nebo co je za vznikem kamenného moře.  Přibližně v polovině cesty narazíte na stylovou roubenou Turnerovu chatu. V této stavbě postavené v 18 .století německým spolkem turistů se dnes nachází restaurace a dají se zde zakoupit také různé upomínkové předměty. Nejenom ty nejmenší nadchne možnost prohlédnout si ve výběhu živou vydru, kterou určitě každé malé dítko zná, protože toto je VIP vydra Míša která si zahrála v oblíbeném večerníčku filmaře Václava Chaloupky.

Cestou určitě nesmíte zapomenout postavit na nějakém příhodném místě ,,kamenou věž” a zanechat tak alespoň na pár dní stopy své přítomnosti v tomto krásném kraji.

Turistům přívětivé Srní..

 kostel nejsvětější trojice Srní
kostel nejsvětější trojice Srní

Pro ubytování můžeme vřele doporučit turistům velmi přívětivou horskou obec Srní (858 m n.m ) která je proslavená romány spisovatele Karla Klostermanna. V centru obce je velmi pěkně zrestaurován kostel nejsvětější trojice. Na místě zrušeného hřbitova v r. 1984 je dnes Vzpomínkový park se Stolem smíření a pamětní deskou s nápisem: Karel Klostermann – apoštol smíření mezi Čechy a Němci. Za zmínku také stojí Klostermannova chalupa. Šumavskou architekturu zde představují roubené chalupy postavené na kamenné podezdívce se stěnami chráněnými šindelem. V obci se nachází info-centrum, kde Vám ochotně poradí a nabídnou zajímavé upomínkové předměty. Otevírací dobu a případné informace o dění či akcích v Srní naleznete na oficiálních stránkách info-centra zde.

A protože jsme Gastro výlety, máme pro Vás několik tradičních receptů ze ,,staré Šumavy

Couračka z obce Nicov / aneb když se zelí ,,courá” po stole

jemně nakrájenou cibuli osmahneme na sádle, přidáme mletou papriku, kmín a 0,5 Kg kysaného zelí i s lákem, za-restujeme s trochou cukru, zalijeme vývarem a zvolna vaříme,když je zelí měké, přidáme smetanu rozmíchanou s hladkou moukou, na kolečka nakrájenou, opečenou klobásu,provaříme.

Šumavská pivní polévka

Rozkrájíme 300g tmavšího chleba, zalijeme 0,3 l plzeňského ležáku a necháme chléb rozmočit. 1,5 litru hovězího vývaru přivedeme k varu, přidáme pivo s chlebem, 02 litru smetany (33 procentní), žloutek, kmín, sůl. Provaříme, přecedíme  a je hotovo.

Fotogalerie:

 

 

 

 

Líbil se Vám náš článek?