Prstem po gastronomické mapě Evropy – co ochutnat, i když je dovolená v nedohlednu?

Voda, originální zahraniční dobroty a drinky…  Že vás tenhle rok dovolenkové požitky nečekají? Anebo jste se naopak z vysněné dovolené vrátili a chybí vám zážitky, které k dokonalé dovolené patří? Nezoufejte, autentické zážitky s chutí cizích  krajů si můžete užívat i v naší krásné zemi. A nejen v létě! Místa k poznávání, kulturní zážitky, autentické zahraniční dobroty, originální drinky i slunné písčité pláže se dají najít i v Česku, a že jich není málo. Záleží na vás, jestli dáte přednost objevování krajiny, rozhodnete se chytat bronz s drinkem v ruce anebo ochutnáte nové dobroty světových kuchyní. Jaké dobroty Čechy nejnavštěvovanějších destinací by Vás neměly minout?

Francie: umělecké dílo na talíři

Francouzi považují vaření za uměleckou disciplínu. Podle toho vypadá francouzská gastronomie, která je ve světě jedna z nejuznávanějších. Pokud na dovolené hledáte precizně servírované pokrmy a dokonale vypadající dezerty, vysoce kvalitní suroviny a excelentní servis, jste ve Francii na správném místě. Těžko jmenovat ty největší delikates – francouzská vína, sýry i pečivo jsou těmi nejvýraznějšími z francouzské gastronomie, které si v Česku můžete dnes snadno dopřát a můžete si díky nim vykouzlit nezapomenutelný brunch u vás doma anebo na louce. Francouzské pochutiny seženete nejen ve specializovaných obchůdcích, ale i na farmářských trzích. Vyrazte ráno s košíkem na tržnici, nachlaďte si lahvinku růžového z Provence a užijte si gastronomický zážitek svých snů. Uvidíte, že si to budete chtít brzy zopakovat.

Za sportem do Wimbledonu

Stačí přeplout La Manche a z Francie jste v tu ránu na cestě za jinými zážitky. Nejznámější tenisový turnaj Wimbledon, jehož největší raritou je travnatý kurt a více než stoletá tradice, si drží svou nezaměnitelnou kulturu. Ta se odráží například v dress code i Angličany oblíbeném nápoji Pimm’s. Likér na bázi ginu se podává v různých míchaných drincích. Nejklasičtější Pimm’s & Lemonde si v jeho originální podobě – tak jako na Wimbledonu – můžete vychutnat na Manifesto Marketu v Lionello‘s Cocktails. Pimm’s je zároveň nápoj, který se smí podávat na britském královském dvoře. Další neopomenutelnou Wimbledonskou specialitou jsou jahody se šlehačkou. Tak už víte, co si letos naservírujete ke sledování Wimbledone v televizi?

Pod španělským sluncem

Prosluněné pláže ve Španělsku si oblíbila řada požitkářů, kteří se nebojí chopit vychlazeného drinku a tapas. Vyhlášené olivy, sýry, jamón nebo nejprodávanější gin Larios a drinky z něj milují jak samotní Španělé, tak nadšení turisté, jejichž počet stále stoupá. Po Francii jde o nejnavštěvovanější destinaci světa. Nejaktuálnější roční statistiky píší o 82 milionech lidí. Pokud jste tedy plážový typ, zabalte s sebou některé z těchto delikates anebo se nechte na plážovém baru hýčkat, jako byste seděli na Costa de Sol.

Chorvatsko jako stálice mezi Čechy

Každý rok odjíždí na dovolenou do Chorvatska více než 800 tisíc českých turistů. Přestože místní pláže praskají ve švech, stále pro nás dovolená u Jadranu zůstává přitažlivá díky křišťálově čistému moři, pohostinnými rezidenty, i dostupností autem. Kromě polehávání u moře se nabízí spousta možností, jak využít vlastní dopravy. Vedle návštěvy Plitvických jezer nebo Dubrovníku stojí za to si popojet na vyhlášené místní trhy pro čerstvou zeleninu, fíky a další dobroty, mezi nimiž byste neměli opomenout sušenou šunku. Není zcela známá, jako třeba ve Španělsku nebo Itálii, její kvalita je však velice vysoká a místní jsou na tento gastronomický poklad právem pyšní.

Itálie pro požitkáře

Na druhém břehu Jadranu leží další ráj českých turistů – ať těch, co prahnou po příjemných plážích, kráse malebných městeček anebo skvělé gastronomii. Když se řekne italská gastronomie, je jasné, co si jako první řada z nás představí. Italské gelato je snem každého milovníka zmrzliny. Zmrzlináren, kde si zakládají na čerstvosti a kvalitě surovin vzniká po Česku stále více a najdou se i takové, kde za výrobou stojí rodilý Ital. Italové jsou navíc přeborníci ve výrobě pizzy. Neapolská pizza se dokonce zapsala na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Pravá neapolská pizza z rukou Italů je k dostání například na Manifesto Marketu, kde kousek od stánku DA ANTONIO Pizzeria Napoletana najdete i bar Lionello’s Coctail pojmenovaný podle Lionella Stocka, který byl původem Ital, ale přestěhoval se do Češka, kde roku 1927 vyrobil Fernet Stock. Ten si v Lionello’s Coctails můžete vychutnat v podobě spritzu. A pokud by to bylo málo, hned nalevo od baru stojí nová pršuterie.

Řecko pro milovníky moře a zdravé kuchyně

Dovolená v Řecku je především o moři a dobrém jídle. Řecká kuchyně je velice rozmanitá. Těží z lokální zeleniny a ovoce, farmářských sýrů a masa. Taverny vás snadno vtáhnou vůní souvlaki nebo ryb, osvěžíte se tzatziki anebo dalšími řeckými saláty. Vyhlášený je místní olivový olej a silná anýzový kořenka ouzo. Zkuste využít sezónu čerstvé zeleniny a ovoce, přichystejte si marinádu inspirovanou řeckou kuchyní a připravte si grilovačku, za kterou vás budou kamarádi a rodina milovat. Takové hody si odepře jen málokdo.

Věrni Česku

Naše krásná krajina je pro dlouhé procházky i plavání v zatopených lomech skvělým místem dovolené nejen pro rodiny s menšími dětmi, které se bojí riskovat dlouhé lety nebo cesty za hranice, ale i pro mladší generaci, která má zmapované letní festivaly. Konec léta navíc vrcholí největší drinkovou party Stock Mixfest v Plzni, která nabídne nabitý kulturní program českých hvězd. Na festivalu ochutnáte nejen české značky, jako je Fernet Stock nebo Božkov, ale i světové značky od ginů po whisky. Kdo by se ale nemohl dočkat, bude česká klasika Fernet Stock Bavorák dělat skvělý doprovod při všech grilovačkách s rodinou a přáteli. Grilování totiž Češi milují a rádi si užívají speciality z ohně v restauracích. Řada z nich proto zavedla grilovací večery, kde se dají ochutnat i zajímavé exotické dobroty.

Je pro Vás evropská kuchyně okoukaná a měli byste chuť zabrousit ještě dál? V Praze najdete místo, kde nejen, že ochutnáte evropské i exotické speciality od kuchařů, pro něž jsou tato jídla přirozeně domácí, ale přenesete do prostředí, kde na vás dýchne dovolenková nálada. Hudba, pohoda, dobré jídlo a nálada, osvěžující drinky a multikulturalita – na Manifesto Marketu se zkrátka přenesete lusknutím prstu za svými gastronomickými touhami a užijete si dovolenkovou náladu.

Zdroj foto: archiv spol.

Líbil se Vám náš článek?