Praha 2 připravila přitažlivý advent

Na startovní čáru adventního programu na Praze 2 se jako první postavily Vánoční trhy na náměstí Míru. Svou zářivou výzdobou i širokým sortimentem lákají návštěvníky z celé Prahy. Městská část Praha 2 tak spustila každoroční sérii předvánočních akcí. V té letos nebudou chybět jak akce tradiční, tak i novinky.

K adventnímu období na Dvojce už neodmyslitelně patří nejrůznější kulturní a společenské akce. Chybět tak nebude již tradiční Adventní zastavení u Ludmily s rozsvícením vánočního stromu, série Adventních koncertů v kostelích nebo Zpívání koled u sv. Ludmily. Na své si přijdou i milovníci ledních sportů. Po předchozích úspěšných sezónách budeme znovu bruslit v Grébovce a v Jammertale pod Nuselským mostem a vůbec poprvé také v Sadech Svatopluka Čecha. Další letošní novinkou pak budou světelné 3D instalace na Karlově náměstí, které v pátek 1. prosince park promění v pohádkové království. Na to se už osobně moc těším,“ informoval starosta Prahy 2 Jan Korseska.

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos městská část Praha 2 připojila už pošesté. Tentokrát však i s místními prodejci chovatelských potřeb. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájila radnice v úterý 28. listopadu na náměstí Míru. Do akce se může zapojit úplně každý. Psí nebo kočičí krmivo, hračky, hygienické potřeby apod. stačí vhodit buď do připraveného sběrného kontejneru oranžové barvy na náměstí Míru, nebo do sběrného boxu v některé prodejně chovatelských potřeb. Výtěžek sbírky pak 17. prosince poputuje do kočičích a psích útulků.

Přední část náměstí Míru bude i letos v prosinci patřit těm nejmenším. Děti a žáci mateřských a základních škol v Praze 2 ozdobily 1. prosince připravené vánoční stromečky a zazpívaly si společně koledy. Stromky budou náměstí zdobit až do Nového roku. Ty nejkrásnější budou moci obdivovat i návštěvníci baziliky sv. Ludmily.

Vánočně naladěný bude letos také park na Karlově náměstí. O jeho výzdobu se postarali pracovníci společnosti Technologie hl. m. Prahy, kteří zde umístili světelné 3D instalace. Návštěvníci parku je mohou obdivovat 1. prosince až do Tří králů.

Bruslařská sezóna na Dvojce odstartovala 1. prosince. Vedle již tradičních lokalit jako je Jammertal pod Nuselským mostem nebo Grébovka se veřejnosti vůbec poprvé představilo kluziště v Sadech Svatopluka Čecha. Dopoledne budou lední plochy sloužit primárně školám, odpoledne a o víkendu pak veřejnosti. Bližší informace k provozu i možnosti rezervace ledních ploch naleznou občané na webu provozovatele www.jsmenalede.cz.

Praha 2 letos nezapomene ani na mikulášskou nadílku, kterou připravuje v součinnosti s Domem dětí a mládeže Prahy 2. Děti si pro ni budou moci přijít v úterý 5. prosince do Vinohradského pavilonu. Dopoledne bude vyhrazeno školám, odpoledne pak veřejnosti. A na co se děti mohou těšit? Čeká je již tradiční setkání s Mikulášem a jeho družinou, plnění „čertovských“ úkolů a spousta zábavy. Na své si přijdou i děti z Nuslí a Podskalí, na které čeká mikulášská nadílka již tradičně v parku Folimanka.

Oblíbená série adventních koncertů, připravených na 2., 7. a 14. prosince, pozve letos posluchače do chrámu sv. Kateřiny Alexandrijské, kostela sv. Jana Nepomuckého na Skalce a do kostela sv. Ignáce z Loyoly. Koncerty jsou již tradičně zdarma.

Závěrem adventu, v neděli 17. prosince, si mohou zájemci přijít k bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru zazpívat české koledy společně se svými volenými zástupci. Tradiční akce Zpívání se zastupiteli  začíná v 15:00. Noty a texty budou k dispozici na místě.

Miroslav Navara/TZ

Líbil se Vám náš článek?