Pozor na sluníčko!Opalujte se bezpečně!

Pozor na opalování, může být nebezpečné..

Farmaceutka Petra Heřmánková
Farmaceutka Petra Heřmánková

Nastal čas léta a sluníčka,výletů a opalování u vody ale nadměrné slunění může i pěkně potrápit. Farmaceutka Petra Heřmánková si pro vás připravila pár rad jak předcházet spálení a co dělat pokud to s nadměrným sluněním přeženete a pokožku máte v jednom ohni.

Důležitá je prevence..

Pokud je to možné nevystavovat se slunečnímu záření od jedenácté do třetí hodiny odpolední. Je vhodné se chránit fotoprotektivními přípravky, pokrývkou hlavy, oblečením a slunečními brýlemi. Fotoprotektivních přípravků je celá řada. Používají se ve formě nemastných sprejů, tělových mlék, lehkých gel-krémů pro problematickou pleť, zmatňujících pleťových krémů, lehce zabarvujících pleťových krémů aj. Obecně platí, že čím světlejší pleť, tím vyšší faktor. Osoby se světlou pletí by měli nejlépe použít faktor 30 a více.

Zejména děti bychom měli před přímým odpoledním sluníčkem chránit
Zejména děti bychom měli před přímým odpoledním sluníčkem chránit

Pozor na mateřská znaménka…

Děti do 4 let by neměli být vystavěni přímému slunečnímu záření. Citlivá místa, znaménka, jizvy a rty je vhodné potírat tyčinkou s vysokým faktorem 50+. Řada přípravků obsahuje i minerální vodu, která pečuje o pokožku a ve spreji i příjemně osvěží. V tropických vedrech je důležitý pitný režim (tj. 2-3 litry za den). Je nutné zdůraznit, že opalování v soláriu není vůbec zdravé, ba naopak!

Před sluneční alergií lze také chránit fotoprotektivními přípravky. Pokud se alergie vyskytne, je vhodné zdržovat se ve stínu a ošetřit kůži panthenolem. Pokud je svědění úporné lze užít antihistaminikum.

Co dělat, pokud se nedostatečně chráníme a spálíme se?

V horké letní dny je vhodné omezit pobyt na přímém poledním slunci
V horké letní dny je vhodné omezit pobyt na přímém poledním slunci

První pomocí jsou přípravky s obsahem panthenolu a aloe vera. Existují ve formě tělových mlék, gelů, krémů, pěny a sprejů. Kombinují se s vitamínem E, kyselionou hyaluronovou, aloe vera aj. Lze je použít i u suché pokožky po každém koupání, kdy je kůže podrážděná chlorovanou či slanou vodou. Některé spreje mají i chladivý efekt. Pokožka vystavená častému slunečnímu záření rychleji ztrácí pružnost. Opakované spálení má na kůži velmi negativní vliv.

Pro ochranu kůže a delší udržení opálení je vhodné užívat doplňky stravy s beta-karotenem a antioxidanty. Nejlepší je užívat 14 dní před plánovaným sluněním a po slunění.Zbývá už jen dodat, že během pobytu na sluníčko nezapomeňte dodržovat správný pitný režim, do kterého se ale nezapočítává káva ani alkoholické nápoje včetně piva.

Pro www.gastrovylety.cz Petra Heřmánková

 

Líbil se Vám náš článek?