POSVÍCENÍ NA VESELÉM KOPCI PLNÉ ZÁBAVY

Pečení chleba na posvícení na Veselém kopci u Hlinska, Na obrázku bochníky chleba v peciPosvícení..

V sobotu 5. září od 10 do 15 hodin se na Veselém Kopci u Hlinska koná program s příjemným názvem i obsahem.

Ve všech roubených objektech to bude vonět přípravou tradičního posvícenského pečiva, někde budou moci návštěvníci i ochutnávat. Například v hájence se bude péci, ochutnávat i prodávat sváteční pečivo, ve statku z Mokré Lhoty zase zavoní chléb a placky z chlebového těsta upečené ve zdejší chlebové peci. K dalším zajímavostem letošního Posvícení bude jistě patřit pečení perníků z forem, které před očima návštěvníků bude vyřezávat Oldřich Kvapil – řemeslník oceněný titulem Nositel tradice. Letošní Posvícení bude spojeno se slavnostním otevřením Žejdlíkovy truhlářské dílny ze Svratouchu. Dílna je jedinečným dokladem šikovnosti a vynalézavosti vesnických řemeslníků.

Návštěvníci posvícení na Veselém kopciAni Posvícení na Veselém Kopci se neobejde bez veselé muziky, tance a zpěvu. O to se postarají žesťový kvintet dechové hudby Mrákotínka a dvojice dudáků. Program doplní malý Posvícenský jarmark, jehož se zúčastní pozvaní lidoví výrobci nabízející tradiční dobroty, ale také keramiku, formičky a další výrobky.

K  pozvánce zbývá ještě dodat, že posvícenské speciality bude nabízet i Hospoda Na vejměnku v areálu muzea, která pro tento den připravila speciální jídelníček.

Areál Veselý Kopec
Zdejší expozice přinášejí svědectví o životě a práci drobných rolníků od první poloviny 19. století do poloviny 20. století. Zemědělské usedlosti doplňují nejen drobné vesnické stavby (špýchar, chlívky, haltýř apod.), ale i lidové technické památky na vodní pohon. Dnes zde naleznete téměř třicet objektů, které dohromady tvoří osadu s volně rozptýlenou zástavbou.

Oficiální webové stránky