Pokochejte se krásami letní přírody na veletrhu Flora Olomouc

Letní Flora Olomouc zve na notu „vědeckou“. Návštěvníci budou poznávat zahradu..

Pavilón výstaviště Flora Olomouc plný květinZáplava nádherných květů právě vrcholícího léta i spousta atraktivních lákadel. Taková bude opět letní etapa mezinárodní květinové a zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc, která se na stejnojmenném olomouckém výstavišti bude konat od 20. do 23. srpna 2015. Na realizaci letního pokračování největší akce svého druhu u nás se tentokrát podílejí pedagogové a studenti Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, a také proto zní hlavní motto výstavy Zahrada poznání – poznání zahrady.

Téma hlavní expozice letní Flory v pavilonu A olomouckého výstaviště bude letos úzce souviset s 30. výročím založení Zahradnické fakulty MENDELU a je rovněž inspirováno 150. výročím první přednášky Gregora Johanna Mendela na schůzi Přírodovědeckého spolku v Brně. „Návštěvníci se u nás tedy nejen pokochají krásami letní přírody a především pestrobarevných květů, ale věřím, že
i něco nového poznají a něčemu se u nás přiučí,“ komentuje s úsměvem motto letní etapy proslulé mezinárodní výstavy Zahrada poznání – poznání zahrady ředitel Výstaviště Flora Olomouc Jiří Uhlíř.

Pavilon letního veletrhu Flora OlomoucGalerii největšího pavilonu olomouckého výstaviště obsadí expozice Sdružení pěstitelů
a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO CZ na téma Rostliny a zdraví. Představí se zde mimo jiné domácí druhy léčivých rostlin, dále rostliny z čínské a japonské medicíny včetně jejich pěstování a zpracování, Chybět však nebudou ani recepty a ochutnávky.

Na galerii pavilonu A bude mít své místo rovněž s úspěchem obnovená přehlídka Vyznání růžím, jejímž vyvrcholením bude letos křest keřové růže; ta dostane symbolicky jméno Flora Olomouc. Jedná se o plnokvětou keřovou růži z produkce firmy Kordes o výšce zhruba 120 centimetrů s vynikající odolností a hlavně krásnou vůní.

Žluté kaly Svaz školkařů se svou expozicí okrasných dřevin obsadí při letní Floře pavilon B. Společná expozice Českého zahrádkářského svazu nazvaná Od semínka ke sklizni bude k vidění v pavilonech B a C
a nabídne stovky květin i tradiční či méně známé odrůdy ovoce a zeleniny. K dispozici bude zájemcům také oblíbená bezplatná poradna a o patřičnou náladu a atmosféru se postarají moravští vinaři s cimbálem.

Chybět nesmějí ani tentokrát soutěže: vedle té o nejlépe řešenou expozici se uskuteční také soutěž Svazu květinářů a floristů s názvem Koš plný léta, v jejímž rámci budou vznikat koše s letními květinami a plody určené především pro příležitostnou dekoraci teras a balkonů.

Letní-etapa-Flora Olomouc-16Po úspěchu jarní premiéry bude hlavní pavilon olomouckého výstaviště opět přístupný všem zájemcům v rámci páteční večerní prohlídky s hudebním doprovodem skupiny Family a Pavla Nováka a také s občerstvením ve stylové kavárně. Návštěvníci se mohou od 20 do 22 hodin těšit zejména na slavnostně nasvícenou expozici, z níž si určitě odnesou mimořádný a unikátní zážitek. Jednotné vstupné stojí 100 korun, děti do dvanácti let mají vstup zdarma.

Výstavu doplní vyhledávané Letní zahradnické trhy s pestrou nabídkou květin, rostlinného materiálu, zahradnických pomůcek a hobby potřeb. V pavilonu H si bezpochyby své publikum najde rukodělný veletrh Fler spolu s expozicí monumentů a předmětů (nejen) pro nevidomé vzniklých v rámci projektu Květiny čtyřmi smysly. Každodenní doprovodný program přinese zábavu a rozmanité zážitky dětem i dospělým. Populární pásmo Receptáře zve návštěvníky do pavilonu A a na letní scénu U Samby v pátek a sobotu, kdy se můžeme těšit třeba na recitál zpěváka a herce Jiřího Štědroně, hudební vzpomínku na Michala Tučného, recitál nesmrtelné „Saxany“ Petry Černocké, ale i besedy, soutěže, povídání, recepty a ochutnávky. V sobotu se na olomouckém výstavišti bude navíc hned dvakrát zápolit o mistrovské tituly, a to v rámci českého šampionátu ve stromolezení a také vůbec premiérového mistrovství Moravy a Slezska ve vaření kotlíkových gulášů.

Letní-etapa-Flora--Olomouc-20A když už zmiňujeme gastronomii… Už tak tradičně bohatou nabídku občerstvení tentokrát doplní zbrusu nově otevřená Restaurace A, která se nachází v administrativní budově vedle stejnojmenného pavilonu a také na jeho terase. Její personál už se těší, až svým hostům splní i ta nejnáročnější kulinářská přání. Otevírá se první den letní výstavy.

Na letní Floru se opět vyplatí cestovat vlakem Českých drah. Na výstavu se totiž lze svézt na zvýhodněnou jízdenku VLAK+ Flora. Sleva činí 50 procent na zpáteční jízdné z kterékoliv místa
v ČR. Aby byla jízdenka se slevou VLAK+ uznána i pro zpáteční cestu, je nutné si ji nechat označit razítkem ve stánku Českých drah, který bude umístěn ve foyer pavilonu A. Jízdenku se slevou VLAK+ lze přitom zakoupit do všech stanic začínajících jménem města Olomouc – tedy i na zastávky Smetanovy Sady nebo Nová Ulice, které leží na dohled od výstaviště. A co víc: právě do těchto dvou stanic vypraví České dráhy během výstavy historický motoráček Hurvínek za jednotné jízdné 10 korun pro dospělé a pro děti zdarma.

Informace
 • FLORA OLOMOUC 2015
  •  letní etapa:
   • mezinárodní květinová a zahradnická výstava
   • VYZNÁNÍ RŮŽÍM: prodejní přehlídka růží
   • LETNÍ ZAHRADNICKÉ TRHY: prodej květin, zahradnického sortimentu, drobné zahradní mechanizace, pomůcek a potřeb
 • Doba konání: 20. – 23. srpna 2015, 9.00 – 18.00 hodin
 • Místo konání: Výstaviště Flora Olomouc, a. s. – Smetanovy sady, pav. A, E, G, H, exteriéry
 • Plné vstupné činí 120 Kč při platbě na místě a 100 korun při nákupu lístků předem pomocí online systému
 • Zlevněné vstupenky (pro důchodce a studenty) stojí 80 Kč
 • Děti od 6 do 15 let platí 30 korun
 • Rodinné vstupné (dva dospělí + 1 až 4 děti) je 210 Kč
 • Zdarma je vstup na výstavu pro děti do 10 let v doprovodu rodičů a návštěvníky s průkazem ZTP a ZTP/P
Líbil se Vám náš článek?