Novinka v ZOO Hluboká-Medvěd plavý

Zoo v Hluboké nad Vltavou má skupinu vzácných medvědů plavých..

dvojice medvědů plavých v ZOO Hluboká jako jediná v České republice, ale také v celé střední a západní Evropě. Ve středu 29. července 2015 přicestovaly do Čech dvě samičky vzácného medvěda plavého Gul a Zuchra.

Se samcem Altajem, který je v Zoo Hluboká již od srpna loňského roku, vytvoří chovnou skupinu, o jejíž rozmnožení budou chovatelé v Zoo Hluboká usilovat.Prozatím jsou drženy v izolaci ve vnitřních prostorách medvědích ubikací, odpočívají po dlouhé cestě a adaptují se na nové prostředí. Návštěvníci je budou moci vidět ve výběhu přibližně za 4 týdny. Ačkoliv je to jeden z poddruhů medvěda hnědého, jedná se o velmi vzácného medvěda. Na většině území svého výskytu v přírodě je označen jako kriticky ohrožený. V seznamech Washingtonské úmluvy CITES je zařazen do kategorie nejvíce ohrožených v příloze I.

Medvěd plavý, ZOO Hluboká Přeprava medvědů do ZOO

Kromě několika zoologických zahrad v Asii, zejména v místech jejich původu (např. v Dušanbe a Taškentu), jsou medvědi plaví chováni jen v několika zoologických zahradách v Rusku a na Ukrajině (Jekatěrinburg a Krasnojarsk – města, která leží v Asii, v Evropě pak jen v Penze, Permu, Kijevě a v Nikolajevu), celkem kolem 30ti zvířat. Od této hranice na západ je v žádné zoo (ani na americkém kontinentě, v Austrálii či v Africe), kromě Zoo Hluboká nad Vltavou, nenajdete.

V tomto ohledu jsou tedy v zoologických zahradách vzácnější než ohrožená panda velká, kterou můžete v Evropě vidět jen ve Velké Británii (Edinburgh), Francii (Beauval), Španělsku (Madrid), Rakousku (Vídeň) a Belgii (Pairi Daiza) a na celém světě, mimo území Číny, v dalších 13 zoologických zahradách v celkovém počtu kolem padesátky.

Medvěd plavý, ZOO HlubokáO početnosti těchto medvědů v přírodě existuje velmi málo informací. Medvěd plavý se vyskytuje velmi řídce ve velmi nepřístupných a nepřehledných vysokohorských oblastech Střední Asie (Ťanšan, Pamír, Hindúkuš) v Uzbekistánu, Tádžikistánu, Kyrgyzstánu a v Turkmenistánu) a v západním Himálaji v Nepálu, Indii, Pákistánu a Tibetu, kde navíc mohou využívat jen omezenou vhodnou plochu mezi nepřístupnými horskými hřebeny. Podle odhadů jich zde nebude žít více něž 3000 – 5000 jedinců (početnost populace pandy velké je odhadována na 3000 jedinců) . Například na území Kazachstánu je odhadováno do 600 jedinců medvědů plavých, v Pákistánu pouhých 150 až 200 jedinců, v Indii ve státě Himáčalpradéš jich žije ve dvou rezervacích jen asi 35. Přesto jsou v některých oblastech stále  loveni pro kožešinu a drápy k trofejním účelům a na vnitřní orgány pro využití v tradičním asijském léčitelství. Jsou také zabíjeni pastevci, rozšiřujícími své pastviny a chránícími svůj dobytek, a jejich přirozené prostředí je ničeno a fragmentováno lidskými zásahy.

Gul a Zuchra (v překladu Kvítek a Nádherná /nebo také Jasná – tedy mohla by to být i Jasněnka?/) přicestovaly po dlouhých jednáních a přípravách v doprovodu našeho zoologa klimatizovaným kamionem ze 6 tisíc kilometrů vzdálené zoologické zahrady Dušanbe v Tadžikistánu, kde se narodily.  Posledních 1300 km z hranic EU mezi Běloruskem a Litvou urazily již s našimi lidmi klimatizovanou dodávkou.

Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou
  • 373 41 Hluboká nad Vltavou
  • leden – únor 8:30 – 16:00
  • březen 8:30 – 17:00
  • duben – květen
  • 8:30 – 18:00 červen – srpen
  • 8:30 – 19:00 září 8:30 – 18:00
  • říjen 8:30 – 17:00
  • listopad – prosinec 8:30 – 16:00
  • Vstup se psy: NE
  • U zoologické zahrady je k dispozici parkoviště s kapacitou 400 míst.
Líbil se Vám náš článek?