Novinka KČT – bosá trasa přírodou

bosá trasa přírodou -Klánovický les

O prvním víkendu v září byla slavnostně otevřena osmikilometrová značená trasy, členy KČT zvolené pro trendy, zdravou, atraktivní a pohodovou pěší turistiku bez obuvi, naboso. Jde o první trasu svého druhu nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Česko patří díky Klubu českých turistů již více než sto let ke světové špičce, pokud jde o systémy značených turistických tras.

Odbor bosé turistiky KČT, působící od roku 2021, vyznačil okružní trasu, vedoucí po stávajících turistických značkách mezi rozcestími Zálesí, Klánovický les a Cyrilov. Kromě atraktivní trasy jsou na každém rozcestí umístěny naučné tabule, kde účastníci získají informace o této (staro)nové formě pěší turistiky. Dějištěm slavnostního otevření je ve 14,00 hodin turistické rozcestí Zálesí (u styku ulic Habrovská a Mechovka v Klánovicích) a návazně odstartuje hromadný bosý výlet, obohacený o lekci zdravé chůze.

V pozadí nové bosé trasy stojí 10 let pochodů naboso, sbírání zkušeností na našich výletech a programech na festivalech, 10 let studia odborné literatury apod., dále zrod spolku Bosá turistika, web:www.bosaturistika.cz a hobby webu TuristikaNaboso.cz i zrod odboru bosé turistiky KČT. Klánovickou trasu jsme intenzivně vybírali a připravovali zhruba dva roky včetně testů, kdy jsme si trasu osobně několikrát naboso prošli. Jsme rádi, že trend bosé turistiky je nejen v Čechách čím dál oblíbenější i mezi mladými“, komentovali David Mrhač a Igor Slouka, spoluzakladatelé a vedoucí osobnosti odboru bosé turistiky KČT.

Chození bosky či používání bosobot je dnes velmi silný trend. Opírá se o poznání, že to noze prospívá, a člověku tak zůstávají nohy zdravé. Tento trend si získává stále více příznivců a díky tomu neustále přibývá různých typů bosostezek,“ k tomu poznamenal místopředseda KČT Ladislav Macka. Je také velmi velká pravděpodobnost, že bosá trasa je skutečně první projekt takového druhu v Čechách i Evropě, a pokud už se někde něco podobného realizovalo, tak spíše lokálně a neoficiálně. Místopředseda KČT Macka ještě dodal: „Jsme rádi, že můžeme být v tomto směru nápomocni. Spolupracovali jsme na vybudování opravdové turistické trasy, která se teď bosým nadšencům nabízí v opravdu atraktivní délce osmi kilometrů.“

Klánovický les -bosá turistika

3. září současně proběhl již 7. ročník turistického pochodu Za loupežníkem Drholcem. V letošním roce organizátoři využili možnosti propojení pochodu s otevřením první bosé trasy v České republice. Všechny trasy turistického pochodu startovaly v muzeu v Praze – Újezdě nad Lesy s cílem v Masarykově ZŠ. Nejkratší, pětikilometrová Kvídova stezka vedla po naučné stezce o lesních zvířátkách kreslených dětmi, trasy 7, 11 a 25 km vedly místy bosé trasy. Na kratších trasách děti plnily loupežnické úkoly. Všechny trasy měly cíl u Masarykovy ZŠ, kde účastníci dostali pamětní list a medaili. Nechybělo občerstvení ani zajímavé aktivity, jako jsou dílna bosé nohy, glasswalking a prezentace bosé obuvi. „Myšlenka uspořádat tuto turistickou akci pro děti i dospělé v Klánovickém lese vznikla před 8 lety a byla spojena s ochutnávkou zdravých salátů v cíli. Ve středověku les Vidrholec obývali obávaní loupežníci, proto je akce takto motivovaná. Dnes v lese číhají už jen hodní loupežníci se zajímavými úkoly, které si všichni mohou vyzkoušet. Snažíme se podporovat zdravý pohyb v přírodě“, sdělila Klára Zezulová, předsedkyně odboru KČT Prima parta Praha.

Miroslav Navara/TZ