Navštivte výstavu o víně a moderní architektuře

Máte rádi moderní architekturu a sklenku vína?

Spojte příjemné s užitečným a vydejte se na výstavu Architektura a víno ve střední Evropě do Galerie Jaroslava Fragnera.

Weingut Preisinger, Rakousko C A & I photographyTěžištěm konceptu výstavy která začala 3.12.2013 a potrvá do 26.1.2014, je představit spojení nových (i tradičních) výrobních postupů s moderní architekturou a designem, což se projevuje nejen na interiérech, ale třeba i na grafice vinět. V expozici nechybí zástupci z České republiky, Slovenska, Rakouska, Německa (Sasko), Maďarska, Slovinska a severu Itálie (Jižní Tyroly). Jednotlivé vinařské provozy či vinařská centra jsou představeny fotografiemi a plány. Důraz je rovněž kladen na charakteristiku jednotlivých vinařských regionů, typických odrůd, ale také výsledných produktů včetně popisu výroby a zrání vína, které je zpracováváno jak tradičními způsoby (např. zrání v barikových sudech), tak těmi nejmodernějšími technologickými postupy a zařízeními.

Vinofaktur Vogau, Rakousko C A & I photography„Největší rozmach ve výstavbě nových vinařství v regionu v současnosti zaznamenává především Rakousko, ale tento trend se začíná objevovat i v České republice a ostatních vinařských lokalitách Střední Evropy. Souvisí to s všeobecnou obrodou vinařství, ale také s celospolečenským doceněním architektury jako kulturního fenoménu. Čeští či moravští vinaři oslovují přední architekty a vedou s nimi dialog při projektování nových vinařských celků, které se stávají novými vizuálními ikonami vinařských lokalit,“ uvedl kurátor výstavy Dan Merta.

Návštěvníky čeká kromě toho nejlepšího z vinařského stavitelství i zážitek gastronomický – degustace vybraného vína od některého z vystavujících vinařů. Výstava je inspirována estetikou vinařských provozů. Autory výtvarné koncepce jsou kurátor výstavy a ředitel GJF Dan Merta a architekt Jakub Fišer.

SYMPOZIUM

korekNa mezinárodním sympoziu nazvaném Víno-architektura-krajina, který celý projekt odstartovál, vystoupilo několik vybraných vinařů a architektů prezentovaných vinařství, kteří seznámili české publikum se svými realizacemi, mezi mnoha také světoznámý architekt Boris Podrecca, italský architekt Markus Scherer či zástupci rakouských ateliérů, které mají za sebou vícero úspěšných realizací vinařství – propeller z a gerner°gerner plus. Ti spolu s přizvanými vinaři Vladimírou Mrázovou z moravského Sonberku, Michaelem Thomasem ze saského Schloss Wackerbarthu a architektektem a znalcem vína Jánem M. Bahnou (Spolek slovenských architektů) představí téma vinařské architektury z několika úhlů, které dohromady podají komplexní informaci o tomto fenoménu současné architektury. Sympozium slavnostně zahájil Karel Schwarzenberg, který projektu udělil záštitu.

 KATALOG

K výstavě vychází dvousetstránkový anglicko-německý katalog s českým doprovodným překladem, který obsáhlou formou postihuje celé téma včetně detailních popisů jednotlivých realizací. Autorem grafiky je Jan Šerých.

Více informací naleznete na stránkách galerie zde

 

Galerie Jaroslava Fragnera
Betlémské náměstí 5a,
Praha 1

 

Líbil se Vám náš článek?