Návštěvnický klenot mezi emiráty

Ras Al Khaimah – destinace zážitků jinde nevídaných

Restaurant Mánes na Masarykově nábřeží v Praze se stal v těchto dnech dějištěm prezentace, jež byla součástí road-show skupiny zástupkyň turistického průmyslu emirátu Ras Al Khaimah. Jak se ukázalo, nabízí na nevelkém území velmi atraktivní, mnohostrannou a místy i velmi dobrodružnou paletu zážitků. Poptáte-li se mezi českými turisty, zda znají cíl tohoto názvu, většina asi zaváhá. Spíše zakroutí hlavou, že ne… Ano, tento jeden z emirátů, spojených ve svazek UAE, není u nás zdaleka tak populární, jako třeba Dubaj, Omán, či Abu Dhabi. Dlužno poznamenat, že rozhodně neprávem. Tak jako Dubaj se může pochlubit nejvyšší stavbou světa – Burž Al Khalífa nebo krytou lyžařskou sjezdovkou ve městě uprostřed pouště, Ras Al Khaimah nabízí jiné, neméně atraktivní a na světě ojedinělé turistické lahůdky. Za návštěvu rozhodně stojí.

Je nejseverněji položeným emirátem, není sice největší, nabízí však velký výběr kulturně historických, přírodních, zábavních, sportovních i folklorních zajímavostí a možností. Uspokojí všechny typy turistů, každý si tu najde ro své, často nikde jinde na světě dosažitelné. Od oslnivého pobřeží, přes pouštní pláně neobyčejné terakotové barvy až po věžovité pohoří Hajar s vrcholem Jebel Jais nejvyšším na celém území Spojených Arabských Emirátů Prostřednictvím 64 km bílých písčitých pláží, celoročně zalitých sluncem, se pro hosty může Ras Al Khaimah stát naprosto ojedinělou zkušeností, okouzlující bránou do světa mimo běžný, každodenní život.

Horské pásmo Hajar se počalo utvářet před více než 70 milony let. Jeho ostré, divoké, dobrodružně vyhlížející svahy dnes působí na pozorovatele velmi výrazně. Vrchol Jebel Jais, dosahující výšky 1934 m nad mořem, nabídl prostor pro atrakce, přitahující outdoorové nadšence. Dechberoucí vyhlídky do všech směrů, vzrušující dobrodružství – Jais Flight – a teplota kolem 10 stupňů C dávají dostatek důvodů se sem vypravit. Jais Flight je nesporně atrakcí, kterou jinde na světě nenalezneme a kterou – pokud jste v kondici, nelze vynechat. Jde o jízdu volně zavěšeného jednotlivce na kladkách na laně ve výšce 1680 m n.m. o délce jízdy 2,8 km mezi horskými srázy, kdy dosahujete rychlosti až 150 km za hodinu. Po tomto neuvěřitelném zážitku přistanete na fantaskní průhledné platformě, vznášející se ve vzduchu. Není pochyb – tento „výlet“ se bezkonkurenčně zařadí mezi vaše naprosto nejsilnější cestovatelské zážitky,

Nepříliš odlišným – a bezpochyby o nic méně silným zážitkem pak je tzv. Jais Zipline Sky Tour. V tomto případě nevisíte ve vodorovné poloze pod lanem, ale v jednosedadlové sedačce a putujete postupně na šest pokračování od platformy k platformě. Platforma jsou od sebe vzdálené od 337 m do cca 1 km. Celková délka této „túry“ činí 5 km. Jízda nad útesy a kaňony vám poskytne nezapomenutelný panoramatický rozhled po pohoří Hajar. Podobný, leč statický zážitek vám může nabídnout Jais Viewing Deck Park. Tady návštěvníky čeká několik pojízdných občerstvovan, dětské hřiště, i dalekohledy, umožňující rozhled přes horské svahy a údolí až na Arabský záliv.

Celou serii možností nabízí destinace Wadi Showka. Zde je k dispozici množství tras pro pěší či cyklistické výlety, jogging, ale i prostor pro kempování a pobyt v nerušené přírodě. Al Wadi je podobného charakteru, požívá však statutu přírodní rezervace. Na ploše cca 500 ha tu žije více než 50 druhů ptáků a zvěře ( m.j. velbloudi, divocí koně, poníci, písečné gazely, atd. ).

Nemalou část pobřeží i vnitrozemí tvoří oblasti mangrovníků. Tady je k vidění opět divoký život v řadě variací, okouzlující jsou zejména nejna plameňáků. Oblastí se lze projet na vypůjčených kajacích. Originální zážitek skýtá Suwaidi Paerls Farm – farma, seznamující návštěvníky s produkcí perel, kterou ještě v nedávné minulosti bylo možno nazvat průmyslem, založeném na tradičním lovu perlorodek a výrobě šperků. Dnes návštěva farmy seznamuje hosty nejen s tímto odvětvím, ale zve k projížďkám na kajaku a poté na tradiční „Emirati lunch“ – oběd dle místních zvyklostí, připravovaný ženami z místní vesnice.

Zavítat do historie nám umožní návštěva starého města Al Jazirah Al Hamra. Zde si uděláme představu života v minulosti, spojené s námořnictvím a obchodem s perlami. Tady se zastavil čas ještě před tím, než byla objevena ložiska ropy. Al Hamra Golf Club a Tower Links course uspokojí i zájemce o tento elegantní sport. Obě lokality jsou navíc obklopeny atraktivním okolím. (blíže www.visitrasalkhaimah.com)

Foto: RAK Miroslav Navara