Na toulkách Polskem stojí za ochutnání

Polské pečivo je dobré a kvalitní

výrobky polských pekařů a cukrářů

Jedním z úkolů jakéhokoli velvyslanectví kdekoli na světě je – kromě klasických diplomatických zadání – prezentovat a propagovat zemi, kterou v zahraničí zastupují. Děje se to v různé intenzitě a mnoha rozmanitými způsoby, jak podle charakteru působiště, tak podle druhu vysílající země. Mezi nimi nejběžnějšími jsou výstavy, různá kulturní vystoupení, koncerty, expozice na veletrzích apod. Úspěšné bývají také prezentace, spojené s ukázkami, degustacemi a různými formami předvádění – podle toho, o jaké téma, druh výrobků, či jiných objektů jde

K podobnému způsobu přiblížení své země české veřejnosti sáhlo v těchto dnech Polské velvyslanectví v Praze. V reprezentačních prostorech svého zastoupení v Praze na Malé Straně uspořádalo setkání s jedním z oborů potravinářského průmyslu – pekárenství a cukrárenství.

prezentace polského pečiva na ambasádě Polska

Naši spřátelenou a sousedskou zemi tentokrát bylo možno „ochutnat“ ze široké nabídky zcela běžné a zároveň výjimečné komodity: chleba, ale i celé řady dalších pekařských a cukrářských výrobků.
Příjemně provoněnou degustaci provázela obšírná prezentace polského pekařského sdružení nesoucího název Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni „Samopomoc Chłopska“, které zastupuje 600 členů, především malých a středních pekáren a zaměstnává přes jeden milion lidí. Dalšími spolupořadateli byly Varšavská obchodní komora, Polské sdružení médií, vydavatelství Travel Trade Gazette Poland a cestovní kancelář Vojo.

Spoluúčast cestovní kanceláře zcela jednoznačně signalizuje, že do Polska nestojí za to jet jen poza hranice nakupovat, ale že neméně atraktivní příležitostí je polská turistická nabídka – a to na celém území našich severních sousedů. Mnoho českých občanů – zejména těch, kteří žijí v Severomoravském kraji – ví a zná: podobně jako gastronomie Italská, thajská, mexická, čínská či maďarská i kuchyně polská se vyznačuje celou řadou specialit, ať jídel, či nápojů, které za ochutnání rozhodně stojí. V rámci prezentace polských pekařů a cukrářů na polské ambasádě jsme se přesvědčili, že dobré pečivo se k této nabídce důstojně řadí. Nadchází čas dovolených a prázdnin – což takhle vyrazit pro změnu na sever? Mezi turistickými zážitky, které si přivezeme domů, se ty gastronomické určitě neztratí… (Více na www.kzrs.pl).

Miroslav Navara

Líbil se Vám náš článek?