Minipivovar v krásné přírodě Těšínských Beskyd

Moravskoslezské Beskydy..

BeskydyV severovýchodní části severní Moravy a Slezska v pohraniční oblasti, leží Těšínské Slezsko, které přímo sousedí s Polskou a Slovenskou republikou. Region spojuje řeka Olše, která na území České republiky vtéká u obce Bukovec a její horní tok plyne kolem Jablunkova a Třince. Atraktivní částí regionu jsou Těšínské Beskydy, které jsou častým a oblíbeným výletním místem. Ač si region za posledních několik desetiletí prošel největšími demografickými změnami, přesto se zde zachovaly tradiční hodnoty a dodržují se místní zvyky, které jsou nejvíce patrné například v období Velikonoc nebo Vánoc. Dalším lákadlem je tradiční architektura, kolorit dřevěných staveb, zachování tradiční řemeslné výroby, která dává návštěvníkům zapomenout, kde je hranice mezi minulostí a přítomností. Dokladem dokonalé pospolitosti obyvatel žijících na česko-polsko-slovenském rozhraní je zdejší zvukomalebné nářečí, jež vzniklo vlivem především polského, českého a německého jazyka. Důležitou součástí místní kultury je svérázná gastronomie.

Wellness hotel v Beskydech, na obrázku lázně v hotelovém spaJedním z mnoha zrekonstruovaných a návštěvníky hojně navštěvovaných hotelů patří i čtyřhvězdičkový Wellness hotel Pod Kyčmolem, blízko vesničky Horní Lomná, 20 km od sportovního areálu Mosty Jablůnkov. Hotel se může pochlubit vlastní produkcí piva v hotelovém mini-pivovaru.

Jak k tomu došlo, že hotel má vlastní pivovar?

Etiketa piva Lomňan z hotelového mini pivovaru lomňanJeště před deseti lety věc vzácná, dnes jsou jedni z mnoha, ale nelze srovnávat. Každý mini-pivovar má svá specifika, v tomto případě hraje hlavní roli čistá, pramenitá beskydská voda. Ostatní suroviny jsou z běžně dostupných zdrojů –  používají výhradně moravský slad vyráběný z hanáckých ječmenů a chmelí nejlepším českým chmelem z žatecké oblasti. Pro kvašení jsou využívány tradiční kvasnice spodního kvašení.

„Moc se nám líbila myšlenka vlastního pivovaru“, řekl ředitel hotelu Mgr. Luboš Zubáň. Tak proto v roce 2011 při celkové rekonstrukci hotelu byl majitelem hotelu pivovar do stavby zakomponován. Největší službu pivovar dělá v létě, kdy si mohou vařit své druhy piva dle vlastní potřeby a spotřeby. V jejich stabilní nabídce piva jsou: Lomňan světlý ležák 11%, Lomňan tmavý ležák 11% a Lomňan světlý speciál 15%. Poctivá práce zaměstnanců v pivovárku, má již své výsledky. V roce 2013 byl jejich světlý ležák oceněn 3. místem v kategorii světlý ležák na Slavnostech piva v Českých Budějovicích.

výčep hotelu s mini-pivovarem v BeskydechNa sklonku minulého roku v pivovaru poprvé uvařili Vídeňský ležák 12%. Hosty v hotelu i dalšími zákazníky byl velmi kladně přijat, proto se rozhodli, že jej budou pravidelně nabízet i v průběhu celého letošního roku. Do stálé nabídky se bude taktéž vracet i oblíbený Medový ležák.

Jak už tomu u mini-pivovarů bývá, jejich výrobky nejsou vždy běžně dostupné, platí tomu tak i v tomto případě. Mimo hotel, který svou produkci využívá i pro potřeby hotelových pivních lázní pro své hosty, lze pivo zakoupit pouze v hotelu Polanka a nebo ve Squash centru v Třinci. Připomeňme si, že pivo neprochází pasterizací a proto je jeho doba spotřeby o mnoho kratší. Pivo je dodáváno v 1,5l plastových lahvích.

Hotel Pod Kyčmolem****
Pokoj hotelu v BeskydechModerní vybavení horského hotelu v chráněné krajinné oblasti Beskyd, nedaleko přírodní památky Kyčmol a Národní přírodní rezervace Mionší, vám nabízí nadstandardní ubytování převážně v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích či apartmánech.

Zcela jistě vás překvapí stylová restaurace sladěná s interiéry celého hotelu, která klade velký důraz na přípravu veškerých pokrmů z kvalitních surovin a snaží se udržet vysokou úroveň gastronomie v Beskydech. Jako jedno z mála ubytovacích zařízení v Moravskoslezském kraji se může hotel pyšnit vlastním minipivovarem. Zlatavý mok plzeňského typu nese příznačný název Lomňan – světlý ležák 11°.

V hotelovém wellness, kde je hostům k dispozici bazén (s vyhřívanou vodou spolu, vodotryskem a masážními tryskami), whirlpool, finská sauna, parní bylinková sauna, biosauna (kombinace finské a parní sauny), Kneippův chodník (střídavá chůze na oblázcích v teplé a studené vodě) rychle zapomenete na jakoukoli únavu z dlouhých túr, které zde můžete bez obav podnikat.

Není hosta, který by si nevybral z hotelem nabízených a na míru sestavených pobytových balíčků, jako jsou například Pobytový balíček pro ženy, Rodinný balíček, Romantika Pod Kyčmolem, Pobyt pro seniory atd.

Odměnu všem za dobře odvedenou práci při péči o hotelové hosty je i jedno z ocenění, které hotel obdržel v soutěži Czech Hotel Awards 2013 – první místo v kategorii regionálních wellness hotelů.

Kam v okolí..

Prales Mionší..

obrázek stromů porostlých mechem - Prales MionšíTak jako pro Šumavu je typickým pralesním místem Boubín, tak pro Beskydy je tímto místem prales Mionší. Tato přísně chráněná národní přírodní rezervace je největším komplexem přirozeného jedlobukového lesa karpatského typu na našem území.Pro veřejnost nabízí NPR Mionší nahlédnutí do okrajových částí pralesa, a to díky naučné stezce Mionší o délce cca 7 km s 10 zastaveními. Trasa naučné stezky je středně náročná, celkové převýšení je 330 m. Vzhledem k tomu, že třetina trasy vede po úzkých chodnících, není vhodná pro osoby se ztíženou pohyblivostí a dětské kočárky. Naučná stezka je veřejnosti přístupná v sezóně od 1.6 do 15.9 a je značena dřevěnými šipkami s emblémem tetřeva.

Vápenné pece ve Vendryni

Na obrázku jsou Vápenné pece, turistická, technická zajímavost v BeskydechZa návštěvu bezesporu patří významná technická památka – Vápenné pece, které byly zrekonstruovány v roce 2003. Zdejší vápenné pece vznikly na začátku 19. století v souvislosti s těžbou železné rudy nejprve pro huť v Ustroni a poté pro nově založenou huť v Třinci. Vápenné pece se nachází asi 2 km po zelené značce od železniční zastávky Vendryně směrem na východ, prochází tudy cyklostezka a dojezd je možný i autem.

Trojmezí na Hrčavě

trojmezi - jablunkovskoMísto, kde se stýkají hranice tří států Česka, Polska a Slovenska se nazývá Trojmezí a zavede Vás k němu žlutě značená trasa z obce Hrčava, kde je možno dojet autem. Na rozhraní tří států byly vztyčeny tři trojboké žulové jehlanovité monolity o výšce 215 cm, každý z nich je opatřen státním znakem jednotlivého státu a jejich názvem, přičemž jejich umístění je dáno tak, aby se nacházely na svém „domovské území“ a státním znakem jsou natočeny k trojmeznímu bodu.

Rozhledna na Čantoryji

Rozhledna Cantoryja v BeskydechHraniční hora Čantoryje nabízí svým návštěvníkům možnost vystoupat na 28 metrů vysokou rozhlednu, z níž se nabízí unikátní pohledy nejen do Česka a Polska, ale i směrem k našim slovenským sousedům. Pod vrchol vede z polské strany sedačková lanovka z lázeňského města Ustroň, do kterého se lze dostat i z pod vrcholu 710 m dlouhou letní sáňkařskou dráhou.

 

Líbil se Vám náš článek?