Mimořádná prohlídka: 17. listopad v bývalé věznici v Brně na Cejlu

Nadvori veznice,kde se vletetch1948-1954popravovalo
Nádvori věznice,kde se v letetch 1948-1954 popravovalo

Komentovaná prohlídka objektu bývalé věznice na Cejlu společně s divadelním představením o Josefu Toufarovi připomene výročí sametové revoluce. Akce probíhá v rámci projektu Rok smíření.

Sokol Brno  pořádá ve spolupráci s Turistickým a informačním centrem města Brna akci, která se uskuteční v autentických prostorách vězeňské kaple, přeměněné po roce 1948 na agitační místnost správy věznice. Věznice sloužila v minulém století jako prostor pro věznění, mučení a popravování osob vymezujících se proti oběma totalitním systémům. Mezi vězněnými byl např. básník Jan Zahradníček a popraven byl v prostorách věznice na Cejlu osobní strážce prezidenta Beneše Petr Křivka nebo generál Josef Robotka.

napisy na stene cely smrti vězení v Brně na Cejlu
Napisy na stene cely smrti

Z objektu věznice, který se dlouhodobě nevyužíval, je v současnosti snaha vybudovat Kreativní centrum. Veřejnost bude mít 17. listopadu jedinečnou příležitost navštívit jinak nepřístupný objekt věznice během dvou komentovaných prohlídek v 17 a 18 hodin. Od 19 hodin se pak v prostoru kaple uskuteční divadelní představení Zpráva o zázraku (Josef Toufar). Na představení je nutné si rezervovat vstupenku předem.

 

 

Oficiální webové stránky

 

Líbil se Vám náš článek?