Mezinárodní den seniorů

1. října 2018 si celý svět již poosmnácté připomíná Mezinárodní den seniorů. Právě toho dne byl totiž Organizací spojených národů a jejím tehdejším generálním tajemníkem Kofi Annanem vyhlášen rok 1999 Mezinárodním rokem seniorů. Den seniorů je oslavou všeho, co společnosti přináší staří lidé. Nadace Krása pomoci si spolu s dalšími partnery dala za cíl zvýšit povědomí o tomto svátku.

Ve spojitosti s letošním dnem seniorů bude v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze, probíhat Víkend babiček a dědečků. V pátek 29. září ho v 17 hodin zahájí křest kalendáře od Babičkářství. Kalendář dostal jméno Nejmilejší kalendář pro babičku a dědu a jeho autorkou je Monika Kopřivová, která stojí také za knihami Babičko, vyprávěj, Dědečku, vyprávěj a hrou Jak to tenkrát bylo?. Kmotrou kalendáře je zakladatelka Nadace Krása pomoci Taťána Gregor Brzobohatá a část výtěžku z prodeje kalendáře bude navíc věnována této nadaci.

Mezinárodní den seniorů je další příležitost, jak babičkám a dědečkům poděkovat. Pro starší generaci je jejich rodina a především vnoučata tím nejdůležitějším na světe,“ říká Monika Kopřivová, autorka Nejmilejšího kalendáře pro babičku a dědu a dodává: „Jejich výtvory jsou pro prarodiče to nejcennější. A na to jsme mysleli i při tvorbě našeho stolního kalendáře. Je uzpůsobený tak, aby do něj děti mohly kreslit obrázky, v každém týdnu navíc babička a dědeček najdou pranostiku nebo citát a zároveň tip, jak si daný týden zpestřit.“

Celý víkend pak je nejen na kalendář, ale i na knihy ve všech prodejnách Neoluxor, sleva 20%.

Cílem Nadace Krása pomoci je, aby se tato akce opakovala pravidelně každý rok a aby se postupně přidávali další a další partneři. Tak se informace o tomto dni dostane k čím dál tím většímu počtu lidí.

„Vnímám to jako příležitost připomenout hodnoty rodiny a vůbec úcty k seniorům. Je to věc, která by měla být přirozená, ale mnohokrát tomu tak není. A těšíme se, že společně založíme tradici a budeme si Den seniorů připomínat každý rok,“ říká Taťána Gregor Brzobohatá.

Poselstvím pro lidi tedy je, aby si tento dne vzpomněli na své prarodiče, jiné příbuzné nebo třeba starší sousedy a potěšili je nějakou maličkostí. Telefonátem, návštěvou, pozváním na bábovku nebo malým dárkem. Jedna z nejhorších věcí, které člověka mohou potkat, je, že zůstane sám. Mnoho starších lidí prožije klidně celý týden, aniž by s někým promluvili. To nejvíc, co můžete člověku dát, je váš čas. Nejen 1. října.

Líbil se Vám náš článek?