Malbec World Day nevynechal ani Česko

J.E.p. Claudio Javier Rozencwaig otevírá pražský Den Malbec

Obyvatelé Argentiny někdy nazývají svou domovinu „krajem šesti kontinentů“. Není to přehnané tvrzení – zakládá se na protáhlosti argentinského území severojižním směrem. Při bližším pohledu lze rozlišit horskou oblast And, kde se „Jižní Amerika dotýká nebe“, vodnatostí oplývající oblast deštných pralesů kolem vodopádů Iguazú, směrem na jih přívětivou krajinu kolem Buenos Aires, dále zemi gaučů a farem v oblasti pamp, atlantickou Patagonii a patagonské Andy. Každá z uvedených oblastí má své půvaby, turistické atraktivity, ale i odlišné podmínky pro způsob života, druhy hospodářství, m. j. i zemědělství.

Zcela samostatnou kapitolou v zemědělské produkci je nepochybně vinařství. Zvláštností Argentiny v tomto oboru je, že úspěšné vinice šplhají do nezvyklých nadmořských výšek. Díky této odlišnosti od vinařských oblastí jinde na světě se může země chlubit specifickými odrůdami a tím i originálními vlastnostmi zdejší vinařské produkce. Světově nejproslulejší zdejší odrůdou je Malbec. Pro úspěch argentinského vinařství v globálním měřítku má tato značka tak velký význam, že se země rozhodla podpořit proslulost vinařské produkce z oblastí North, Cuyo, Patagonia, Atlantic, Serrana a Litoral každoročně pořádaným Světovým dnem Malbecu po celém světě. Akce se v režii velvyslanectví Argentiny v České republice nevyhnula ani Česku.

Malbec nutno pečlivě ochutnávat…

Den Malbecu v Ćesku otevřel 17. dubna v restaurantu Gran Fierro v Myslíkově ulici v Praze osobně J. E. p. Claudio Javier Rozencwaig, velvyslanec Argentiny v Praze. Hostům a novinářům kvalitu značky Malbec prezentovalo šest dovozců – Alifea, s.r.o., Nestar Int., s. r.o., Openwine, s.r.o., Marken Wine, s.r.o., Vinicola s.r.o. a Piantado Wines. Hostitelská restaurace pak s úspěchem naplnila úkol doprovodit skvělá argentinská vína vhodnými teplými i studenými „empanadas“ – zákusky v argentinském stylu.

Věhlas odrůdy Malbec na nás může zapůsobit dvěma způsoby: buď se neprodleně vydáme na nákup k nejbližšímu dovozci, nebo se porozhlédneme v katalozích zájezdů, či letových řádech aerolinií, jak a kdy se do atraktivní jihoamerické země můžeme vypravit… Má totiž schopnost nabídnout návštěvníkům mnohem více, než jen světově oblíbenou odrůdu vína. Jen namátkou jmenujme třeba metropoli Buenos Aires a další města s mnoha kulturně historickými památkami, přitažlivou „Rute 40“ – více než 3200 mil pozoruhodností na trase, táhnoucí se od jihu k severu podél And, či speciální trasu orientovanou na pozorování ptáků, z nich mnozí jsou endemičtí a jinde je nelze spatřit, anebo zůstaneme u gastronomie a vína, což samo o sobě poskytne dostatek skvělých zážitků pro naplnění turistického zápisníku. Ať tak či tak, Malbec představuje seriozní navštívenku, popř. pozvánku do Argentiny…

Miroslav Navara

Líbil se Vám náš článek?