Když zastaví se čas – výstava betlémů

Výstava s expozicí betlémůJiž se přiblížil advent, čas příprav na Vánoce. V minulosti bylo toto období spojeno s řadou zvyků a pověr. Dětem první dárky v podobě křížal, oříšků či perníčků přinášel svatý Mikuláš se svým doprovodem. Obydlí navštěvovaly Lucky a Barborky. Za okno si mladé dívky dávaly třešňové či višňové větvičky, jejichž květy měly signalizovat, zda se dívky do roka vdají. Z nejrůznějších přírodních úkazů lidé věštili svůj osud nebo předpovídali, jaká bude další rok úroda. V tomto období se lidé postili, chystali pochutiny na štědrovečerní stůl a za tmy pospíchali na roráty do kostelíka.

Zaváté staré časy a romantiku neuspěchaného venkova přiblíží návštěvníkům výstava betlémů v kovárně v Těšanech, která se otevře během víkendu 28. a 29. listopadu 2015. Tato tradiční výstava představí okolo padesáti betlémů z Těšan a širokého okolí. Betlémy zapůjčily soukromé osoby, které se jimi budou za pár neděl těšit ve svých příbytcích. Přijďte i vy a pokochejte se krásou betlémů z rukou profesionálních i amatérských tvůrců. Budete moci obdivovat betlémy vyřezávané, papírové, perníkové, keramické, slaměné a další a další betlémy z nejrůznějších přírodních materiálů.Budova barokní kovárny v Těšanech

JARMARK

V sobotu 28. listopadu se bude konat tradiční jarmark slaměných ozdob, adventních věnců, perníčků, medových bonbónů, medoviny, keramiky a výrobků ze dřeva. Ochutnávka slaného domácího pečiva, nakládaného hermelínu a perníčků. Dílnička pro děti: zdobení perníčků. Jarmark se koná od 14,00 do 17,00 hod ve všech prostorách kovárny.

Kovárna v Těšanech
  • kulturní památka
  • Otevřeno sobota a neděle 9-17 hod.
  • Tel: 544 248 713, 724 239 656 (správce kovárny)