Kam na Mikuláše? Vánoční festival v divadlech ABC a Rokoko

Čtyři vánoční představení, Mikulášská besídka, pošta pro Ježíška, výtvarné dílničky a vánoční trhy neziskových organizací i něco dobrého na zub vás čeká v sobotu 5. prosince v divadlech ABC a Rokoko, kde se bude konat již 5. ročník Vánočního festivalu. Přijďte se naladit na tu správnou vánoční atmosféru.

Vánoční festival_Mikulášská besídkaSe svými ratolestmi můžete zhlédnout čtyři inscenace s vánoční tematikou, kterou ztvární divadla z České republiky i ze Slovenska (Divadlo loutek Ostrava, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Divadlo Drak Hradec Králové a Městská divadla pražská). Doprovodný program bude zdarma probíhat v Divadle ABC od 16:30 do 19 hodin, těšit se můžete na Mikulášskou besídku (od 16:30 do 17:30 a od 18 do 19 hodin), poštu pro Ježíška, výtvarné dílničky a vánoční trhy neziskových organizací.

Vstupenky pořídíte od 90 do 200 Kč, je možné také využít rodinnou vstupenku (k nákupu dvou vstupenek za plnou cenu jdou vaše dvě děti do 15 let zdarma). Vstupenky zakoupíte na pokladnách Městských divadel pražských nebo online zde .

Vánoční festivalProgram:

13:00 Štědrý den malého Jakuba (Divadlo loutek Ostrava) – Divadlo Rokoko

Na Štědrý den „roku jáužnevímkterého“ šel malý Jakub s tatínkem pro vánoční stromeček. Cestou si hráli na tryskové letadlo a Jakub se ztratil v mlze. A zatímco se pak provinilý tatínek vrátil domů bez něho a maminka plakala a vyhlásili po Jakubovi pátrání, Jakub chodil štědrovečerní Prahou a prožíval dobrodružství tak úžasná, že ho vůbec nenapadlo hledat cestu domů. V představení zazní řada známých i méně známých koled.

15:00 Vianočná spomienka (Divadlo Andreja Bagara v Nitre) – Divadlo ABC

Komorní inscenace je nostalgickou vzpomínkou chlapce Buddyho na Vánoce, kdy byl naposledy dítětem. Poznává velkou, nezištnou, přímo mateřskou lásku své šedesátileté tety Sook. Bývá sice trochu bláznivá, infantilní, někdy až dojemně směšná, o to víc je bližší chlapcově srdci. Chápe jeho sny, potřebu hrát si a touhu po dobrodružství. Dokáže vytvořit krásnou atmosféru Vánoc. To neopakovatelné kouzlo svátečních chvil od pečení vánočního cukroví až po hledání toho pravého dárku. Krásu a poklidnou atmosféru inscenace podpoří vánoční melodie plné harmonie a andělského chvění.

17:00 Hej, mistře! (Divadlo Drak Hradec Králové) – Divadlo Rokoko

Tato známá slova a melodie poprvé zazněla v roce 1796 z kúru kostelíka v Rožmitále pod Třemšínem a dala tak vzniknout v českém kulturním světě dodnes nejznámější a nejoblíbenější vánoční skladbě u nás. Rybova mše vánoční a téma narození Ježíška, se navíc v této inscenaci originálně propojují s příběhem velkého přátelství a odvahy dvou českých průkopníků lyžařství, Bohumila Hanče a Václava Vrbaty. Odkaz na lidovou tvorbu a tradici betlémů a řezbářství pak mohou diváci obdivovat v podobě unikátních mechanických loutek.

19:00 České Vánoce (Městská divadla pražská) – Divadlo ABC

České Vánoce nejsou vánoční hrou v klasickém slova smyslu, ale velmi svéráznou adaptací starého známého příběhu, která je inspirována lidovým barokním divadlem, ladovskými jesličkami a také dnešní většinově ateistickou společností, která Vánoce již dávno nevnímá jen jako svátky slavící Boží narození. Vše se nese v duchu velké nadsázky a příběh přináší nečekané a paradoxní situace.

Oficiální stránky divadla

 

 

Líbil se Vám náš článek?