Jubilejní 25. veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD 2016 bude plný novinek

18. – 21. února 2016 se na výstavišti v pražských Holešovicích uskuteční 25. veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD. Letošní jubilejní ročník přinese nejen mnoho novinek z ČECH, MORAVY a SLEZKA, ale díky jednání mezi čínským tourist boardem (CNTO), CzechTourismem a Inchebou Expo Praha, se ČÍNA stává čestným hostem veletrhu. Účastníci se mohou těšit na bohatý kulturní program i z této exotické země.

HOLIDAY WORLD 2016 HOLIDAY WORLD 2016 poprvé ve své historii představí i partnerský region – Jihomoravský kraj, který je průkopníkem v tomto směru. Ve veletržní hale tak budou moci návštěvníci získat informace z pestré nabídky turistických možností i vinařskou sekci.

Novinky turistické sezóny 2016 v Jihomoravském kraji

Jižní Morava bezesporu byla a je nejatraktivnějším regionem pro turistiku. Hned čtyři památky UNESCO stojí za pozornost (kulturní krajina Lednicko-valtického areálu, funkcionalistická vila Tugendhat v Brně, slovácký verbuňk a Jízda králů jako dva klenoty nehmotného kulturního dědictví) a dvě biosférické rezervace UNESCO (Bílé Karpaty a Dolní Morava), jejichž význam je srovnatelný.

Zajímavou a velkou novinkou koncem května bude Archeopark Pavlov. Projekt podpořený Regionálním operačním programem a Jihomoravským krajem unikátním způsobem zpřístupní lokalitu, která patří mezi národní kulturní památky. Komplex sídlišť z období paleolitu (doby lovců mamutů) pod Pálavou poskytl za dlouhá desetiletí výzkumů obrovské množství kamenných a kostěných nástrojů, uměleckých předmětů, ale i kosterních ostatků člověka současného typu, díky kterým tak patří mezi přední archeologické lokality v celosvětovém měřítku.

V první polovině roku bude v brněnské Löw-Beerově vile zpřístupněna expozice představující kapitoly z dějin architektury a životního stylu měšťanstva v Brně v období od druhé poloviny 19. století až do počátku 20. století. Expozice na pomezí muzea architektury a „house-muzea“ bude umístěna v deseti místnostech vily brněnského židovského továrníka Löw-Beera v Drobného ulici, který financoval výstavbu slavné vily Tugendhat pro svoji dceru Gretu Tugendhatovou na sousedícím pozemku.

U příležitosti 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV, připravila Centrála cestovního ruchu Jižní Morava turistický produkt nazvaný Po stopách moravských Lucemburků. Jde o jakýsi katalog turistických cílů a služeb, provázející návštěvníky regionu po místech s turistickým potenciálem, významně spjatých s působením lucemburského rodu.

HOLIDAY WORLD 2016 Jihomoravské muzeum ve Znojmě uspořádá v květnu a červnu na Znojemském hradě výstavu České korunovační klenoty na dosah, která představí mistrovské repliky českých korunovačních klenotů a dalších exponátů vztahujících se k životu a vládě Karla IV. Od května do září bude znojemský hrad hostit také výstavu Karel IV. a jihozápadní Morava, která návštěvníkům připomene, jak se Karlova vláda vepsala do osudů zdejší krajiny a obyvatelstva.

Ani Pardubický a Královéhradecký kraj nezapomíná na milovníky turistiky a na veletrhu cestovního ruchu HOLIDAY WORLD 2016 představí expozici nazvanou VÝCHODNÍ ČECHY „Zemský ráj to na pohled“. Bezesporu jde o dva regiony, kde naleznete nepřeberné množství nádherné přírody, zajímavé historie s tradicemi. Mezi historickými vojenskými památkami můžeme zmínit pevnost Josefov v Jaroměři z let 1780 – 1787, s typickým hvězdicovitým tvarem a strategickým umístěním na návrší řek Labe a Metuje. O pozornost stojí i tzv. Králické pevnostní oblasti – mohutné Dělostřelecké tvrze Stachelberg (Žacléř), Hanička (Rokytnice v Orlických horách) a Skutina (Sedloňov), Pevnostní systém Dobrošov, Tvrz Hůrka v Králíkách a potom také Tvrz Bouda, kterou můžete najít nedaleko Těchonína, která je poměrně dobře dostupná i z Kramářovy chaty na Suchém vrchu.

V blízkosti Hradce Králové je zase známé Bojiště 1866 na Chlumu, kde proběhla největší a nejkrvavější bitva prusko-rakouské války. I letos zda proběhnou vzpomínkové akce ke 150. výročí této bitvy. Dne 1.7.2016  se odehraje bitevní scéna s názvem „Srážka jezdectva u Střezetic 1866“, dne 2.7. 2016 budou probíhat bitevní ukázky na jednotlivých místech bojiště a 3.7.2016 se můžete těšit na velkolepou bitevní scénu na motivy skutečných historických událostí.

HOLIDAY WORLD 2016 Ti co nedají dopustit na východní Čechy, mají jedinečnou možnost prozkoumat Stezku v oblacích na Dolní Moravě, která byla otevřena v prosinci. Stavba se tyčí na skalnatém hřebeni masivu hory Slamník ve výšce 1.116 metrů nad mořem a z jejího vrcholu lze vidět masiv Králického Sněžníku s údolím řekly Moravy, dohlédnout se dá až na hlavní hřeben Jeseníků, Suchý vrch a Krkonoše se Sněžkou. Dřevěnou stavbu navrhl známý brněnský architekt Zdeněk Fránek.

Svou účast na slavnostním zahájení HOLIDAY WORLD 2016 přislíbila ministryně pro místní rozvoj ČR Karla Šlechtová, generální ředitelka CzechTourism Monika Palatková a generální ředitel pořadatelské společnosti Incheba Expo Praha Alexander Rozin.

Součástí veletrhu budou opět zajímavé workshopy, přednášky a semináře na aktuální témata v oboru, firemních prezentací. Během víkendu nebudou chybět filmové přehlídky WorldFilm a Expediční kamera a jedinečné fotografické výstavy. Společně s veletrhem HOLIDAY WORLD se v termínu představí i 10. ročník gastronomického veletrhu s názvem TOP GASTRO & HOTEL. Ten je v České republice jednou z nejvýznamnějších akcí ve svém oboru. V roce 2015 se veletrhu zúčastnilo celkem 170 vystavovatelů z 12 států. Výstavu navštívilo 31 550 návštěvníků.

Fotogalerie z loňského ročnku

Líbil se Vám náš článek?