Jirásek by ze své chaty v Orlických horách měl radost

Na jednom z vrchů Orlických hor, nedaleko příhraničního Náchoda, kudy vede dopravní tah do sousedního Polska, najdeme jednu z nejhezčích turistických chat na celém území ČR. Nese jméno po slavném autorovi historických románů Aloisi Jiráskovi, který pocházel z nedalekého Hronova a zdejší krajinu miloval. Jiráskova chata je příjemným místem k odpočinku, ať už na více dnů, anebo jen zastávku při putování po Jiráskově stezce. Chata KČT, ležící v severním cípu Orlických hor, byla otevřena v září 1923. Po historických peripetiích byla v roce 1995 navrácena Klubu českých turistů, který ji zmodernizoval a od září 2002 opět nabídl milovníkům turistiky.

Chatu v nadmořské výšce 624 metrů zaznamenáte už zdálky díky věžičce – rozhledně – umístěné na střeše. K vyhlídkové plošině v patnáctimetrové výšce stoupá 98 schodů. Tady se pod vámi rozprostře tradiční šindelová střecha. Do zajímavě členité prosklené budovy můžete zavítat třeba jen na oběd – a jí se tu opravdu dobře – či na odpolední posezení u kávy, ale pravověrní turisté si tu nejspíš užijí i nocleh(ů). Interiér chaty je vkusně vyzdoben dekoracemi s lidovými prvky. Za první republiky budova sloužila hlavně skupinám poctivých pěších turistů, kterým nevadilo, že kapacita 42 míst je rozložena do pokojů s patnácti, jedenácti, devíti, pěti a dvěma lůžky. Výhled daleko do kraje je odtud opravdu úžasný. Stojí za to po schodech vystoupat na věžičku chaty. Náchod pod vámi leží jako na talíři, znalci okolí říkají, že ten táhlý modrý pás na obzoru jsou Krkonoše. Trochu blíž se zrcadlí vodní nádrž Rozkoš. Na druhé straně přes polské Kladsko můžete vyhlížet Jeseníky či Beskydy.

Projektoval známý Dušan Jurkovič

Provoz na Jiráskově chatě řídí již dva roky zkušená manažerka Alice Vodičková. Pokoje právě zatepluje, aby mohli hosté přijíždět i v zimě – zájem je a vytápí se tu plynem. Dosud bývala chata od konce října zavřená, je tu ale dost místa pro pořádání rodinných oslav, svateb nebo firemních akcí, tak proč jej nevyužít. Busta Aloise Jiráska, tehdy v českých zemích vysoce respektovaného spisovatele, na chatě spojené s jeho jménem samozřejmě nechybí. Vtipně je umístěna na známé knize U nás – a shlíží. jakoby s vámi ten sympatický pán seděl u stolu. Ve velkém sále zaujme krásně zdobený strop, pod nímž obtáčí stěny linka s Jiráskovým citátem. Je sice psán starou verzí písma, která se nám hůře čte, ale odpovídá Jiráskově době – připomeňme, že žil v letech 1851 – 1930. Při příležitosti Jiráskových 70. narozenin v létě 1921 byl symbolicky položen základní kámen chaty. Autorem návrhu byl Dušan Jurkovič, který před tím už renovoval zámek v nedalekém Novém Městě nad Metují a mlýn v obci Peklo. Pamětní deska připomíná, že na základní kámen poklepal Stanislav Guth-Jarkovský, tehdejší předseda Klubu českých turistů. V základech chaty je údajně uschována zakládací listina s Jiráskovým textem: „Buď požehnána, chato milá, stůj pevně v bouřích všech.“ Abychom však byli objektivní – chata ležící kousek od osady Dobrošov je až do října o něco hůře dostupná. Silnice z Náchoda je uzavřená kvůli opravě, je třeba jet delší objížďkou přes Nový Hrádek. Stav je samozřejmě dočasný.

Jirásek stezku neprošel, vy bystě měli

Zajímavá místa Orlických hor propojuje trasa nazvaná Jiráskova stezka. Nejstarší značená stezka po horském hřebenu vznikla už koncem 19. století a při spisovatelově návštěvě v roce 1921 byl po něm pojmenován první úsek z Nového Města nad Metují do Jablonného nad Orlicí jako Jiráskova horská cesta. Lze ji projet na kole i projít pěšky. Jde o vůbec první značenou turistickou trasu po hřebenu Orlických hor, a tak je stále populární. Po druhé světové válce byla tato červeně značená trasa postupně prodloužena na sever. Jde z Broumova přes Náchod – kolem Jiráskovy chaty – do údolí Metuje, pak stoupá přes Olešnici na hlavní hřeben a přes Šerlich míří kolem zdejší nejvyšší hory Velké Deštné k nejznámější pevnosti Hanička a pokračuje k Jablonnému. Pak zabočí na jih a dojít jde až do Litomyšle. Celkem činí neuvěřitelných 161 km. Inu, jen víkend nestačí…

Během první republiky vzniklo na hřebenu Orlických hor mnoho turistických chat, z nichž řada slouží dodnes. Ve dvacátých letech vyrostla na Šerlichu výstavná Masarykova chata, na Suchém vrchu Kramářova, u pohraniční Zemské brány Na Čiháku či Kašparova chata na Adamu. V zimě se běžkaři navíc mohou spolehnout, že hlavní běžkařská magistrála se pravidelně upravuje. Klub českých turistů také založil osmidenní trasu, po níž turisté, zpravidla na kole, navštěvují řetězec horských chat a cestou sbírají razítka. V každé chatě se vyspí, nasnídají, v další navečeří. Někteří prý volí cestu na motorce. O víkendech a svátcích jezdí v Orlických horách také cyklobusy, a to až do konce září.

Co zajímavého v okolí?

Ani ne kilometr od Jiráskovy chaty je velká atrakce hlavně pro muže a kluky – pevnost Dobrošov. Sem můžete zajít za mírné vstupné na prohlídku. Občas dělají dokonce exkurze noční, což je zážitek. Jde o unikátní soubor staveb s rozsáhlým podzemím a mnoha pobočnými bunkry. Impozantní je dělostřelecký srub, zvaný Zelený. Předválečné opevnění sice zásluhou mnichovské zrady tehdejších spojenců nikdy nevystřelilo, bylo však na svou dobu velmi dokonalé a návštěvník se neubrání obdivu ani dnes. Při prohlídce podzemí vás čeká 408 schodů a chodby, kde místy bývá jen 6 °C. Venku uvidíte i bunkry, které se Němci pokoušeli zničit, ale takový bunkr vydržel… Skoro za humny je hranice s Polskem, kam si můžeme odskočit na výlet, ale i za nákupy, jak je dnes aktuální. Pro levnější benzín, do tržnice v městečku Kudowa Zdrój nebo prodejny řetězce Biedronka (Beruška)… Asi po dvaceti kilometrech najdeme u Radkowa kouzelné skalní město s bizarními pískovcovými útvary. Jiným směrem jsou blízko Vambeřice, kam jezdila na pouť babička Boženy Němcové. Kdo hledá delší výlet na kole či pěšky, může vyrazit po Jiráskově cestě až na nejvyšší vrchol Orlických hor, Velkou Deštnou. Její výšku 1115 metrů nad mořem ještě umocňuje moderní rozhledna. Dokončena v roce 2019 na místě starší dřevěné předchůdkyně se hned díky svému nevšednímu designu stala českou rozhlednou roku. Z dálky sice připomíná věžák, zato ve výšce 19 m vám poskytne rozhled na Krkonoše, Lysou horu i Kralický Sněžník. Rozhledna má kovovou konstrukci a plášť z dřevěných latí, které symbolizují déšť. Bodejť, vždyť jsme na Deštné… ( webové stránky chaty zde).

Lubor Falteisek

Líbil se Vám náš článek?