Gastrovylety.cz Vás zvou na ochutnávku do likérky Hills v malebném Jindřichově Hradci

[slideshow_deploy id=’1033’]

Rodinná tradice v malebném Jindřichově Hradci…

Malebné nábřeží  rybníku Vajgar…

[caption id=”attachment_948″ align=”alignleft” width=”150″]IMG_1070 Nábřeží v Jindřichově Hradci[/caption]

s řadou krásných historických domů, s veselými, barevnými fasádami, Vás na chvilku přenesou dále než jen na jih Čech. Chvilku si budete připadat, jako někde v přímořském letovisku. Zvláště pokud budete mít, nádhernou modrou oblohu a na hladině rybníka se mezi kačenami a labutěmi budou třpytit, hřejivé paprsky slunka. Jako se poštěstilo nám, když jsme se vydali do Jindřichova Hradce, abychom pro Vás připravili tento článek o rodinné likérce Hills, s dlouhou tradicí a spoustou originálních receptur, jejího zakladatele Albína Hilla. Likérka sídlí hned pod hudebním pavilonem Rondel, jindřichohradeckého státního zámku, kde si nejprve uděláme malou zastávku.

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec…

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec
Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec

patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Návštěvníkům nabízí tři prohlídkové trasy.

Pavilon Rondel
Pavilon Rondel

První Vás provede reprezentačními prostory prvního patra, renesančního křídla, postaveného Adamem II z Hradce v druhé polovině 16.století.

Druhá trasa vede středověkým hradem a černou kuchyní, kde se na zelený čtvrtek připravovala známá sladká kaše pro chudé.

Poslední trasa Vás zavede do apartmánů z 18. a 19.století a do zahradního hudebního pavilonu Rondel, pod kterým se nachází cíl našeho gastrovýletu, likérka Hills.

Likérka Hills, láska k tradici a rodinnému odkazu…

IMG_1139již v roce 1920 založil Albín Hill v Brušperku u Ostravy destilérku, která nesla jeho jméno a která pod vedením svého zakladatele v mladém československém státě výborně prosperovala.Pokračovatel rodu Radomil Hill se narodil v roce 1924 a jedinečný likérnický talent dostal již do vínku. Vzestup prosperující rodinné firmy zastavilo znárodnění. Albín Hill se se zánikem svého podniku nikdy nesmířil a krátce po něm jako šedesátiletý předčasně zemřel.

IMG_1340Jeho nástupce Radomil pracoval v jihočeské Frutě, kde zavedl výrobu vaječného likéru a hlavně vytvořil slavnou recepturu Jindřichohradeckého tuzemského rumu, který jako jediný opravdový originál můžete ochutnat právě v likérce Hills. Já osobně musím potvrdit že to stojí zato, i když osobně tuzemskému rumu neholduji, tento mě příjemně překvapil.

Celoživotní sen se Radomilu Hillovi splnil až v roce 1989, kdy konečně mohl obnovit ztracenou výrobu Hill’s lihovin ve své vlastní likérce. Jako první soukromý likérník v Československu začal s láskou budovat v Jindřichově Hradci likérnický provoz s velkým podílem ruční práce a klasickými technologickými postupy výroby likérů, lihovin a destilátů.

IMG_1146V dnešní době nabízí likérka více než sto druhů likérů. Mezi hlavní perly se určitě řadí již zmiňovaný rum nazvaný R.Hill Tuzemský, ve světě ceněný Hills Absinth, bylinkový Enzián či Radigast. Velmi specifický je Hills Alpský Rum z alpských bylin, který Vás v horách opravdu zahřeje ale musíte ho požívat s mírou protože má 80 procent alkoholu. Dále likérka nabízí výborný kávový likér, ořechovici a spoustu dalších výrobků.

Likér pro Emu Destinovou…

IMG_1327v roce 1998 navštívil pana Hilla jistý František Furbach z jindřichohradeckého muzea s dopisem, zaslaným do České republiky roku 1920 Emou Destinovou. V psaní stojí:,, Měla bych též ráda nějaký černý likér, který by se případně mohl jmenovat Strážská černá Paní.”A tak vznikl originální černý likér obsahující koření, švestky, šípky a bylinky, který určitě každý návštěvník likérky musí ochutnat a popřípadě si s ním obohatit svůj domácí bar.

Přijďte ochutnat…

IMG_1333v příjemném prostředí likérky Vám paní majitelka Ilona Musiálová se svým synem, rádi připraví ochutnávku likérů společně s malým pohoštěním a poví Vám vše o historii a výrobě jejich vynikajících nápojů, poradí vám jak který nejlépe podávat aby jste jejich lahodnou chuť a aroma vždy dokonale vychutnali a ukážou Vám jak místa kde se likéry vyrábí. I na děti je během degustace myšleno a jistě je potěší ovocné šťávy které jsou pro ně připraveny. Závěrem degustace si můžete likéry zakoupit ve firemním obchůdku.

Výlet do malebného Jindřichova Hradce…

společně s návštěvou rodinné likérky určitě potěší a pobaví, a můžete ho spojit s návštěvou muzea první kostky cukru v Dačicích, o kterém si můžete přečíst zde .

Děkuji Likérce Hills za příjemné odpoledne při naší likérnické osvětě a Tomášovi Krajníkovi ze státního hradu a zámku Jindřichův Hradec za poskytnuté materiály a fotografie.

Pro www.gastrovylety.cz Zbyněk Metelka

Fotogalerie:

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *