Fenomén Igráček v Žebráku: Výstava pro děti i rodiče přináší unikátní figurky a dobrodružné novinky
V historické budově Městského muzea v Žebráku na Berounsku se od letošního 5. června do 4. srpna stane novým lákadlem putovní rodinná výstava Fenomén Igráček Expozice o historii, výrobě a současnosti mimořádně oblíbené české hračky potěší jak děti, tak jejich rodiče. Stejně jako na mnoha dalších místech v Česku, kde se Igráček dosud prezentoval, objeví jeho fanoušci i v muzeu Žebrák dvě unikátní, neprodejné figurky. Vytvořil je historik a modelář Miroslav Svoboda. Pro tuto výstavu vyrobil speciální postavičku Mistra Jana Husa a krále Václava IV. Další novinkou bude nově vytvořená řada Igráčků archeologů, paleontologů a pirátů. Výstavu pořádá Inspirace Zlín ve spolupráci s Městským muzeem v Žebráku, českým výrobcem hraček EFKO a Technickým muzeem Brno.
„Protože děti rády objevují, rozhodli jsme se pro ně připravit novou dobrodružnou řadu Igráčků. Společně s figurkami budou moci v jednotlivých sadách odhalit zajímavé egyptské artefakty, kostry dinosaurů, nebo pirátský poklad. S Igráčkem Archeologem vykopou z kamenů sošku bohyně Bastet, masku faraona, mumii, sarkofág, sošku boha Hóra nebo Nefertiti. S Igráčkem Paleontologem budou odhalovat kostru Stegosaura, obávaného Tyranosaura, Diplodocuse, Parasaurolophuse a dalších vyhynulých obrů. Tato nová řada má podtext „Objevuj s Igráčkem”. Děti si díky ní procvičí jemnou motoriku i trpělivost a ještě si rozšíří své znalosti. S pedagogem Mgr. Jiřím Dvořákem jsme k jednotlivým „vykopávkám“ přichystali zajímavosti, které si děti i rodiče mohou na našem webu přečíst. V Městském muzeu v Žebráku bude mít objevitelská série svoji výstavní premiéru,“ vysvětluje Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton, která Igráčky vyrábí.
„Výstavou Fenomén Igráček chceme do muzea v Žebráku pozvat především dětské návštěvníky, ale nejen je. Doufáme, že příchozí díky Igráčkovi objeví i další zajímavosti našich expozic. Speciálně pro tuto výstavu byly vytvořeny dvě unikátní neprodejné figurky, král Václav IV., který Žebrák roku 1396 povýšil na město, a Mistr Jan Hus, na něhož upomíná mimo jiné pamětní deska věroučného hádání, kterého se Hus měl zúčastnit roku 1412. Václava IV. a Jana Husa jsme zvolili také proto, že by měli být v podobě figurky dobře zpracovatelní a pro návštěvníky snadno rozpoznatelní,“ komentuje Karin Kriegerbecková, ředitelka Muzea Českého krasu.
Kromě putovní výstavy Fenomén Igráček nabízí Městské muzeum v Žebráku, sídlící v budově bývalé školy na hlavním náměstí, návštěvníkům dvě stálé expozice: „Z historie města Žebrák“ a Galerii Jaroslava Hněvkovského. Stálý výstavní prostor je otevřen od dubna do října o sobotách, nedělích a svátcích v čase 9.00 – 12.00 a 12.45 – 17.00 hodin. Vstupné pro dospělé činí 60 Kč, pro děti a seniory 40 Kč. Vybrané typy Igráčků bude možné na místě zakoupit. Více na www.muzeum-beroun.cz
Miroslav Navara/TZ