Dotkněte se Afriky:Dan Bárta, africké rytmy a zebří pruhy v libereckých Lidových sadech

Afričtí tanečníci na festivalu doteky AfrikyJiž tuto sobotu 18. července zavítá do Liberce putovní festival DOTEKY AFRIKY a spolu s ním zpěvák Dan Bárta, herečka Zora Jandová a řada dalších umělců. Na návštěvníky čeká opět pořádná dávka energie v podobě hudebních vystoupení, přednášek zapálených cestovatelů nebo stylového letního kina pod hvězdami.

Letošní jubilejní 5. ročník proběhne ve spolupráci se Zoo Liberec a uskuteční se v Lidových sadech. Festival uvede zpěvák a horlivý entomolog Dan Bárta svojí přednáškou o afrických vážkách.

Černošská dívka, foto k festivalu doteky AfrikyCílem je přiblížit českému publiku rozmanitý africký kontinent, a to díky setkání s odborníky, cestovateli, umělci, které spojuje vášeň k africké kultuře, umění a světadílu jako fenoménu,“ říká režisér Jan Svatoš, umělecký ředitel festivalu. „V průběhu festivalu bude představeno několik projektů neziskových organizací pomáhajících v Africe, na které se naše Zoologická zahrada přímo podílí, například sbírka dioptrických brýlí a jízdních kol“, doplnil David Nejedlo, ředitel liberecké zoo, která letošní ročník spolupořádá.

Slavnostního zahájení se i letos zúčastní vzácní hosté. Vedle zpěváka Dana Bárty pozdraví diváky velvyslankyně ČR v Ghaně J. E. Gita Fuchsová, která je u projektu od samého počátku a drží nad ním záštitu. Pozvání přijala i velvyslankyně Ghany v ČR J.E. Sabah Zita Okaikoi a ředitelka české sekce UNICEF Pavla Gomba.

Festival Doteky Afriky

Akce se koná v sobotu 18. července od 9:00 do 23:00.

  • Na festival je možné se dostat za zvýhodněné vstupné 150,- Kč.
  • V této ceně je vstup na festival, workshopy, včetně vstupného na večerní program (vystoupení skupiny Aneboafro a promítání filmu Africká královna) a navíc vstup po celý den do zoo (běžná cena vstupenky do zoo je 120 Kč).

Plakát na festival Doteky Afriky

Archa světel..

Na festival „připluje“ také „Archa světel a stínů“  – stan s motivy zebřích pruhů ukrývá 100 let staré fotografie vášnivých cestovatelů, manželů Martina a Osy Johnsonových, a fotografie režiséra Jana Svatoše, který o amerických filmařích z minulého století natáčí film na 5 světadílech. Návštěvníci se budou moci setkat i s herečkou Zorou Jandovou, která ve Svatošově filmu propůjčí svůj hlas hlavní hrdince Ose Johnsonové.

Nabitý program festivalu cílí na všechny smysly. Originální taneční, bubenické či hudební umění budou prezentovat Joseline Amutuhaire z Ugandy, skupiny Aneboafro, TiDiTaDe či BaToCu. „Probouzet“ africké rytmy mohou ale návštěvníci sami „na vlastní kůži“ – např. na workshopech určených dětem i dospělým. „Po závěrečném koncertu skupiny Aneboafro na návštěvníky čeká letní kino pod hvězdami, v němž se tentokrát bude promítat Africká královna s Katherine Hepburnovou“, prozradila programová ředitelka festivalu Romi Straková.

Černošská dívka plete tradiční  copánek, festival Doteky Afriky

Poznejte každý kout Afriky..

V rámci přednášek se diváci virtuálně navštíví různé kouty Afriky, mohou např. „vyšplhat“ na nejvyšší africkou horu Kilimanždáro spolu s nevidomým horolezcem Honzou Říhou, vydat se za vzácnou africkou vážkou v diashow Dana Bárty nebo podniknout dobrodružnou cestu Paříž-Dakar s Jiřím Moskalem a Tomášem Pourem. V doprovodném programu se mohou návštěvníci těšit soutěže o hodnotné ceny – připravena je oblíbená velká stopařská soutěž, klání v coco-pétanque  či soutěž s africkým fotbalovým míčem vyrobeným z odpadků. Velké oblibě se každoročně těší Africký trh, na němž mohou návštěvníci obdivovat nejen umělecké předměty, mohou si ale také např.  nechat uplést africké copánky od kadeřnice Barbary Bioh z Ghany nebo navštívit africkou školu prezentovanou českým výborem UNICEF.

Festival Doteky Afriky založili kameramanka Romi Straková a režisér Jan Svatoš v roce 2010 ve snaze prezentovat v ČR moderní africké umění a bourat stereotypy, které se vážou k africkému kontinentu. Předchozí ročníky se uskutečnily např. v Jihlavě, Novém Městě na Moravě či Dvoře Králové.

Do Liberce můžete vyrazit rozhodně za každého počasí, v případě deště jsou zajištěny náhradní prostory v kulturním centru Lidové sady.

Čtěte také:

Lákavá pozvánka do Maďarska

Navzdory potížím, které přinesl virus Covid-19 z Číny turistickému průmyslu, věnuje Maďarsko tomuto odvětví velkou pozornost. Dokladem toho je i pražská zastávka

Jak připravit báječnou kávu? Vyzkoušejte Moka konvičku!

Také milujete onu vůni čerstvé kávy? Nadechnete se, zavřete oči a přenesete se na kávové plantáže daleko do pralesů Brazílie či Peru. Pěstování kávy ale rozhodně není žádná romantika. V každém zrnku se skrývá spousta práce, potu a úsilí domorodých pěstitelů, mnohdy pracující za mzdu rovnající se jednoho šálku kávy …

Srbsko – země dobrých lidí, skvělého jídla a lahodného vína

Navštívíme zde několik turisticky zajímavých lokalit a hlavně vinařství ležící na břehu řeky Tisa nazvané podle ní „Tiská perla“.

Jak nejlépe vyfotit unikátní památky

Doba letních dovolených je již sice za námi, ale i chladnější podzimní počasí vybízí k cestování. Babí léto je ideální dobou pro návštěvu tuzemských i cizokrajných měst.

Lázně Červený Kláštor

Areál obklopují vrcholky hor a skýtají tak příjemný klid a pohodu, jak pro relaxování a léčbu, tak také jako výchozí bod pro výlety do okolí s pestrou paletou ubytovacích služeb a kvalitní gastronomií.

7 nejnovějších trendů v mléčných výrobcích, které byste měli ochutnat

Mléko v sáčcích, krátká trvanlivost, omezený sortiment, absence výrobků pro speciální výživu. Takhle nějak by se daly charakterizovat mléčné výrobky v letech dávno minulých. Za poslední roky se ale tato kategorie potravin dostala na úplně jinou úroveň. Možná, že budete překvapeni, co všechno už se z mléka vyrábí.

Kutná Hora pro labužníky

Pestrá a pro český stát často určující historie – ale i mnoho cenných odkazů, které zanechala – probouzí v Kutné hoře jakýsi genius loci, atmosféru, kterou nelze opominout.

Mláďata v ústecké zoo

Zoo Ústí nad Labem se může pochlubit řadou nových mláďat, která se zde během posledních týdnů narodila. Některá z nich mohou návštěvníci pozorovat od prvního dne, ale u některých je potřeba trpělivost a trocha štěstí.

Pohled na smetanovu síň v pražském obecním domě

Dům, kde se zrodila Československá republika

Stručné dějiny rozhodujících událostí zrodu republiky v zemích Koruny české před sto lety se vešly na jednu pamětní desku, symbolicky osazenou pod plastikou, nazvanou Duch dějin na nároží naproti Prašné bráně. Turisté i Pražáci kolem ní chodívají, aniž by tušili, co to tam vlastně je. Turisté zpravidla proto, že je psaná česky, Pražáci proto, že mají zrovna jiné starosti než si všímat – byť docela významného – textu na neméně významném domě.

Fotorádce Canon: Jak na povedené fotografie pokrmů

Sociální sítě jsou jich plné, skvělé, zdařilé, více či méně povedené, ale i úplně šílené. Fotografie jídel prostě vládnou internetu. Přejete si patřit mezi tvůrce skvělých fotografií?Máme pro vás od odborníků společnosti Canon několik užitečných tipů. 

Mléčné produkty k článku Jak řešit nedostatek vápníku a vitamínu D

Jak řešit nedostatek vápníku a vitamínu D

Nedostatečný příjem vápníku v dětském věku a omezování pohybu aktivují rozvoj osteoporózy a nemocí s ní spojených v dospělém věku.

Snímek dvojce lidí užívajících si v bazénu při dovolené v Maďarských lázních Bük

Relax a zábava v lázních Bükfürdő

Dopřejte si dovolenou plnou pohody a relaxace jen pár hodin jízdy od našich hranic. Vydejte se do lázní. Konkrétně do druhých největších Maďarských lázní Bükfürdő.

hovězí steak na grilu

Recepty na letní grilování

Nemohli jste se dočkat prvních teplejších dnů a večerů? Váš gril dlouho zahálel? Už nebude. Grilovací sezona může začít.

sklenice rumu a doutník na pláži Dominikánské republiky

Cestování za zážitky: Chuť a vůně Dominikánské republiky

V Dominikánské republice, nejoblíbenější destinaci Karibiku, si užijete nejen pohádkové písečné pláže, bohatou přírodu, kulturu a sportovní aktivity, ale také tu na vás čekají skvělé gurmánské zážitky.

Dopravní muzeum Drážďany, nahlédněte do tajů cestování

Najdete tu ryzí originály, fascinující modely i skutečné rarity ze všech možných odvětví dopravy. Tramvajové a železniční vozy, auta, jízdní kola, letadla a lodě: zkrátka všechna lidská pohybovadla jsou k vidění v Dopravním muzeu.

Výlet: Křinickou tramvají krásami Saského Švýcarska

Vydejme se za krásným skloubením technické zajímavosti a nádherné přírody. Křinická tramvaj projíždí denně romantickým údolím podél říčky Křinice až k Lichtenheinskému vodopádu. Ze všech zastávek vedou značené stezky do roklí i na vrcholky skal Saského Švýcarska.

Výlet za romantikou tajemných soutěsek a Pravčická brána

Národní park České Švýcarsko.. má hodně co nabídnout, my se dnes podíváme na hlavní taháky tohoto parku a také ochutnáme kozí sýr z nedaleké farmy. Startujeme v Hřensku.. hlavní výchozím bodem jak na Pravčickou bránu tak na soutěsky je malebná obec Hřensko. Osobně jsme vyzkoušely a doporučujeme trasu z Hřenska …

Na obrázku je budova zámku Ploskovice. Výlet na zámek Ploskovice je skvělé místo pro celou rodinu

Barokní perla Českého středohoří..Zámek Ploskovice

Nedaleko Litoměřic.. v hornaté krajině Českého středohoří leží romantický zámek Ploskovice. Naleznete ho na jižním okraji stejnojmenné obce. Krásnou barokní stavbu obklopuje rozsáhlý zámecký park s kašnami, vzrostlými stromy a hrdě si vykračujícími pávy. Pokud se do Ploskovic chystáte autem, tak přímo před zámkem naleznete placené parkoviště. Do obce je možné …

Chcete to nejlepší pro své děti? Naučte je pít mléko!

Chcete funkční imunitu? Nutností jsou mléčné výrobky… Pro naprostou většinu lidí našeho etnického původu je konzumace mléka a mléčných výrobků mimořádně prospěšná nejen s ohledem na obecné výživové dopady, ale dokonce i na funkci imunitního systému.  Podstatou imunitního systému je rychlé množení T, B lymfocytů poté, co k němu pronikne antigenní …

Na Slovensko za podzimním relaxem a turistikou

Třetí vlna pandemie koronaviru prochází nejen Českou republikou a dalšími zeměmi, ale i sousedním Slovenskem. Navzdory tomu se plánů na podzimní relax a oddych u našeho nejbližšího souseda nemusíme vzdávat. Stačí se zorientovat v barvách místního covid automatu, který určuje, kam a za jakých podmínek se dá vycestovat. Například za turistikou do jednoho z devíti národních parků, kterými se Slovensko právem pyšní – k návštěvě zve SLOVAKIA TRAVEL.

Shakshuka s lilkem a kozím sýrem

Shakshuka (čti šakšuka) je tradiční snídaňový pokrm pocházející ze severní Afriky, který má své pevné místo na stolech také v arabských zemích. Ani v Česku už se nejedná o neznámé jídlo a stává se populární volbou pro nedělní brunch. Jestli i vás okouzlila exotická shakshuka, můžete si ji ozvláštnit slaným kozím sýrem Bon Lait, který jí dodává nový rozměr.

Sasko je pro turisty atraktivní

V těchto dnech uspořádala Saská styčná kancelář ve svých prostorách v Praze na Malé Straně již tradiční Letní slavnost,. M.j. pedstavila turistickou pozvánku do Saska