Dotkněte se Afriky:Dan Bárta, africké rytmy a zebří pruhy v libereckých Lidových sadech

Afričtí tanečníci na festivalu doteky AfrikyJiž tuto sobotu 18. července zavítá do Liberce putovní festival DOTEKY AFRIKY a spolu s ním zpěvák Dan Bárta, herečka Zora Jandová a řada dalších umělců. Na návštěvníky čeká opět pořádná dávka energie v podobě hudebních vystoupení, přednášek zapálených cestovatelů nebo stylového letního kina pod hvězdami.

Letošní jubilejní 5. ročník proběhne ve spolupráci se Zoo Liberec a uskuteční se v Lidových sadech. Festival uvede zpěvák a horlivý entomolog Dan Bárta svojí přednáškou o afrických vážkách.

Černošská dívka, foto k festivalu doteky AfrikyCílem je přiblížit českému publiku rozmanitý africký kontinent, a to díky setkání s odborníky, cestovateli, umělci, které spojuje vášeň k africké kultuře, umění a světadílu jako fenoménu,“ říká režisér Jan Svatoš, umělecký ředitel festivalu. „V průběhu festivalu bude představeno několik projektů neziskových organizací pomáhajících v Africe, na které se naše Zoologická zahrada přímo podílí, například sbírka dioptrických brýlí a jízdních kol“, doplnil David Nejedlo, ředitel liberecké zoo, která letošní ročník spolupořádá.

Slavnostního zahájení se i letos zúčastní vzácní hosté. Vedle zpěváka Dana Bárty pozdraví diváky velvyslankyně ČR v Ghaně J. E. Gita Fuchsová, která je u projektu od samého počátku a drží nad ním záštitu. Pozvání přijala i velvyslankyně Ghany v ČR J.E. Sabah Zita Okaikoi a ředitelka české sekce UNICEF Pavla Gomba.

Festival Doteky Afriky

Akce se koná v sobotu 18. července od 9:00 do 23:00.

  • Na festival je možné se dostat za zvýhodněné vstupné 150,- Kč.
  • V této ceně je vstup na festival, workshopy, včetně vstupného na večerní program (vystoupení skupiny Aneboafro a promítání filmu Africká královna) a navíc vstup po celý den do zoo (běžná cena vstupenky do zoo je 120 Kč).

Plakát na festival Doteky Afriky

Archa světel..

Na festival „připluje“ také „Archa světel a stínů“  – stan s motivy zebřích pruhů ukrývá 100 let staré fotografie vášnivých cestovatelů, manželů Martina a Osy Johnsonových, a fotografie režiséra Jana Svatoše, který o amerických filmařích z minulého století natáčí film na 5 světadílech. Návštěvníci se budou moci setkat i s herečkou Zorou Jandovou, která ve Svatošově filmu propůjčí svůj hlas hlavní hrdince Ose Johnsonové.

Nabitý program festivalu cílí na všechny smysly. Originální taneční, bubenické či hudební umění budou prezentovat Joseline Amutuhaire z Ugandy, skupiny Aneboafro, TiDiTaDe či BaToCu. „Probouzet“ africké rytmy mohou ale návštěvníci sami „na vlastní kůži“ – např. na workshopech určených dětem i dospělým. „Po závěrečném koncertu skupiny Aneboafro na návštěvníky čeká letní kino pod hvězdami, v němž se tentokrát bude promítat Africká královna s Katherine Hepburnovou“, prozradila programová ředitelka festivalu Romi Straková.

Černošská dívka plete tradiční  copánek, festival Doteky Afriky

Poznejte každý kout Afriky..

V rámci přednášek se diváci virtuálně navštíví různé kouty Afriky, mohou např. „vyšplhat“ na nejvyšší africkou horu Kilimanždáro spolu s nevidomým horolezcem Honzou Říhou, vydat se za vzácnou africkou vážkou v diashow Dana Bárty nebo podniknout dobrodružnou cestu Paříž-Dakar s Jiřím Moskalem a Tomášem Pourem. V doprovodném programu se mohou návštěvníci těšit soutěže o hodnotné ceny – připravena je oblíbená velká stopařská soutěž, klání v coco-pétanque  či soutěž s africkým fotbalovým míčem vyrobeným z odpadků. Velké oblibě se každoročně těší Africký trh, na němž mohou návštěvníci obdivovat nejen umělecké předměty, mohou si ale také např.  nechat uplést africké copánky od kadeřnice Barbary Bioh z Ghany nebo navštívit africkou školu prezentovanou českým výborem UNICEF.

Festival Doteky Afriky založili kameramanka Romi Straková a režisér Jan Svatoš v roce 2010 ve snaze prezentovat v ČR moderní africké umění a bourat stereotypy, které se vážou k africkému kontinentu. Předchozí ročníky se uskutečnily např. v Jihlavě, Novém Městě na Moravě či Dvoře Králové.

Do Liberce můžete vyrazit rozhodně za každého počasí, v případě deště jsou zajištěny náhradní prostory v kulturním centru Lidové sady.

Čtěte také:

Chlouba města Jílového u Prahy – palírna Radlík

Cesta je jednoduchá – vzhledem k tomu, že se bude ochutnávat, bylo by nesmyslem přijet autem. Od vlaku je to dál a tak nejvýhodnější je autobus

Magnet sezony? Německo – atraktivní a blízké…

Události posledních let mění svět – a s tím pochopitelně i formy a obsah cestování. Ubývá zájemců o vzdálené cíle, do popředí se dostává zájem o přírodu. Všechny druhy turistiky pak navíc mají vesměs společného jmenovatele – udržitelnost, ohleduplnost k životnímu – a tím i cestovatelskému prostředí.

ANNOVINO Lednice – ojedinělý zážitek

Annovino, vycházeje z příznivých výsledků své produkce, rozvíjí své aktivity do širší, mnohem atraktivnější palety svých nabídek pro milovníky skvělých vín, ale současně i pro hosty, kteří mají rádi pestré a originální zážitky, zábavu, ale i sport a relax.

Dobrou chuť na Jižní Moravě!

Centrála cestovního ruchu Jižní Morava vybrala nejlepší gastopodniky regionu v tematickém průvodci GOURMET JIŽNÍ MORAVA. Je k dispozici již druhou sezonu

Oáza pohody a odpočinku

Přibližně čtyři kilometry VSV směrem od známé výletní lokality Zruč nad Sázavou leží dvě sousedící lokality, které – byť zatím nepříliš objevené – za návštěvu rozhodně stojí. Jde o obce Ostrov u Zbraslavic a Bohdaneč. Nabízejí k návštěvě jednak něco, co nikde jinde nenajdeme, ale současně i pestrou skladbu dalších atraktivit, kde si to své najde prakticky každý – od dětí, přes juniory, dospělé věku středního, až po seniory.

Lyžařka na Rakouské sjezdovce

V Kitzbühelu startuje rakouská zimní sezona

Tamní areál zimních sportů s optimismem, navzdory komplikované době poznamenané virem z Číny, se připravil na zimní sezónu 2021/22. Jakmile to počasí dovolí, zahájí technické zasněžování.

Lákavá pozvánka do Maďarska

Navzdory potížím, které přinesl virus Covid-19 z Číny turistickému průmyslu, věnuje Maďarsko tomuto odvětví velkou pozornost. Dokladem toho je i pražská zastávka

Jak připravit báječnou kávu? Vyzkoušejte Moka konvičku!

Také milujete onu vůni čerstvé kávy? Nadechnete se, zavřete oči a přenesete se na kávové plantáže daleko do pralesů Brazílie či Peru. Pěstování kávy ale rozhodně není žádná romantika. V každém zrnku se skrývá spousta práce, potu a úsilí domorodých pěstitelů, mnohdy pracující za mzdu rovnající se jednoho šálku kávy …

Srbsko – země dobrých lidí, skvělého jídla a lahodného vína

Navštívíme zde několik turisticky zajímavých lokalit a hlavně vinařství ležící na břehu řeky Tisa nazvané podle ní „Tiská perla“.

Jak nejlépe vyfotit unikátní památky

Doba letních dovolených je již sice za námi, ale i chladnější podzimní počasí vybízí k cestování. Babí léto je ideální dobou pro návštěvu tuzemských i cizokrajných měst.

Lázně Červený Kláštor

Areál obklopují vrcholky hor a skýtají tak příjemný klid a pohodu, jak pro relaxování a léčbu, tak také jako výchozí bod pro výlety do okolí s pestrou paletou ubytovacích služeb a kvalitní gastronomií.

7 nejnovějších trendů v mléčných výrobcích, které byste měli ochutnat

Mléko v sáčcích, krátká trvanlivost, omezený sortiment, absence výrobků pro speciální výživu. Takhle nějak by se daly charakterizovat mléčné výrobky v letech dávno minulých. Za poslední roky se ale tato kategorie potravin dostala na úplně jinou úroveň. Možná, že budete překvapeni, co všechno už se z mléka vyrábí.

Kutná Hora pro labužníky

Pestrá a pro český stát často určující historie – ale i mnoho cenných odkazů, které zanechala – probouzí v Kutné hoře jakýsi genius loci, atmosféru, kterou nelze opominout.

Mláďata v ústecké zoo

Zoo Ústí nad Labem se může pochlubit řadou nových mláďat, která se zde během posledních týdnů narodila. Některá z nich mohou návštěvníci pozorovat od prvního dne, ale u některých je potřeba trpělivost a trocha štěstí.

Pohled na smetanovu síň v pražském obecním domě

Dům, kde se zrodila Československá republika

Stručné dějiny rozhodujících událostí zrodu republiky v zemích Koruny české před sto lety se vešly na jednu pamětní desku, symbolicky osazenou pod plastikou, nazvanou Duch dějin na nároží naproti Prašné bráně. Turisté i Pražáci kolem ní chodívají, aniž by tušili, co to tam vlastně je. Turisté zpravidla proto, že je psaná česky, Pražáci proto, že mají zrovna jiné starosti než si všímat – byť docela významného – textu na neméně významném domě.

Fotorádce Canon: Jak na povedené fotografie pokrmů

Sociální sítě jsou jich plné, skvělé, zdařilé, více či méně povedené, ale i úplně šílené. Fotografie jídel prostě vládnou internetu. Přejete si patřit mezi tvůrce skvělých fotografií?Máme pro vás od odborníků společnosti Canon několik užitečných tipů. 

Mléčné produkty k článku Jak řešit nedostatek vápníku a vitamínu D

Jak řešit nedostatek vápníku a vitamínu D

Nedostatečný příjem vápníku v dětském věku a omezování pohybu aktivují rozvoj osteoporózy a nemocí s ní spojených v dospělém věku.

Snímek dvojce lidí užívajících si v bazénu při dovolené v Maďarských lázních Bük

Relax a zábava v lázních Bükfürdő

Dopřejte si dovolenou plnou pohody a relaxace jen pár hodin jízdy od našich hranic. Vydejte se do lázní. Konkrétně do druhých největších Maďarských lázní Bükfürdő.

hovězí steak na grilu

Recepty na letní grilování

Nemohli jste se dočkat prvních teplejších dnů a večerů? Váš gril dlouho zahálel? Už nebude. Grilovací sezona může začít.

sklenice rumu a doutník na pláži Dominikánské republiky

Cestování za zážitky: Chuť a vůně Dominikánské republiky

V Dominikánské republice, nejoblíbenější destinaci Karibiku, si užijete nejen pohádkové písečné pláže, bohatou přírodu, kulturu a sportovní aktivity, ale také tu na vás čekají skvělé gurmánské zážitky.

Dopravní muzeum Drážďany, nahlédněte do tajů cestování

Najdete tu ryzí originály, fascinující modely i skutečné rarity ze všech možných odvětví dopravy. Tramvajové a železniční vozy, auta, jízdní kola, letadla a lodě: zkrátka všechna lidská pohybovadla jsou k vidění v Dopravním muzeu.

Výlet: Křinickou tramvají krásami Saského Švýcarska

Vydejme se za krásným skloubením technické zajímavosti a nádherné přírody. Křinická tramvaj projíždí denně romantickým údolím podél říčky Křinice až k Lichtenheinskému vodopádu. Ze všech zastávek vedou značené stezky do roklí i na vrcholky skal Saského Švýcarska.

Výlet za romantikou tajemných soutěsek a Pravčická brána

Národní park České Švýcarsko.. má hodně co nabídnout, my se dnes podíváme na hlavní taháky tohoto parku a také ochutnáme kozí sýr z nedaleké farmy. Startujeme v Hřensku.. hlavní výchozím bodem jak na Pravčickou bránu tak na soutěsky je malebná obec Hřensko. Osobně jsme vyzkoušely a doporučujeme trasu z Hřenska …

Na obrázku je budova zámku Ploskovice. Výlet na zámek Ploskovice je skvělé místo pro celou rodinu

Barokní perla Českého středohoří..Zámek Ploskovice

Nedaleko Litoměřic.. v hornaté krajině Českého středohoří leží romantický zámek Ploskovice. Naleznete ho na jižním okraji stejnojmenné obce. Krásnou barokní stavbu obklopuje rozsáhlý zámecký park s kašnami, vzrostlými stromy a hrdě si vykračujícími pávy. Pokud se do Ploskovic chystáte autem, tak přímo před zámkem naleznete placené parkoviště. Do obce je možné …

Chcete to nejlepší pro své děti? Naučte je pít mléko!

Chcete funkční imunitu? Nutností jsou mléčné výrobky… Pro naprostou většinu lidí našeho etnického původu je konzumace mléka a mléčných výrobků mimořádně prospěšná nejen s ohledem na obecné výživové dopady, ale dokonce i na funkci imunitního systému.  Podstatou imunitního systému je rychlé množení T, B lymfocytů poté, co k němu pronikne antigenní …

Dekantace je umění, které ovládnete i sami

Čekat s konzumací vína i dlouhé desítky minut od otevření se může zdát jako zbytečné zdržování od toho nejpříjemnějšího – ochutnávání. Věřte ale, že zejména pokud plánujete otevřít těžší červené víno či nějaký archivní kousek, ve výsledku si poděkujete. Protože právě díky dekantování posunete zážitek z pití vína na zcela novou úroveň.

PYTLOUN HOTELS otevřela novou restauraci Talíř na Václavském náměstí

Česká hotelová síť PYTLOUN HOTELS, která poskytuje služby již od roku 2003 a v současné době provozuje čtrnáct designových, tradičních i apartmánových hotelů v ČR, otevřela na přelomu roku novou restauraci Talíř přímo v přízemních prostorách hotelu Pytloun Boutique Hotel Prague na Václavském náměstí.

Sekt i champagne dokáže vybrat každý.

Sváteční setkání a oslavy konce roku jsou ideální příležitostí oslnit hosty přípitkem plným delikátních bublinek. Výběr kvalitního sektu nebo champagne za rozumnou cenu přitom není žádná věda, stačí znát ty nejdůležitější odlišnosti.