Do kina: komorní film o opuštěném ostrově v našich srdcích – Laputa

V debutovém celovečerním  snímku mladého, talentovaného režiséra,  Jakuba Šmída, se stanete návštěvníky ,,kavárny” Laputa. Kavárny v uvozovkách, spíše jde o noční bárek plný štamgastů, pro které se stává ostrovem plným zábavy, pití a nezávazného sexu.

Laputa je pro ně pouhým zastavením na jejich cestě životem. Ne tak pro její majitelku, sedmadvacetiletou Johanku (Tereza Voříšková), pro kterou se kavárna jenž vybudovala, stává opuštěným ostrovem.

Jakub Šmíd
Režisér filmu Laputa Jakub Šmíd

  •  Vystudoval obor filmová režie na FA-MU.
  • Jeho bakalářský film Neplavci získal cenu Český lev Cena Magnesia pro nejlepší studentský film roku 2011.
  • Neplavci se účastnili mezinárodních filmových festivalů v Hongkongu, Tel Avivu, Sydney, Paříži, Angers, Poitiers, Londýně a Praze. Film byl vybrán francouzskou L’Académie des César mezi sedm nejlepších krátkých filmů roku 2011.
  • Jeho magisterský film Amanitas letos získal na festivalu Famufest cenu pro nejlepší kameru, režii a cenu diváků.
  • Pro Českou televizi režíroval pořady Queer a Divadlo žije.
  • Laputa je jeho celovečerním debutem.

Možná právě proto, že jí pojmenovala po fiktivním létajícím ostrově  z knihy Gulliverovy cesty. Ač má Johanka okolo sebe stále spoustu lidí, sama v sobě se cítí opuštěná, zklamaná ze vztahů a bezradná na své cestě životem.

Johančina sestra odjíždí s básníkem Mikim do Turecka. Felix, její dávná láska, se tu jen zastaví a zas odlétá na cesty. Merlot je štamgast, Johanku má rád a spává s ní. Jenže kromě ní taky s dalším milionem holek. Marnost na Johanku vykukuje z každého půllitru. Jako by se v její kavárně, kterou vybudovala, scházeli lidé, kteří umějí žít naplno. . každý s nějakým nápadem, potřebou nebo svým sobectvím. Johanka je všech a se všemi, a přece je sama a v nejistotě.

Má tolik možností jak prožít svůj život, přesto jí tato svoboda přináší pocit úzkosti a osamocení. Laputa je ostrov sám pro sebe. Johanka na něm trčí a neví, co se sebou dál…

V postavě Johanky se možná nalezne každý z nás. V jedné z etap našich životů, které žijeme nebo jsme v minulosti prožili. V jiném prostředí a za jiných okolností. Obklopeni lidmi či přáteli, ale ve svém nitru sami. Tak neváhejte, a jděte na tuto sondu lidské duše hledající se v dnešním světě do kina.

LAPUTA
Tereza Voříšková na plakátu k filmu Laputa

  • REŽIE: Jakub Šmíd
  • SCÉNÁŘ: Lucie Bokšteflová
  • HRAJÍ: Tereza Voříšková, Igor Orozovič, Marika Šoposká, Pavel Gajdoš, Petr Stach. Alena Bazalová, Luboš Veselý, Oldřich Hajlich, Ivana Chýlková, Johanna Tesařová, Jakub Gottwald a Klára Melíšková
  • PREMIÉRA: 8.10.2015
Líbil se Vám náš článek?