Do kina: Film “V jiném stavu” míří 19.1. do kin

Jeden den, tři životy, tři rozhodnutí…

V jiném stavuDebut režiséra Jiřího Kunsta, původně absolventské cvičení katedry režie pražské FAMU, se po neuvěřitelných osmi letech dostává do kin.

Na počátku stálo společné zadání: zdramatizovat prožitek osobního strachu či úzkosti. Tři scénáristé měli každý zvlášť vybudovat samostatně fungující, originální příběh s hlavní mužskou postavou. Vznikl tak film, ve kterém jsou sloučeny tři příběhy ctící vlastní vypravěčská pravidla v jeden celek.

Během všedního dne se po prožitku mezní situace tři muži dotknou svého strachu. Každý jinak, každý po svém. Mohou ho jen objevit, mohou ho pojmenovat, mohou se s ním i vyrovnat.

Přes časovou nesouslednost vyprávění se pak v jediném momentu jejich příběhy prolnou a divák zachytí jejich vzájemné “splynutí”, které naznačuje nekonečné proplétání lidských životů a situací, odehrávajících se všude kolem nás.

Snímek začal vznikat v roce 2006, jako absolventská práce na katedře režie pražské FAMU, pod vedením Věry Chytilové. Jeho koproducentem a posléze výrobcem se stala společnost IDEAFILM.

Náročnost celého projektu byla dána i tím, že se točilo na filmovou surovinu 35mm. Jelikož projekt nebyl podpořen granty, celé postprodukční zpracování záviselo na soukromých investicích, ale i přes to se dařilo na filmu stále pracovat. Osobní omezení se střídala s profesní zaneprázdněností a tudíž výsledný film vznikl až po osmi letech.

Dle TZ. Zbyněk Metelka