Dny evropského dědictví na zámku v Mníšku nabídnou vstup zdarma

Část budovy zámku Mníšek pod Brdy se zahradouZámek Mníšek pod Brdy se v měsíci září každým rokem připojuje ke Dnům evropského dědictví. V rámci akce letos umožní návštěvníkům zdarma prohlídku I. okruhu s kaplí a reprezentačními prostory.

O víkendu 5. a 6. září a od úterý do pátku 8. až 11. září uvidí návštěvníci zámku Mníšku pod Brdy zdarma první prohlídkový okruh, který zahrnuje 11 místností reprezentační části zámku. Představuje interiéry, které poslední mníšečtí pánové využívali jen výjimečně, při slavnostních příležitostech a k uvítání hostů.

Prohlídka zavede návštěvníky například do honosné vstupní jídelny, velkého společenského sálu, ale také i do malého kuřáckého či loveckého salónku, moderní pracovny nebo knihovny s malovaným stropem. Komnaty jsou plné cenného vybavení a zajímavých předmětů, které vzbuzují zvědavost na první pohled. Ne vždy je okamžitě patrný účel, k němuž sloužily. Poznali byste hned kratiknot, lis na vymačkávání citronů, nůžky na krácení doutníků nebo zvonek na služebnictvo?

Součástí prohlídky reprezentačních prostorů je také náhled do vzácné barokní kaple svatého Serváce. Dochovala se s maximem původního vybavení a to zejména díky tomu, že veškerá obrazová výzdoba, včetně originálu od Karla Škréty, byla v druhé polovině minulého století uschována v mníšeckém kostele sv. Václava na náměstí. Obdivovat se můžeme také překrásnému stropu a jeho štukové výzdobě, která se v tak velkém rozsahu již nikde na zámku nevyskytuje.

Zámek Mníšek pod Brdy
Zahrada zámku Mníšek pod Brdy

  • Zámek Mníšek pod Brdy se nachází nedaleko jižního okraje Prahy v malebném kraji pod hřebeny Brdské vrchoviny
  • Pro dospělé a větší návštěvníky jsou připraveny dva prohlídkové okruhy rozdělené na reprezentační část a soukromé pokoje
  • Místního čerta, který dostal jméno Brdík, mohou návštěvníci spatřit v Kouzelném sklepení zámku. A spolu s ním i další pohádkové bytosti jako vodníka, ježibabu, královskou rodinu nebo víly
  • Více o zámku Mníšek pod Brdy zde

Líbil se Vám náš článek?