Výlet za čertem Brdíkem do kouzelného sklepení zámku Mníšek pod Brdy

Zahrada zámku Mníšek pod BrdyZámek Mníšek pod Brdy..

se nachází nedaleko jižního okraje Prahy v malebném kraji pod hřebeny Brdské vrchoviny. První zmínky o tvrzi v tomto místě pocházejí už ze zákoníku Karla IV., později tu stál renezanční zámek Vratislavů z Mitrovic, který zničila švédská vojska během třicetileté války.

Dnešní stavba pochází z 2. poloviny 17. století, kdy si ji nechal vybudovat rytíř Servác Engel. Tento nobilitovaný pražský měšťan zakoupil torzo původního poničeného zámku a během 16 let tu postavil honosné sídlo. Nechal také zasypat bývalý hradní příkop a položil tak základy dnešního zámeckého parku. Zámek během své historie vystřídal několika majitelů, poslední soukromí vlastníci Kastové z Ebelsbergu o něj přišli v roce 1945. Poté byl na více než půlstoletí veřejnosti nepřístupný, až roku 2000 převzal jeho správu Památkový ústav a po šestileté rekonstrukci jej otevřel návštěvníkům.

ohňostroj na zámku Mníšek pod Brdy

Legenda o pekelníkovi..

Zámek se v současnosti pyšní klasicizující výmalbou pokojů, prvorepublikově zařízenými interiéry nebo rodinnou kaplí s bohatou štukovou výzdobou a originálem oltářního obrazu od Karla Škréty. Budova zámku, jejíž čtyři křídla obepínají uzavřené čtvercové nádvoří na severní straně s arkádami, stojí na skalnatém ostrohu obklopená parkem a rozlehlým rybníkem, přesto téměř v centru města. I Mníšek, jako většina zámků a hradů, má svou tajemnou bytost. Vznik zámecké budovy obestírá legenda o nenechavém pekelníkovi. Servác Engel prý původně na svém zámku vybudoval čtyři věže, na každém rohu jednu. Pak ale kolem letěl čert a jednu věž sebral. Odletěl s ní nad nedalekou Svatou Horu u Příbrami, kde mu upadla, zaryla se do země a už tam zůstala. Od té doby má mníšecký zámek pouze tři věže.

Čert v pohádkovém sklepení zámku Mníšek pod Brdy

Čert Brdík..

Místního čerta, který dostal jméno Brdík, mohou i dnes návštěvníci spatřit v Kouzelném sklepení zámku. A spolu s ním i další pohádkové bytosti jako vodníka, ježibabu, královskou rodinu nebo víly. Kouzelné sklepení na Mníšku se otevírá pro rodiny s dětmi pravidelně. Dětem jsou také určeny speciální kostýmované prohlídky zámku, na kterých provádí princezna Anička, zámecká paní hraběnka nebo skřítek Líbezníček.

Pro dospělé a větší návštěvníky jsou připraveny dva prohlídkové okruhy rozdělené na reprezentační část a soukromé pokoje. Na prvním okruhu jsou k vidění jídelny, salónky, pánský a dámský pokoj, knihovna, kaple či pracovna, na druhém ložnice, obývací koupelny nebo dětský pokoj, jež jsou zařízené jako v dobách posledních majitelů za první republiky.

Zámek Mníšek pod Brdy

Webové stránky zámku

 

 

 

Líbil se Vám náš článek?