DIVADLO: Listopadové novinky v divadle ABC a Rokoko

Městská divadla pražská chystají na listopad dvě premiéry, ve kterých se představí nejen známé tváře souboru, ale také dva nováčci. V Divadle ABC se zkouší drama Na miskách vah s Janem Vlasákem v hlavní roli, Divadlo Rokoko uvede v české premiéře inscenaci Hodina před svatbou s Petrem Štěpánkem. Premiéry se odehrají 7. a 14. listopadu.

Pere Riera: Hodina před svatbou

Hodina před svatbouInscenace Hodina před svatbou je portrétem rodiny žijící ve zdánlivé harmonii až do jedné osudové chvíle… V domě se shromáždí celá Viktorova rodina, aby oslavila svatbu jeho jediné dcery, „tatínkovy holčičky“ Elzy.

Do domu přijdou Viktorovi synové, kteří společně vedou jeho úspěšnou firmu na výrobu bonbonů, David, Alex a Max, Alexova nová přítelkyně Silvie, Maxova bývalá žena Ingrid a teta Angela. Setkání probíhá bujaře až do chvíle, kdy se ve dveřích objeví nezvaný host, Viktorův bývalý zaměstnanec Toni. Toni přinese do víru svatebního veselí informaci, která spustí sérii dramatických situací. Na povrch začnou vyplouvat rodinná tajemství a lži, v nichž rodina žila celá desetiletí. Postavy si uvědomí, že lidé, kteří jim byli nejbližší, jsou ve skutečnosti naprosto cizí.

Kromě Petra Štěpánka v hlavní roli uvidíte také Michaelu Badinkovou v alternaci s Barborou Valentovou, Viktora Dvořáka, Jiřího Hánu, Danu Batulkovou, Mášu Málkovou, Lukáše Jurka, Evellyn Pacolákovou a Milana KačmarčíkaPremiéra se odehraje 14. listopadu v Divadle Rokoko.

Ronald Harwood: Na miskách vah

Na miskách vahVe hře o poválečném denacifikačním vyšetřování americkými úředníky musí podezření o kolaboraci s nacistickým režimem čelit skladatel a dirigent Wilhelm Furtwängler.

Harwood jako inspiraci využil detailního deníku Furtwänglera, který si vedl v době výslechů. I když vyšetřování, jež stojí v centru hry, vedlo k několika formálním obviněním, Furtwängler byl tribunálem očištěn.
Světová premiéra proběhla v Minerva Theatre v Chichesteru v květnu 1995 v režii Harolda Pintera. Poté byla přenesena do londýnského West Endu, do divadla Criterion na Picadilly Circus. Roli Wilhelma Furtwänglera hrál Daniel Massey a vyšetřovatele Steva Arnolda Michael Pennington. Massey byl za roli skladatele nominován v roce 1996 na Cenu Laurence Oliviera za nejlepší mužský herecký výkon roku. Když byla úspěšná inscenace přenesena v roce 1996 na newyorskou Broadway, role majora se ujal Ed Harris, zatímco Daniel Massey si zopakoval roli Wilhelma Furtwänglera. Ani zde nezůstal jeho výkon bez povšimnutí, vysloužil si nominaci na Drama Desk Award pro výjimečný herecký výkon.
Hra se v roce 2001 dočkala i filmové verze. Harwood adaptoval hru do filmového scénáře sám a film pod názvem Taking Sides měl v režii maďarského režiséra Istvána Szabó premiéru v září 2001 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. Do hlavních rolí filmu byli obsazeni Harvey Keitel jako major a Stellan Skarsgård jako Furtwängler.

V roli dirigenta se představí Jan Vlasák, v roli amerického vyšetřovatele Vasil Fridrich. Dále uvidíte Veroniku Janků a Pavla Juřicu a také dvě nové posily souboru Městských divadel pražských Ninu Horákovou a Jiřího Suchého z Tábora. Premiéra se odehraje 7. listopadu v Divadle ABC.

Oficiální stránky divadla