Darujte noc v teple

Jste rádi, že můžete být při chladných dnech v teple kanceláře a vrátit se do vytopeného domova? Ne všichni mají takové štěstí. Podle jarního sčítání Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí žije v České republice 24.000 lidí na ulici, z nichž neuvěřitelných 2.500 jsou děti. S pomocí Nocleženky jim můžete pomoci získat noc v teple.

Nocleženka funguje na jednoduchém principu. Každý, kdo chce pomoci, může za základní cenu 100 Kč zakoupit „nocleženku“ on-line na tomto webu https://noclezenka.cz/. Po předchozí domluvě ji lze zakoupit i fyzicky na ústředí Armády spásy, či na jednotlivých střediscích, a darovat ji člověku bez domova osobně. Díky tomuto poukazu jeden člověk bez domova získá noc v prostorách Armády spásy. V rámci noclehu dostane také najíst, napít a má možnost se osprchovat. Do projektu Nocleženka jsou zapojené skoro všechny noclehárny Armády spásy ve městech Praha, Brno, Karlovy Vary, Ostrava, Krnov, Opava, Šumperk, Jirkov a Havířov.

Projekt Nocleženka funguje tři roky a jen za loňský rok dárci zakoupili 30 000 poukázek na noc v teple pro osoby bez domova. Oproti předešlému roku se jednalo o téměř pětinásobné navýšení. Projekt nastartovala Lucie Stejskalová pomocí šablon Webnode dostupných na www.webnode.cz. Web totiž funguje na platformě pro tvorbu webů svépomocí a prodej samotných nocleženek pak přes aplikace pro neziskovky Darujme. I přesto, že web vytvořila autorka bez znalosti programování sama, svou funkci plní dobře a nemá problém ani s rekordními návštěvami v období, kdy udeří mrazy. V loňském roce v únoru ho navštívilo dokonce čtvrt milionu unikátních uživatelů.

S Nocleženkou se můžete zapojit i do největší dárcovské akce v roce Giving Tuesday. Do Česka přišel tento protipól Black Friday v roce 2016 pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti. Miliony lidí se na Giving Tuesday spojí, aby nejen v tento den podpořili aktivity, kterým věří, a společenství, ve kterých žijí. V loňském roce bylo během této akce darováno 31 921 758 Kč. Můžete přispět i vy svou 100 Kč na projekt Nocleženka.

Zdroj foto: archiv spol.

Líbil se Vám náš článek?