Český vánoční strom z Vysočiny ozdoben secesními ozdobami sklárny Koulier zahájil advent v Evropském parlamentu

S nastupujícím adventním obdobím byl na půdě Evropského parlamentu slavnostně odhalen vánoční stromek z Vysočiny, ozdobený českými ozdobami. Vzrostlá jedle odjela do Bruselu ze zámku Žďár nad Sázavou, od společnosti Kínský Žďár a.s. Strom byl Evropskému parlamentu v Bruselu věnován u příležitosti končícího předsednictví České republiky. Ozdoby pro výzdobu odjely společně se stromečkem ze sklárny Koulier na Chrudimsku. Byly vytvořeny speciálně pro tento účel. Aby si ozdoby ze secesní kolekce mohlo prohlédnout co nejvíce lidí, je totožný secesní strom ozdoben také na zámku Loučeň ve středních Čechách. Je tu součástí a vyvrcholením prohlídkové trasy v zámecké knihovně, a to až do 6.ledna roku 20230. Sklárna Koulier se na tento projekt připravovala celý rok. Nechtěli v Bruselu představit pouze ozdoby v barvě trikolóry a akcentovat tím pouze naši zemi. Přáli si ukázat něco společného, evropského, co umíme v naší zemi vyrobit. A protože je secesní období spojeno s dobou míru a rozkvětu na evropském kontinentu, byla volba tématu jasná. Na strom se v den zahájení adventu přišla podívat řada významných osobností.

„ Dnes jsme dotáhli společnou myšlenku, vytvoření zcela nového konceptu, kdy předsedající země představí a ozdobí vánoční stromek ve vstupní hale Evropského parlamentu v Bruselu v duchu svých národních tradic, do konce. Jsem na to pyšný a skutečně dojatý,“ komentoval europoslanec Tomáš Zdechovský. „Věřím, že jsme tak zahájili novou tradici, na kterou navážou další členské země v následujících letech. Český stromek, posetý českými unikátními foukanými skleněnými ozdobami Koulier se tak letos po dobu adventu stane chloubou Evropského parlamentu,“ dodal.

„Dnešní den, a právě tento okamžik patřil k nejkrásnějším v parlamentu za celou dobu, co tady působím,“ uvedla Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu v Bruselu.

Český příspěvek k předvánoční atmosféře v politickém středu Evropské unie se tak stal součástí důstojného závěru půlročního předsednictví ČR v EU.

„Česká jedle je vysoká 4 metry a cvičně jsme ji zdobili již u nás, abychom pro ni vytvořili ozdoby na míru. Aby byl zaplněn a decentně odekorován každý její kousek. Myslím, že z reakcí všech zúčastněných se dá říct, že se nám to povedlo, a strom řadě lidí vzal dech,“ uvádí Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier. „Strom na půdě Evropského parlamentu ale není jediný, který tady zdobíme. Dostali jsme příležitost ozdobit stromeček i na Stálém zastoupení České republiky při Evropské unii. Ten ozdobíme v barvách loga českého předsednictví. To je tvořeno 27 barevnými střelkami, evokujícími střelku kompasu. Další stromek, ozdobený českými ozdobami Koulier bude stát ve městě Bustogne v belgických Ardenách. Tady tradičně na počátku prosince probíhají oslavy bitvy z roku 1944. Oslovil nás český konzulát v Bruselu, který je partnerem této akce. Stromeček bude oděn do ozdob z kolekce Vlastenecké perníčky, tedy v modro-bílo-červených barvách. A poslední stromeček ozdobíme v České škole bez hranic, která nás oslovila prostřednictvím Konzulátu České republiky v Bruselu. I tento stromek odekorujeme ozdobami z kolekce Vlastenecké perníčky,“ dodává Kateřina Šrámková.

Celá secesní kolekce vánočních ozdob pro bruselský stromeček čítá přes čtyři desítky dekorů, s barevnými variantami je to celkem přes 100 jedinečných druhů ozdob. Jsou mezi nimi tvary, které byly v Koulieru poprvé vyfoukány právě pro secesní ozdoby, a ještě se nikdy nevyráběly. Zadání dostali foukači ze sklárny Koulier již na jaře, aby se pokusili o nové tvary, inspirované secesními liniemi. Experimentovali dlouhé měsíce, a s výsledkem jsou právem spokojeni. K secesní kolekci patří také nová řada obalů v česko-anglické jazykové verzi, určená pro evropský trh.

TZ/MN

 

Líbil se Vám náš článek?