Česká chuťovka vstupuje do druhé dekády

Kvalita českých potravin trvale stoupá, oceníme to i při cestování

Problematika stravování – vhodnosti, složení, kvality a množství potravin, jež denně konzumujeme – je předmětem veřejné diskuse trvale. Přispívá k tomu m.j. i horké téma, zejména pro země východní Evropy – existence dvojí kvality potravinářského zboží stejné značky a obalu ve východní a západní polovině EU. Tato diskuse nezůstala bez odezvy. Od nápadu skupiny renomovaných potravinářských odborníků reagovat na tehdejší situaci a uspořádat soutěž o značku „Dobrý tuzemský potravinářský výrobek Česká chuťovka“ uplynulo již 11 let,Za tu dobu se jednoznačně ukázalo, že rozhodně má smysl podpořit výtečnou chuť jako něco, co kvalitní českou potravinu korunuje a může jí přinést i oprávněnou přízeň zákazníků. Státní dozorové orgány se úspěšně orientují zejména na bezpečnost potravin, která je dnes na našem trhu již samozřejmostí a naše potraviny tak dokonce patří k nejbezpečnějším v Evropě. Nelze popřít, že žádné výživové doporučení neplatí univerzálně – každý má jinou genetickou výbavu a jiné zdravotní předpoklady. Jedna zásada má však univerzální platnost pro každého zákazníka – chce jíst kvalitně a chutně. A právě touto tóninou znějí i značky Česká chuťovka a Dětská chuťovka. Proto nepřekvapuje, že popularita soutěže rok od roku vzrůstá a s ní i kvalita potravinářské produkce.

Loni – během jubilejního 10. ročníku se soupeření o prestižní označení zúčastnilo již 73 výrobců, přičemž o Českou chuťovku se ucházelo 234 nejrůznějších potravin (značku získalo 173 z nich) a o Dětskou chuťovku 41 (uspělo 29). Odborníci v hodnotitelské komisi budou mít i letos co dělat, aby podobné množství vzorků zvládli senzoricky otestovat během dvou dnů a i dětské porotce čeká perné dopoledne, nabité chuťovými vjemy. Díky obětavé profesionální přípravě na renomované potravinářské škole Podskalská v Praze 2, kde obě hodnocení již tradičně probíhají, to však bezpochyby zvládnou.

Ze všech minulých 10 ročníků soutěže získalo celkem 207 potravinářských výrobců úctyhodných 822 Českých chuťovek a 179 Dětských chuťovek – to už představuje více než uspokojivý výběr kvalitních – a hlavně chutných českých potravin na našem trhu…

Již od pátého ročníku soutěže se díky pochopení vedení Senátu parlamentu ČR předávají ocenění úspěšným českým potravinářům ve skutečně reprezentativním prostředí Rytířského sálu Valdštejnského paláce a všichni ocenění výrobci si považují, že výsledky jejich práce docházejí uznání v takto důstojných prostorách. Od roku 2017 si soutěž vzala pod svá „ochranná křídla“ Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova, která tím deklaruje svůj zájem o podporu českých potravin, což je vyjádřeno i celoročním působením jejího místopředsedy přímo v hodnotitelské komisi a přípravném výboru soutěže. Pokračování podpory soutěži Česká chuťovka jako projektu s nesporným pozitivním přínosem českým potravinářským výrobcům i jejich zákazníkům vyjádřil místopředseda komise senátor Petr Šilar ve svém vystoupení na tiskové konferenci.před uzávěrkou soutěže. Záštitu soutěži letos poskytli 1. místopředseda Senátu Jiří Růžička, místopředsedové Senátu Milan Štěch a Jan Horník a ministr zemědělství Miroslav Toman. Odbornou úroveň a prestiž soutěže podtrhuje garance Vysoké školy chemicko-technologické v Praze společně s VOŠES, SPŠPT a SOŠPV

(PODSKALSKÁ). Odborným patronem soutěže zůstává i letos rektor VŠCHT prof. Ing. Karel Melzoch, CSc. Uzávěrka přihlášek do letošní soutěže je 12. září. Slavnostní předávání ocenění se uskuteční 10. října opět v elegantní atmosféře historických prostor Valdštejnského paláce, sídla Senátu. Novináři i letos na základě vlastní ochutnávky předají třem z oceněných plaketu „Cena novinářů – Česká chuťovka 2019“ a podruhé také bude ve spolupráci s Literárními novinami vyhlášena „Harmonická potravina 2019“. V pořadí již sedmá výrazná osobnost českého potravinářství bude slavnostně poctěna titulem „Rytíř české chuti“. Přihlášku, pravidla soutěže i seznam všech dosud úspěšných výrobců a oceněných produktů lze najít na www.ceskachutovka.cz . Českou chuťovku je možné sledovat i na facebooku, kde jsou uveřejňovány aktuální informace a novinky od držitelů ocenění. Všem zájemcům, ať už obchodníkům, zákazníkům, či zástupcům médií apod. je k dispozici Databáze vítězů soutěže Česká chuťovka a Dětská chuťovka, která umožňuje snadné vyhledávání oceněných potravin i výrobců za celou historii soutěže podle zadaných kritérií na http://www.mark-as.cz/chutovka. Tradičním partnerem soutěže je Hasičská vzájemná pojišťovna, která poskytne účastníkům zvýhodněné podmínky při sjednávání pojištění. Novými partnery České chuťovky jsou renomovaná společnost Český porcelán Dubí a prestižní květinová dílna luka:sh.

Miroslav Navara/TZ

Líbil se Vám náš článek?