Babí léto v LVA s vinařstvím Annovino

Nádherné památky, víno a slunce jako uprostřed léta…

Není pochyb – rok 2018 se zapíše do české klimatické kroniky jako výjimečný – jaro ani podzim se nedostavily a léto trvalo prakticky od dubna do října… Dny, které zpravidla označujeme jako indiánské, nebo babí léto nabídly teploty kolem 20oC – tedy počasí, pro turistiku jako stvořené. Na jižní Moravě bývá tradičně ještě o nějaký ten stupeň tepleji a tak jsme – když se objevila pozvánka od vinařství Annovino Lednice – neváhali ani minutu. Ostatně polovina října bývá obdobím, kdy se vinařské oslavy, vinobraní atd. už přehnaly, krajina se zklidní, turistů znatelně ubude a zážitky se stávají romantičtějšími, nostalgicky probarvenými koloritem padajícího listí. A v neposlední řadě také obdobím, kdy se dokončuje proces vzniku nových mladých vín. Tak jsme se na dva dny stali hosty vinařů, kteří nejen nedají na svůj kraj dopustit, ale současně jsou mistry svého oboru.

Produkce značky Annovino jde v posledních letech velmi dobře na odbyt. Bezpochyby na tom má zásluhu i odvaha hledat, experimentovat. Kromě osvědčených odrůd jako Rulandské modré, šedé a bílé, Hibernal, Tramín červený, Frankovka, Svatovavřinecké, Chardonnay, Pálava, Müller Thurgau či Ryzlink rýnský tu nabízejí i pozoruhodnou kombinaci vína, ovoce a medu v podobě čtyř produktů: medový černý rybíz, medovou meruňku, medovou malinu rosé a medovou hrušku. Po chvilkové počáteční nedůvěře – především ze strany ortodoxních milovníků vína – si tato kombinace našla své příznivce, m.j. pro přípravu koktejlů. To však není ještě vše. V nabídce najdeme i vína zvaná Višňové, Pohádkové, či Likérové. Nejde však jen o samotné produkty. Annovino ve svém areálu v Lednici dokončuje úpravu prostředí, kde závěrem roku příznivě překvapí návštěvníky vinařským náměstím, umožňujícím nejen nákup vína, ale i společenské a odborné akce, exkurze provozem vinařství, semináře a workshopy, atd. To vše v areálu atraktivně architektonicky řešeném.

Annovino však nepůsobí jen v Lednici a jen ve svém domovském objektu. Provozuje současně také Valtické podzemí, charakterizované často jako „podzemní město vína a vinařství“. Představme si labyrint cca 900 m dobře udržovaných podzemních chodeb, vybavených pro celou škálu akcí: degustace a prodej vín, řízené ochutnávky spojené s tzv. snoubením vín s pokrmy, privátní, společenské, firemní apod. akce, exkurze s výkladem jak o sklepích tak o dalších zajímavostech oblasti. Labyrint sestává z celkem třinácti sklepů s programy a dalších osmi speciálních prostor pro různé účely. Nechybějí tu ani prostory pro archivy vín, kde si lze svá zakoupená vína uložit a současně získat přístup k nim kdykoli dle svého zájmu. Skvělé prostředí, kde se příjemně sedí, skoro stále je plno, zní cinkot skleniček, nezřídka zanotuje i cimbálovka a zpěv veselých písniček, jakých máme k vínu dostatek, získalo ocenění „Top vinařský cíl“ v letech 2013, 2014 a 2015. V soutěži Kudy z nudy pak ocenění „Nejlepší vinařství ČR“ za rok 2012 a v témže roce ocenění „Vindemia Publica“.

Je jen zcela logické, že vína z produkce vinařství Lednice Annovino si přinášejí množství ocenění a medailí z vinařských soutěží a festivalů jak v Česku, tak i v zahraničí. Takto široce „rozkročený“ podnik – navíc nacházející se v návštěvnicky mimořádně atraktivním regionu – má předpoklady k prosperitě. Nepřekvapí, když v šeru Valtického podzemí potkáte novými dojmy zaujaté skupiny třeba až z Japonska. Zážitky z návštěvy Lednicko-valtického areálu dokonale uspokojí všechny druhy hostů: ať už milovníky a znalce vína, obdivovatele přírody (automobilisty, bicyklisty i chodce), či nadšence pro historii, architekturu a památky. Příklad? Když nás náš průvodce, Ing. Petr Krejčík z vinařství Annovino dovedl k vinici na návrší na dohled nad Valticemi, okouzlila nás nejen žloutnoucí plocha vinice, ale i výhled na okolní zalesněné svahy (m.j. až za rakouské hranice), půvab Valtic jak na dlani hluboko pod námi, ale současně v těsném sousedství tzv. Kolonáda Reistna. Tato monumentální klasicistní stavba z počátku 19. století představuje památník, který nechal postavit Josef I. Lichtenštejn jako vzpomínku na své již nežijící předky – otce Františka Josefa I. a bratry Aloise I. Josefa a Filipa Josefa. Traduje se, že nejedna skupina návštěvníků na tomto místě cinkla skleničkami a oslavila svou spokojenost s výletem do tohoto pohostinného regionu. Mohu osobně potvrdit: je tu velmi krásně a nadšení z degustace vín z produkce vinařství Annovino Lednice mi ještě uspokojivě doznívá na jazyku. Stavte se, stojí to za to…

Miroslav Navara

Líbil se Vám náš článek?