Aktuálně: Temelín zvýšil stupeň ochrany

Dnes dopoledne v Temelíně zvýšili stupeň ochrany1Dnes krátce po desáté hodině zvýšila elektrárna Temelín stupeň ochrany. Konkrétně elektrárna přešla do stupně 1. Jde o preventivní krok v reakci na útoky Bruselu.

Přijali jsme soubor opatření, který je pro podobné situace připraven a týká se například monitoringu okolí elektrárny nebo přísnějších kontrol na vstupu do elektrárny. Jsme také v kontaktu s policií a dalšími bezpečnostními složkami země. Naposledy elektrárna zvýšila stupeň ochrany krátce po listopadových útocích v Paříži. Ve zvýšeném stupni byla přes dva měsíce. V závěru ledna jsme po vyhodnocení situace a na základě informací od ostatních bezpečnostních složek státu přešli do základního stupně.

I v základním stupni patří Temelín mezi nejpřísněji střežené objekty v České republice. Máme k dispozici řadu fyzických bariér, jsou nastavena organizační opatření a na ochraně elektrárny hned několik subjektů včetně bezpečnostních složek státu. Například armáda i policie si ve spolupráci s námi ochranu elektrárny pravidelně procvičují.

Dnes dopoledne v Temelíně zvýšili stupeň ochranyStupně fyzické ochrany jaderných elektráren

Stupeň 0

Základní stupeň, který je pro období, kdy není známa žádná konkrétní ani obecná hrozba teroristického útoku na území ČR.

  • Stupeň 1

Je vyhlašován v případě zhoršené bezpečnostní situaci v zahraničí, zejména v zemích EU. V tomto stupni nejsou konkrétní zjištění o teroristické aktivitě na území ČR. Při stupni 1 se například zintenzivňuje monitoring okolí JE.

  • Stupeň 2

Vyhlašuje se při zvýšené pravděpodobnosti teroristického útoku na území ČR, přičemž nejsou známy bližší okolnosti této teroristické hrozby. Zavádí se při něm bezpečnostní opatření ve shodě s opatřeními vlády ČR. V blízkosti jaderných elektráren se intenzivně monitoruje okolí včetně vzdušného prostoru a omezují se vstupy osob s doprovodem do areálu elektráren.

  • Stupeň 3

Vyhlašuje se při vysoké pravděpodobnosti teroristického útoku v ČR. Přijatá opatření mají útoku zamezit, případně minimalizovat následné škody. Veškerá opatření jsou přijímána v souladu s kroky vlády ČR a na základě informací bezpečnostních složek. Jde o nejvyšší stupeň bdělosti a pohotovosti, je vyhlášen zákaz vstupu osob s doprovodem a střežený prostor jaderných elektráren se uzavírá.

Z tiskové zprávy

 

 

Doporučujeme: jarní detox s wellness čajem
na obrázku krabička bio Wellness čaje pro podporu energieUžijte si zdravý životní styl s naší kolekcí wellness čajů. Povzbuďte své tělo i mysl při sportu, v práci či ve škole, nášee čaj z bylinek a Rooibosu Vám pomůže s koncetrací a zlepší vaší výkonost a to zdravou, přírodní cestou! Jde to i bez chemie..

Více zde

Líbil se Vám náš článek?