Kolik lidí se vejde do vašeho bytu, aneb vaření se štábem za zády, aneb jak probíhá natáčení pořadu Prostřeno!?

Oblíbená docu série Prostřeno! je vysílána již desátým rokem. Za tu dobu přinesla soutěžícím nemalé výhry, i relevantní sociální průzkum. Jenže, dokáží si lidé vůbec představit, kolik lidí se musí vejít do kuchyně soutěžícího?

Proč je natáčení každého dílu pořadu Prostřeno tak zajímavé a unikátní? Protože štáb tak úplně neví, v jakých podmínkách bude natáčení probíhat a musí být připravený na improvizaci v případě, že v bytě bude vypnutý proud, že se na natáčení kromě soutěžícího dostaví také jeho ovíněná manželka, že se soutěžící vůbec nedostaví. Vzhledem k tomu, že nejde o práci s herci, ani studiové natáčení, je celá realizace každého dílu pořádný adrenalin.

Jakmile je dán dohromady tým soutěžících, může natáčení vypuknout naplno. Kromě pěti soutěžících se jej za realizační tým účastní sedm dalších členů. Režisér, asistent režie, produkce, kameramani a technik. Jak vysvětluje Kateřina Průchová, kreativní producent pořadu, nikdo z nich ale do výkonu soutěžících nijak nezasahuje. „Každý soutěžící je ve hře sám za sebe, my jej nijak nemotivujeme, nepomáháme, neinformujeme. Štáb by zasáhl pouze v případě, že by bylo ohroženo zdraví účastníků pořadu Prostřeno, jinak se snažíme být neviditelnými, i když je fakt, že v miniaturní kuchyni to občas může být poměrně velkým oříškem.“

Natáčení jednoho dílu probíhá v reálném čase a vše se tedy musí stihnout za jediný den. Natáčení většinou začíná kolem deváté hodiny ranní a končí kolem desáté hodiny večerní. Někdy i později, pokud se soutěžícím v kuchyni nedaří vše tak, jak má.

K tomu je třeba připočíst natočení komentářů a bodování ostatních. Následné zpracování natočeného materiálu je ale delší. Jak vypočítává Kateřina Průchová, kreativní producent pořadu, nejde finální úpravu stihnout za jediný den. „S natahováním materiálu, zvukovým mixem a s dalšími technikáliemi, které zaručí, že od nás odejde dokonalý materiál připravený k odvysílání, zabere šest dní. Vybrat nejlepší záběry, spojit s komentáři Jany Bouškové a Václava Vydry, doplnit celý kus o znělku… Je toho opravdu hodně a ani minutu nemůžeme zanedbat. Musím ale pochválit naše moderátory, kteří namlouvají vždy pět dílů najednou, a vzhledem k jejich profesionalitě jim to zabere dvě hodiny. S nabraným materiálem my pak dál pracujeme ve střižně.“

Pořad Prostřeno! Je navíc formátem, který baví napříč generacemi. Pokud zaujalo i vás:

Sledujte Prostřeno! pravidelně opět od 7. 1. 2019  v 17:50 na TV Prima.

Zdroj foto: archiv společnosti

Líbil se Vám náš článek?