Zoo Praha odchovala nejkrásnější straky světa
Krasky krátkoocasé jávské patří mezi nejohroženější ptáky světa. V přírodě jich žije pouhých 100 až 250. V lidské péči bylo chováno v rámci mezinárodního programu na Jávě 29 ptáků, z nichž bylo dvanáct převezeno do Evropy. Pražská zoo získala v prosinci 2015 jeden pár a nyní se může pochlubit světově významným chovatelským úspěchem – odchovem dvou mláďat.
Počty krasek, nejkrásnějších strak světa, se ve volné přírodě odhadují pouze na 100 až 250 jedinců. Patří tak mezi jedny z nejvzácnějších a nejohroženějších ptáků na světě. O jejich záchranu se snaží v záchranné a chovné stanici Cikananga na západní Jávě. Odtud se jich v roce 2015 dvanáct podařilo získat do Evropy. Čtyři páry zůstaly v Zoo Chester, kam bylo všech dvanáct ptáků původně dovezeno, jeden pár nedávno získala Durrellova zoo na ostrově Jersey a jeden pár chová od prosince loňského roku pražská zoo.
Prosincový příchod krasek komentoval ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek slovy: „Doufejme, že se je v Chesteru i u nás podaří rozmnožit – uvidíme, komu dříve – a že se jejich potomci časem vrátí na západní Jávu.“ A nezůstalo jen u přání. Jako první se do Evropy přivezené krasky podařilo rozmnožit právě v pražské zoo, což je ohromný chovatelský úspěch.
Krasky potřebují ke svému hnízdění klid, proto jsou zatím v zázemí zoo. První pokus o hnízdění zaznamenali chovatelé již v lednu. Úspěšný však byl až další pokus: „V polovině března jsme podle chování rodičů a zvuků ozývajících se z voliéry začali tušit, že by v košíku u stropu voliéry mohla být vylíhlá mláďata. Krasky jsou ale velmi citlivé, a proto hnízdo není možné v průběhu hnízdění kontrolovat,“ uvádí kurátor ptáků Antonín Vaidl. Dnes jsou již obě mláďata poměrně velká, od jasně zelených rodičů se ale stále velice liší. Září totiž jako modré topazy – a spolu se smaragdovými rodiči vytvářejí úchvatný klenot.