ZOO Liberec hlásí odchov dvojčat pandy červené

[slideshow_deploy id=’6349’]

Dvě mláďata Pandy Červené v ZOO LiberecNa rozsáhlé konto letošních přírůstků si liberecká zoologická zahrada může připsat i jeden místní chovatelský primát – poprvé v její historii se podařil odchov pandy červené. Dvojice malých pand přišla na svět už 28. 6. 2015. Se zveřejněním zprávy zoo záměrně vyčkávala. Těsně po narození bylo ve hře mnoho rizikových faktorů, které by ošetřovatelé nemohli řešit – odchovy drtivé většiny zvířat v Liberci probíhají bez zásahu člověka.

Pandy jsou velmi citlivé na vlivy vnějšího prostředí, proto přítomnost člověka v blízkosti pandích rodičů i mláďat eliminujeme na minimum. Včerejší rychlou odbornou prohlídkou však bylo zjištěno, že se jedná a samce a samičku. Jména pandám přisouzena nebyla, ošetřovatelé je teprve vybírají a je hodně pravděpodobné, že budou mít něco společného s asijským kontinentem, kde jsou pandy doma. Mláďata už více jak 2 týdny vidí, ale jejich pohybové schopnosti jsou zatím omezené. Výhradně se stravují mateřským mlékem. Ve vnější expozici budou malé pandy k vidění nejspíše až v průběhu září, kdy budou mláďata schopná dostat se ze své vnitřní boudy vlastními silami.

[su_column]

Panda červená (Ailurus fulgens fulgens)
Panda červená obývá bambusové porosty horských lesů mírného pásma. Vyskytuje se v Nepálu, Indii, Bhútánu, Myanmaru a zasahuje až do jihozápadní Číny. ZOO Liberec chová poddruh pandy červené (Ailurus fulgens fulgens), která se vyskytuje v Nepálu, Bhútánu, Ásámu a Sikkimu. Pro pandu červenou je charakteristická rudohnědá až kaštanová srst s bílými obličejovými skvrnami. Hnědé skvrny pod očima se nazývají slzy. Typickým znakem je silný, červenavě kroužkovaný ocas, dlouhý 28 – 49 cm. Panda dorůstá velikosti 51 – 63 cm. Vyvinula se u ní přídatná kost, která bývá označována jako šestý prst. Tato zvláštnost vylepšuje uchopovací schopnosti, pevnější sevření potravy a manipulaci s ní. Panda je spíše nočním zvířetem, přes den odpočívá. Při vyrušení se zvedá na zadní. Tato menší šelma je samotář, který vytváří páry pouze na dobu rozmnožování. Samice je březí 90 – 150 dní, dokáže totiž zabrzdit vývoj oplodněného vajíčka do doby než budou vhodné podmínky pro chov mláďat (tzv. odložená nidace). Rodí 1 – 4 mláďata, která jsou schovaná v hnízdě umístěným v dutině stromu nebo ve vidlici větví. Mláďata zůstávají s matkou po dobu jednoho roku.
[/su_column]

Mláďata Pandy Červené v ZOO LiberecMatkou mláďat je dvouletá samice Lotus, která do Liberce přišla z francouzské ZOO de Bordeaux-Pessac a o otcovské geny se postaral stejně starý samec Kamala, jenž do Liberce přicestoval z Paradise Parku v britském Cornwallu. Pár byl sestaven plánovaně za účelem reprodukce.

ZOO Liberec začala s chovem tohoto druhu před deseti lety. V současnosti je možné v areálu vidět pandy červené na dvou místech. Jedním je expozice vlevo od bazénu lachtanů, kde se právě zmíněný pár s dvojčaty nachází. V tradičním horním „pandím“ výběhu, kde bylo možné oblíbené malé šelmy vídat celá léta, pobývají Jing a Jang – dva pandí samci, kteří pod Ještěd zamířili v letošním dubnu z nedaleké německé zoo v Görlitz. Umístění této tradiční expozice bylo téměř s určitostí kamenem úrazu dosavadních nezdárných pokusů o odchov. V jejím těsném sousedství se totiž nachází největší výběh pro velké kočkovité šelmy, kde se střídají lvi a tygři. Právě pohled na tyto predátory brzdil reprodukční schopnosti předchozích pandích párů.

Líbil se Vám náš článek?