Židlochovické okouzlení

Na návštěvě v jednom z mimořádně zajímavých míst na Jižní Moravě

Dorazili jsme za slunečného letního dne – o to byla návštěva Židlochovic atraktivnější. Méně půvabu tu však nemůže být ani během babího léta, kdy se listí stromů barví do zlatova, či třeba v době konání různých akcí, jako je třeba zdejší slavné „meruňkobraní“, kdy pro nás nebude počasí tím nejdůležitějším faktorem.

Jak doporučují místní, toulku městem jsme  započali prohlídkou radnice. Jak praví anály, její stavba původně měla jedinou místnost o půdorysu 9,5 x 6,5 metru, až v roce 1559 vyrostl přístavek, základ pozdější jednopatrové budovy, lemované loubím. Úpravy do dnešní podoby proběhly r. 1836. Co je však hlavně zajímavé – pod radnicí je renesanční sklepení, zčásti přístupné, kde objevujeme stálou vinařskou expozici. Ostatně s vínem – a to dobrým – se tu setkáme takřka na každém kroku…Prohlídky radničního sklepení se domlouvají v městském informačním středisku vedle radnice.  

lovecké trofeje na zámku Židlochovice
lovecké trofeje na zámku Židlochovice

Dalšími předměty našeho zájmu se pak mohou stát objekty různého charakteru – zvolíme podle svých zájmů a zálib. Nabízí se např. Strejcův sbor, tzv. Robertova vila, kostel Povýšení sv. Kříže, zvonice s kaplí sv. Barbory, bývalá lékárna v v Komenského ulici 86 i celá řada dalších. Co však nelze opominout, to je zdejší zámek  Je vyhlášen národní kulturní památkou.  Pochází ze 14. století, poslední majitel – arcivévoda Fridrich, vášnivý lovec, tu zanechal mimořádné množství trofejí z území celého Rakousko-Uherska. Od roku 1918 patří zámek státu a spravuje ho podnik Lesy ČR. Interiér je stylově vybaven dobovým nábytkem. Konají se tu různé akce, včetně vládních a státních, ale i svatby s obřadem v imponující zámecké kapli a další rozmanité společenské akce a události.

Pamětní deska na TGM
Na památku návštěv TGM

Ubytovat se tu lze např. v apartmá, kde v letech 1924 až 1933 pobýval prezident T. G. Masaryk při letních pobytech. Častými hosty jsou tu i lovci ze zahraničí, zámek dodnes patří k nejzachovalejším objektům svého druhu v Evropě. S historickými bažantnicemi a oborami pro vysokou zvěř tvoří mimořádně atraktivní lovecký areál. Skupinové prohlídky zámku se uskutečňují po předběžné domluvě. Volně přístupný je zámecký park o rozloze 23 hektarů, s atraktivními zastávkami třeba pod Masarykovou lípou, nebo na lavičce Petra Bezruče.

Židlochovice, díky své poloze a klimatu přezdívané „sluneční městčko“, mohou nabídnout i zajímavé okolí. Jde zejména o přírodní park Výhon, se dvěma naučnými stezkami, které nás okolím města provedou: nesou názvy Krajinou Výhonu a Výhon, turistický okruh s rozhlednou.

rozhledna Akátová věž nad Židlochovicemi

Ta je pojmenována podle materiálu, z něhož je vystavěna – Akátová věž. Objevíme ji na severozápadním hřbetu vrchu Výhon, východně od města. Se svými 355 m n. m. představuje nejvyšší bod Dyjsko-svrateckého úvalu. Stavět se začalo koncem února 2009 podle plánů brněnského architekta Pavla Jury, otevíralo se 1. srpna téhož roku. Na stavbu bylo použito akátové dřevo a ocelové spojovací prvky. Věž má kruhový půdorys o průměru 3,7 m. Postupně řídnoucí dřevěné prvky rozkrývají s přibývající výškou kruhový výhled do okolí. Ve výšce 14,5 m se nachází nezastřešená vyhlídková plošina, na níž staneme po překonání 76 schodů. Jak se přístupy napojit? Autem jet do Židlochovic či Blučiny, vlakem do Hrušovan. Od nádraží v Hrušovanech vede zelená turistická značka přes Židlochovice k rozhledně a do Blučiny na autobusovou zastávku. K rozhledně lze také dojít po naučné stezce “Výhon, turistický okruh s rozhlednou”. Cyklisté zase ocení trasu po asfaltu – po hřebeni Výhonu. Začíná u křižovatky za zemědělským areálem východně od Blučiny a je bezpečný, nesmějí sem motorová vozidla. Rozhledna je volně přístupná po celý rok, dohlédneme odtud na Židlochovice, Rajhrad, Vojkovice, Brno a okolí, Drahanskou vysočinu, Pracký kopec s Mohylou míru, Pálavu a její pokračování do Rakouska – Liské hory. Za vhodného počasí i na Novomlýnské nádrže či Bílé Karpaty a výjimečně až na Alpy. Naše turistické úsilí pak nakonec můžeme odměnit kvalitní moravskou gastronomií – včetně oblíbených nápojů.

V jistou dobu to může být i poctivý burčák…

                                                                                                                            Miroslav Navara

Líbil se Vám náš článek?