Zavzpomínejte na své dětství v muzeu Čtyřlístku

Pohádkové Třeskoprsky..

Na obrázku Fifinka z časopisu Čtyřlístek, obrázek vyfocený v muzeu Čtyřlístku v DoksechVydejte se do kraje, kde leží pohádková vesnička Třeskoprsky s nedalekým rybníkem Blaťákem, nad kterým se hrdě pyšní zřícenina hradu Bezzub. Ve vesničce je každý zná. Když se kohokoliv zeptáte na své hrdiny z komiksu Čtyřlístek, každý Vás rád nasměruje k jejich domečku. K domečku, kde spolu žijí čtyři zvířecí přátelé – Fifinka, Bobík, Piňďa a Myšpulín.

Ve skutečnosti se tato vesnička, kterou se spisovatel Jaroslav Němeček inspiroval při tvorbě dětského komiksu, jmenuje Doksy. Rybník Blaťák je nedaleké Máchovo jezero a na vše z vrchu shlíží hrad Bezděz, namísto pohádkového Bezzubu. A tím domečkem je muzeum Čtyřlístku.

Muzeum Čtyřlístku..

Muzeum čtyřlístku, vstup do muzea v Doksechpřiznám se, že na návštěvu muzea jsem se docela těšil, jelikož ještě dnes rád otevřu časopis Čtyřlístek a nechám se unášet bezstarostnými příběhy těchto populárních hrdinů. Ze samotné návštěvy jsem byl ale trošinku rozpolcen. Pro nás dospělé je muzeum krásným zavzpomínáním. Rádi si prohlédneme stará vydání časopisů, které jsme jako malí měli v knihovničce, a přečteme si historii časopisu. Když jsem se ale vžil zpět do kůže malého kluka, který se těší do muzea svých literárních přátel, byl by jsem zklamaný. Osobně bych raději procházel kulisami domečku, který znám z časopisu. Nadšeně bych prozkoumal Myšpulínovu laboratoř, nahlédl pod pokličku Fifinčině kuchyně, zvedl Bobíkovu činku a bál se na půdě s Piňďou imaginárních strašidel, než se díval na staré časopisy ve vitríně a nechal se vyfotit u jedné z postaviček či v maketě automobilu čtyřlístku.

Muzeum čtyřlístku-expoziceJistě, vybudovat takové muzeum je nákladné. A zde v Doksech je vstup zdarma, což je zajisté moc příjemné. Ale upřímně, když jsme již vážili cestu do muzea, raději bychom si zaplatili vstupné a viděli, že děti jsou nadšené a výlet stál za to. Měli jsme s sebou tři děti v různém věkovém rozmezí od 4 do 15 let. Ta nejmenší se do muzea moc těšila, ale následně byla zklamaná, expozice ve vitrínách jí nezaujala a v dětské části si na koberci pohrála s pár plyšákama, což mohla i doma. Větší děti si prohlédli pár vydání starších časopisů, možná přečetli něco málo o historii… A tak největším zážitkem pro děti jsou suvenýry z muzea a zmrzlina v cukrárně v Doksech. (a ta nebyla točená a krásně barevná, jako v Třeskoprskách)

A já se ptám, kde je Myšpulínův chronomobil, Bobíkova spíž plná salámů, Piňďova tělocvična, či Fifinčiny palačinky. To a vše ostatní zůstává stále jen v naší dětské fantazii.

Výlety v okolí..

Mšenské pokličky, skalní útvary nedaleko Mělníka
Mšenské pokličky

Rozhodně Vás ale nechci od návštěvy tohoto muzea odradit. Stojí za návštěvu a krásné zavzpomínání na dětská léta. Doporučuji ale výlet spojit s nějakým dalším cílem. Je jich zde v okolí nespočet. Od nedaleké zříceniny hradu Bezděz, rekreace u Máchova jezera, návštěvy vznešeného hradu Kokořín, výšlap do skalních měst, až po výstup na Mšenské pokličky.

Hlavně neseďte doma, vydejte se na výlet a možná zažijete spoustu malých či velkých dobrodružství tak, jako literární přátelé již několika generací. Vždy hladové prasátko Bobík, šikovná psí hospodyňka Fifinka, strašpytel s velkým srdcem, zajíček Piňďa a velký vědec a intelektuál kocour Myšpulín.

Pro gastrovylety.cz Zbyněk Metelka 
 
 

Muzeum Čtyřlístku

Otevírací doba

PÁTEK 13.00 17.00
SOBOTA 13.00 17.00
NEDĚLE 13.00 17.00

leden a únor:
sobota a neděle od 13:00 do 17:00 hod.

březen – květen, říjen
pátek až neděle od 13:00 do 17:00 hod.

listopad:

pátek až neděle od 13.00 do 17.00 hod.

červen a září:
úterý až neděle od 13:00 do 17:00 hod.

červenec a srpen:

úterý až neděle od 10.00 do 17.00hod.

Vstup zdarma

Adresa: Valdštejnská 251, 472 01 Doksy

Web muzea

Líbil se Vám náš článek?