Za zvukem kovadlin na hrad Buchlov

Buchlovské kování rozezní hrad..

Kovář předvádějící své umění na hradě Buchlovve dnech 11. a 12. července se na hradě Buchlově na Uherskohradišťsku bude konat již devátý ročník mezinárodního kovářského sympózia Buchlovské kování.  Zvuk kovadlin se hradem rozezní v sobotu od 10:00 do 18:00 a v neděli od 10:00 do 15:00. Akci připravilo občanské sdružení HB collegium o.s. spolu se správou státního hradu Buchlova.

Návštěvníci uvidí na Buchlově při práci několik desítek kovářů a třeba i kovářek, kteří se budou střídat u patnácti výhní a budou předvádět to nejprestižnější ze svého kovářského umění.  K vidění budou kováři nejen z České republiky ale i ze Slovenska, Belgie, Norska a Polska. Již čtvrtým rokem je kovářské sympózium obohaceno také o speciální sekci nožířů, kteří budou vystavovat své výrobky – od běžných nožů až po cenné sběratelské kousky vyráběné přímo podle přání budoucího majitele. Dále budou nožíři předvádět výrobu kování a výrobu nožů a bude možnost si některé výrobky koupit.

Na nádvořích hradu bude probíhat i tradiční jarmark a k vidění budou i další umělci zpracovávající kov – dráteníci, měditepci, šperkaři apod. Na 1. hradním nádvoří se mohou návštěvníci podívat na tavbu železné rudy ve středověké peci a její následné zpracování.Už tradičně myslí pořadatelé i na děti, budou připraveny soutěže o ceny v hodu kovářským kladivem a malou kovadlinkou, divadelní pohádky a dětské dílničky. Po oba dny budou kromě tradičních prohlídek hradu probíhat i dětské speciální okruhy.

V neděli bude v 15:00 vyhlášen a oceněn nejlepší kovářský tým, bude udělena cena pořadatele a cena diváka. Hlasovací lístky návštěvníků budou slosovatelné a na výherce bude čekat malé překvapení.