Výlet pro zvídavé holky a kluky: Železniční muzeum Zlonice

Železniční muzeum Zlonice..

vláček pro děti, expozice muzea: železniční muzeum Zlonicenabízí nezvyklý pohled do historie drah. Ve stále rozšiřovaném zlonickém železničním skanzenu návštěvník pozná její skrytou tvář. Nenajde zde velké lokomotivy z hlavních tratí ani rychlíkové vagóny.

Spatří však pohromadě 5 naprosto unikátních lokomotiv z cukrovarů, které zajišťovaly výhradně podnikový provoz. Čtveřici parních strojů, z let 1922 až 1955, doplňuje nejstarší dochovaný diesel vyrobený ve firmě ČKD. Součástí areálu je i expozice železniční vlečky s nákladními vagóny z let 1897 – 1925. K vidění je též stařičká drezína poháněná benzinovým motorem a technika malorážních průmyslových a zemědělských železnic. Přímo do historické agrární budovy vede provozní úzkorozchodka z cihelny. Dvě lokomotivy ze 40. let minulého století se po ní na střídačku o sobotách prohánějí s replikami řepných vagónků upravených pro projížďky návštěvníků. Doplňkem drážky je i přesuvna s pozemní lanovkou – svážnicí a speciální ruční vozíky používané v minulosti při výrobě cihel.

V kouzelných prostorách..

Replika vlakové zastávky, železniční muzeum Zlonicestarého venkovského sídla uvidíte pod klenbami zabezpečovací techniku, návěstidla, telefony i uniformy. V horním patře hlavní budovy nechybí historická čekárna, pokladna a úschovna zavazadel. V prostorách muzea se návštěvník cítí jako na opravdovém nádraží před půlstoletím. Modelová železnice přiblíží dětem, s jakými vláčky si hráli jejich prarodiče, současně přestavuje přesnou zmenšeninu nejstarší zastávky podřipských lokálek v podobě 30. Let minulého století, kdy se v ní hojně nakládala řepa do cukrovarů.

Vše doplňuje výstava fotografií a dokumentů z historie Pražsko-duchcovské dráhy. Poslední ze soukromých uhelných drah spojila města Most a Duchcov s Prahou a později přispěla i k růstu cukrovarnictví na Lounsku a Slánsku.

Železniční muzeum Zlonice
železniční muzeum Zlonice, venkovní expozice parních lokomotiv

 •  Lisovice 7,Zlonice  273 71
 • Otevřeno do konce srpna denně vyjma pondělí, vždy od 9 do 15 hodin.
 • V září a říjnu pouze o víkendech a svátcích.
 • Vstupné:
  • Základní 60 Kč (+1 dítě do 6 let zdarma)
  • Děti a ZTP: 30 Kč
  • Rodinná: 120 Kč
 • Vchod do muzea od autobusové zastávky Lisovice
 • Vzdálenost od železniční stanice Zlonice 1 km
Líbil se Vám náš článek?