Výlet na farmu Zelená Bohdaneč – zážitky pro celou rodinu

Farma mnoha tváří..

Zvířátka na farmě Farma Zelená Bohdaneč na Kutnohorsku spojuje několik disciplín pod jednou střechou. Je pro ni typický poctivý přístup s maximální péčí o suroviny i krajinu. Pod značkou Agnes prodává Zelená Bohdaneč 100% mošty, pálenky, likéry, med i medovinu. V palírně zpracovávají ovoce převážně z vlastních sadů. Medy stáčí z více jak tisícovky vlastních včelstev z oblasti Kutnohorska a Českomoravské vrchoviny. Na jejich kvalitě je to znát. Získali mnohá ocenění, za Med květový i značku Regionální potravina.

Od palírny po farmu…

Výlet s dětmi na farmu, na obrázku si děti prohlíží zvířátk na farmě„Jako první vznikla v Bohdanči před 12 lety palírna, původně určená jen pro pěstitelské pálení. Postupně se k ní přidal lihovar a před třemi lety jsme založili farmu jako celek,“ říká Andrea Pondělíčková, která vede marketing Zelené Bohdanče. Palírna navázala na dlouholetou tradici místních palírníků a jako celá farma naplňuje vizi čistě přírodních produktů vyráběných bez umělých přísad. Dnes vyrábí 17 druhů pálenek, jejichž kvalitu zaručuje poctivý výběr surovin. V loňském roce začali ovoce i moštovat a vyrábět 100% přírodní džusy. Ovoce mají výhradně z vlastních šestnácti hektarových sadů či od prověřených pěstitelů.

na obrázku jsou pálenky a mošty z farmyK palírně brzy přibyl chov včel a Zelená Bohdaneč je dnes jednou z největších včelích farem v republice. O více jak tisícovku včelstev se dnes stará včelař Pavel Jurášek, kterého se včelami spojuje dlouhá rodinná tradice. Vyrábí tři druhy medů, nejžádanější z nich je Med květový, oceněný značkou Regionální potravina, který je přírodním koncentrátem nektaru z květů převážně léčivých rostlin. Obsahuje pylová zrna, která med obohacují o významné přírodní látky s povzbuzujícími účinky (rostlinné hormony, éterické oleje, aromatické látky).

Pastviny plné zvířat, rybníky plné ryb..

skot plemene Aberdeen – Angus -velká chlupatá kráva:)Na farmě chovají masná plemena ovcí a skotu – 350 ovcí plemene Romney Marsh a 50 kusů skotu Aberdeen – Angus a Highland Cattle. Jsou to plemena zvyklá na celoroční pobyt na pastvinách, krmí se pouze trávou a v zimě senem. Tento způsob hospodářství zaručuje, že zvířata jsou ve výborné kondici, jsou přirozeně otužilá a mají vynikající kvalitu masa. To je díky tomu libovější a zdravější než maso z velkochovů – má méně kalorií a tuku a obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které snižují riziko civilizačních chorob.

Obrázek rybníku na farměObrázek rozhledny BohdankaMaso spolu s rybami z místních rybníků a sádek je připravováno ve zdejší restauraci. Farma je tak nejen místem, kde se hospodaří, ale i destinací pro turistické využití. Kromě gastronomického zážitku a odpočinku v okolní přírodě, nabízí pestré sportovní vyžití od moderního lanového a lezeckého centra po multifunkční hřiště, půjčovnu kol a rekreační rybolov. Z nedaleké rozhledny Bohdanka se můžete pokochat nádhernou místní přírodou.

pro www.gastrovylety.cz Zbyněk Metelka

Fotogalerie