Výlet: muzeum venkovského bydlení a lesnictví – muzeum Kosárna Karlovice

[slideshow_deploy id=’1346’]

V podhůří  Jeseníků, obklopené malebnými kopci, potoky a hlubokými lesy leží málé městečko…

087Karlovice.  Obec s bohatou historii, vznikla již v 18. Století na místě obce Hutten, zaniklé v důsledku třicetileté války. V období před druhou světovou válkou bylo v okolí obce vybudováno velké množství lehkých pěchotních objektů (vzor 37), jako součást opevnění ČSR, na které zajisté narazíte při procházkách v okolních krásných, smíšených lesích. Jeden tento bunkr, leží dokonce nedaleko muzea, do kterého míříme a můžete si na něm prohlédnout jakou sílu má voda, která při povodních v roce 1997, tento mnohatunový kolos převrátila.IMG_3903 Nad Karlovicemi vede naučná stezka, pojmenovaná po prvním českém prezidentovi, T.G. Masarykovy, ze které můžete z pohodlných laviček, v klidu přírody sledovat nádherný západ slunce. A když se vydáte ještě dále, dojdete až k mořskému oku, malebnému jezírku uprostřed lesů.

IMG_4026Vraťme se ještě zpět do obce, o jejíž rozkvět se hodně zasloužil bývalí starosta Milan Glombíček, který zde realizoval spoustu prospěšných projektů,krom čističky, školy či domova seniorů sem  patří i muzeum Kosárna. V muzeu na Vás čeká přibližně 45 minutová prohlídka s průvodcem. Což bohužel znamená že když přijdete v polovině probíhající prohlídky tak musíte chvíli čekat, ale alespoň máte čas na prohlídku nedalekého kostela Svatého Jana Nepomuckého, postaveného v letech 1777-79. Samotná budova Kosárny je z architektonického hlediska ojedinělá a vystihuje kdysi typická místní stavení.

Vydejte se s gastrovýlety časem,  do domácnosti mlynáře před více než sto lety…

IMG_3993V muzeu na Vás čeká prohlídka expozice lesnictví, která zaujme jistě kdejakého,  ,,pořádného“ chlapa a zvídavého klučinu, pro maminky a holčičky zde je naopak druhá část expozice věnovaná venkovskému bydlení mlynáře v první polovině dvacátého století. Kde si prohlédnou například vybavení kuchyně či ložnici mlynáře.  Celou rodinu pak jistě zaujme myslivecký salonek nebo výměnek pro babičku s dědou. K muzeu také patří přilehlá stodola s expozicí zemědělské techniky.

Korytem Bílé Opavy k vrcholu Praděd

K vrcholu Praděd…

Pokud zavítáte do Karlovic, určitě nesmíte vynechat výlet do Lázní Karlova Studánka a dobrodružný,  turistický výšlap, korytem Bílé Opavy na vrchol nejvyšší hory Jeseníků, Praděd. Více se o této cestě plné nádherných vodopádů, překrásné přírody a zábavného zdolávání náročných úseků po lávkách a žebřících dozvíte v našem článku zde.

 

[su_box title=”Muzeum Kosárna Karlovice” style=”bubbles” box_color=”#24c320″]Muzeum je otevřeno duben-říjen, každý den kromě pondělí od 09-17:00hod. Vstupné je za 40,-kč, snížené je za polovic. Dále je možnost zakoupení rodinné vstupenky za sto korun nebo kombinované vstupné i na zámek Bruntál a hrad Sovinec za výhodných 160,-Kč.[/su_box]

Kam dál:

Fotogalerie Jeseníků

Líbil se Vám náš článek?