Ve Švandově divadle uvedou hru Baal, svéráznou road movie o cestě do pekel

Ve Švandově divadle uvedou hru Baal
Tomáš Pavelka a David Punčochář v inscenaci Baal

Prvotina slavného německého dramatika Bertolta Brechta, proměna geniálního básníka ve zločince a hlavně osobitá režie Marka Němce – to je pozvánka na nejnovější novinku Švandova divadla v Praze. Smíchovská scéna uvede ve Studiu 19. března 2016 premiéru hry Baal, příběh o odvrácené straně talentu a vzpoury proti konvencím.

Nová inscenace vzniká pod režijní taktovkou Marka Němce, známého také jako talentovaného herce.  Ten na sebe upozornil už svou předchozí režijní prací – za inscenaci Terminus v Divadle v Celetné byl v kategorii Talent roku nominován na Cenu Alfréda Radoka. Nyní si jako svou další režijní  výzvu vybral Brechtovu hru Baal. Ta podle něj vypráví o bezuzdném podmaňování si světa. „Baal je to, co každý chce a nemůže, protože je tu ta zatracená výchova, mravnost, řád, víra… Baal je třaskavý princip, jehož naplněním se rozpadá jakékoliv společenství založené na výstavbě a budování,“ říká Marek Němec, jehož si diváci oblíbili mimo jiné z populárního televizního seriálu Vraždy v kruhu.

Jako Baal – citlivý a Bohem nadaný básník, který nenávidí pokrytectví, nade vše miluje  svobodu, a přesto žije sám v osidlech závislosti, zločinu a zmarněných nadějí i citů – se představí David Punčochář, v jeho lásky se promění Eva Josefíková a Martina Krátká. Dále v inscenaci hrají Jacob Erftemeijer, Marek Pospíchal, Marta Dancingerová, Miroslav Hruška, Tomáš Pavelka, Tomáš Červinek a jako host vystoupí Barbora Lukešová.

Villon i Bowie, Bible i Marx

Ve Švandově divadle uvedou hru Baal
zleva: Marek Němec, David Punčochář, Barbora Lukešová, Tomáš Červinek, Tomáš Pavelka, Eva Josefíková

„Baal prochází všude a všemi. A nelze se mu vyhnout. Ztělesňuje odvrácenou stranu výjimečného talentu, ale i přitažlivost razantní, do důsledku vedené vzpoury proti konvencím,“  říká o chystané smíchovské inscenaci její dramaturgyně Martina Kinská. Ta inscenaci označuje také jako  „svéráznou road movie o cestě do pekel“.

Hru Baal napsal Bertolt Brecht v roce 1918 v pouhých dvaceti letech. Inspiroval jej přitom život básníka Francoise Villona, dramatické osudy dalších „prokletých básníků“, ale například i lidové divadlo.  Hra je často označována za „nejméně brechtovskou“, protože v ní převládají emoce, nikoli autorova obvyklá střízlivost a racionalita.  Dočkala se i svého televizního zpracování – v roce 1982 v režii Alana Clarka ji produkovala britská BBC s Davidem Bowiem v hlavní roli.

Premiéra hry Baal Bertolta Brechta – autora, který svým dílem sám publikum systematicky provokoval, a který svého času střídavě listoval v Bibli a v Marxově Kapitálu – se ve Studiu Švandova divadla odehraje 19. března 2016.

Švandovo divadlo
  • Adresa divadla: Štefánikova 57 150 00 Praha 5

oficiální webové stránky

Líbil se Vám náš článek?