Vánoční nálada na zámku Loučeň

Abeceda Vánoc“ – poučení, pobavení i potěšení v dobovém stylu

Jak přišlo do Česka zdobení vánočního stromečku? Čím zdobí stromečky v Africe? Jak vypadá stromeček ve virtuální realitě? Kdo roznáší vánoční dárky v Itálii, Řecku, či třeba v Grónsku? Ještě před deseti lety jsme na řadu podobných otázek neznali odpovědi. Od okamžiku prvního otevření „Příběhu vánočního stromečku“ na zámku Loučeň v době adventu před šesti lety objevují návštěvníci na mnohé z nich odpovědi. Každý rok ozdobí všechny komnaty zámku vánoční stromečky s různě laděnými ozdobami. Rok co rok mají prohlídky jiný ráz, vždy však přinesou odpovědi na „vánoční“ otázky. Dnes se již nikdo nediví, od kdy a proč visely první stromky nad stoly příbytků špičkou dolů, nebo že v každé zemi dává dárky někdo jiný – v jedné evropské zemi dokonce bytost ženského rodu. Na Loučeň se vracejí návštěvníci v době adventu pravidelně – jak pro nové informace, tak pro kouzelnou atmosféru, která na ně dýchne již od zámecké brány. Přijedou se pobavit, popít vánoční punč nebo svařené víno a zahájit tak předvánoční těšení. Kostýmovaní průvodci čekají každý den v týdnu včetně sobot a nedělí od 17. listopadu do 21. ledna roku následujícího. Tuto oblíbenou tradici nepřerušily ani covidové roky.

 Letošní „Abeceda Vánoc“ ukáže tematické stromečky doslova od A do Z. Startuje na zámeckém nádvoří od Adama, neb biblický příběh o vyhnání z ráje stojí za fenoménem stromečku. V každé zámecké komnatě další písmeno vypráví o věcech s Vánocemi spojených. K výstavě bude vydán malý tištěný průvodce. Návštěvníci jej dostanou na závěr prohlídky, aby si “Abecedu Vánoc“ mohli doma připomenout“, prozrazuje Ing. Kateřina Šrámková, majitelka loučenského zámku. Osobně stojí za dramaturgií Příběhu vánočního stromečku již od roku 2018. „Celkem 20 stromečků a tisíce vánočních ozdob rozzáří oči dospělých i dětských návštěvníků. Je mezi nimi stromeček Bílozlatý, Elfovský, Hvězdný, Jelínkový, Ranní, Tříkrálový a také Yulbaum. Poslední stromeček – zvířátkový, se nachází v zámecké zahradě. Při prohlídce se návštěvníci také dovědí, jak stromečky dříve zdobili obyvatelé na zámku, v podzámčí, i v jiných zemích. Všechny stromečky osloví srdce návštěvníků při návštěvnické soutěži o nejpopulárnější stromek. Letos podruhé si hosté navíc vyzkoušejí tvořivé dílničky, kde si budu moci omalovat podle svého vkusu foukané ozdoby sklárny Koulier. Zapojí-li se celá rodina, může si odvézt na Vánoce svoji vlastní kolekci ozdob“, dodává Kateřina Šrámková.

Zakládáme si na tom, že každým rokem chystáme stromečky úplně nové, s jinými tématy a novými ozdobami. Tradicí, která se nemění, je vyprávění o tom, jak se nadělují dárky v jiných zemích. Zámečtí průvodci návštěvníkům na unikátní mapě dárkonošů ukážou, kdo naděluje dárky v cizině,“ doplňuje kastelán zámku Mgr. Vratislav Zákoutský. Je i jedním z průvodců, kteří vánočně vyzdobené zámecké komnaty návštěvníkům ukazují. V dobových kostýmech představují členy knížecí domácnosti: knížete, kněžnu, pana nadlesního, komorníka, zámeckou kuchařku Aninku, ale i Bílou paní. Návštěvníci si prohlídku užijí všemi smysly. Budou se nejen dívat a poslouchat, ale i vnímat chutě a vůně Vánoc. Ti, kteří v adventu chodí na Loučeň pravidelně, vědí, že mohou ochutnat i něco z utajovaných dobrot zámecké kuchyně, které se tu pečou ve vánočním čase. Maminky budou moci navštívit vánoční obchůdek a tatínkové ochutnat vánoční punč. Již po několik let jej o vánočním čase vaří sama Kateřina Šrámková, v době adventu v roli Bílé paní… Více www.zamekloucen.cz

Miroslav Navara/TZ