Vánoce ve znamení krále

Vánoce jsou ideálním časem, kdy se zastavit, odpočívat, setkávat se s rodinou a přáteli a dopřávat si nevšední gurmánské zážitky. Párování sýrů s vínem patří nepochybně k velmi příjemným chuťovým potěšením, které mohou pozvednout sváteční čas doslova do nebeských výšin. Vychutnejte si speciality od Krále Sýrů. Přinášíme několik tipů, jak je zkombinovat s ovocem anebo vínem.

ks-charakterVýrazné charakterní aroma

Král Sýrů Charakter vyzkoušejte společně se sušenými švestkami, křížalami či povidly se skořicí a mandlemi. Tuto vánoční variaci doplňte nejlépe celozrnným pečivem a neloupanými oříšky, které vyvolají intenzivnější chuťový zážitek a lépe doplní charakter sýra (mandle se slupkou, pražené mandle, para ořechy), případně zkuste pokrm ozvláštnit výraznými kuličkami mochyně jedlé. Vše se výborně pojí s portským vínem nebo plnějším robustnějším a ideálně už lehce archivním červeným vínem např. výrazněji nazrálá Reserva ze španělské Rioji nebo italské Sangiovese v podobě Vino Nobile di Montepulciano.

Král Sýrů Charakter – pro ty, kteří milují aromatické sýry. Postupně dozrávající sýr s výrazným aroma a chutí sušených hub. Vrásčitá kůrka skrývá tvarohové jádro, jehož konzistence se postupně proměňuje v roztékavou krémovou a aroma nabývá na intenzitě. Gramáž 125 g, doporučená cena 37,90 Kč.

TIP: Pokud milujete sýr více uleželý a rozteklý, spotřebujte ho méně než deset dní do data spotřeby.

ks_kremovyLahodné snoubení vůní a chutí

Král Sýrů Krémový si vychutnají ti, kteří mají rádi jemné smetanové chutě. Kombinujte s vlašskými ořechy v karamelu nebo se sušenými brusinkami či křížalami, příp. s piniovými oříšky a blanšírovanými mandlemi. Na vánoční stůl patří i exotické ovoce, co třeba papája či čerstvé fíky? A k tomu se zakousněte do křupavé francouzské bagetky. Doplňte lehčím až středně plným ovocným červeným vínem – Roble, Crianza ze španělské Rioji, francouzské Beaujolais, české Svatovavřinecké nebo Modrý Portugal.

Král Sýrů Krémový – lahodný sýr s bělostnou ušlechtilou plísní, decentní vůní čerstvých žampionů a vláčným jádrem s pravidelně prozrálou krémovou konzistencí. Gramáž 125 g, doporučená cena 37,90 Kč.

TIP: Ideální vyzrálost má sýr 15-25 dnů do data spotřeby.

ks-nebeskyNebeský zážitek

Král Sýrů Nebeský Vás dostane do oblak díky své noblesní chuti. V rané fázi má uprostřed tvarohové jádro, které postupně vyzraje do měkké konzistence a dodává sýru i příjemnou eleganci a svěžest. Na vánoční tabuli jej můžete vyladit ve spojení se sušenými meruňkami marinovanými v meruňkovici společně s vanilkou nebo s exotickým ovocem karambola. Z oříšků vyzkoušejte pekanové či vlašské ořechy. Z pečiva se k tomuto nebeskému sýru hodí slunečnicový chléb a z vína vyberte elegantní a středně plné červené, ideálně už pár let uleželé v láhvi, například Pinot noir z Burgundska, nebo třeba ovocně nazrálá Rioja Crianza ze Španělska či Chianti Reserva z Toskánska.

Král Sýrů Nebeský – výjimečný plísňový sýr charakteristický svou svěží, čerstvou chutí a dvojí texturou, v níž se prolíná tvarohové jádro s rozplývavým krémovým zbytkem sýrového těsta. Gramáž 120 g, doporučená cena 39,90 Kč.

TIP: Unikátní dvojí texturu sýra a svěží tvarohové jádro v krémovém těstě vychutnáte nejlépe méně než 15 dnů do data spotřeby.

ks_hermadurAromatická harmonie

Král Sýrů Hermadur je jasnou volbou pro všechny milovníky výrazných aromatických sýrů. Na vánočním stole tento sýr doplňte hruškovým čatní, lískovými oříšky či sušenými datlemi a fíky. Chuťové buňky potěší i fíková či pomerančová marmeláda s opečeným toustem. Doporučujeme kombinovat s výraznými polosladkými víny. Určitě se trefíte, pokud vyberete moravskou Pálavu nebo vína odrůdy Tramín, např. BIO Gewurztraminer 2015, Pierre Henri Ginglinnger, Alsace.

Král Sýrů Hermadur – zrající sýr, který spojuje to nejlepší z plísňových a aromatických sýrů. Pod lehce probarvenou kůrkou se skrývá vláčný a výrazný sýr rozplývající se v ústech. Gramáž 125 g, doporučená cena 37,90 Kč.

TIP: Plně rozvinuté aroma a ideální chuť má sýr 10-24 dnů do data spotřeby.

Více informací najdete na www.kralsyru.cz.

Líbil se Vám náš článek?