V ZOO Tábor se narodilo mládě ohroženého makaka

Mládě makaka Jávského v ZOO TáborTáborská zoologická zahrada se těší z předčasného vánočního dárku. Místní tlupa makaků jávských se rozrostla o nového člena. Malá opička se ve středu 18. listopadu v ranních hodinách narodila jediné dospělé táborské samici, pro kterou je to už druhý potomek v ZOO Tábor. Loni úspěšně odchovala malou samičku. Nejkritičtější první hodiny a dny už má mládě za sebou a vše se zatím vyvíjí přesně tak, jak má.

Makak jávský pochází z jihovýchodní Asie, kde běžně obývá lesy a mangrovové porosty podél řek a pobřeží. Jako ohrožený druh je zařazen v celosvětovém seznamu CITES, protože je často odchytáván pro lékařský výzkum, což snižuje jeho stavy ve volné přírodě. Aktuálně navíc jeho druhové příbuzné na druhém konci světa ohrožuje nejničivější požár tohoto tisíciletí, který vznikl bezohledným nelegálním vypalováním deštných pralesů. ZOO Tábor na to upozornila minulý týden. Nebezpečí pro něj představuje také lov, který probíhá především na Filipínách, kde jsou makakové loveni pro potravu i zábavu. Chráněn je pouze na ostrově Bali, protože je zde považován za boha Hanumána, kterému místní staví chrámy.

Narození mláděte je vždy radostná událost. O to větší, když se jedná o ohrožený druh.
Jsem rád, že se nám daří tato zvířata pravidelně množit a můžeme tak pomáhat k zachování druhové rozmanitosti i pro budoucí generace,“ prohlásil majitel ZOO Tábor Evžen Korec a dodal, že se táborská zahrada na ochranu a chov ohrožených druhů specializuje.

Mládě je nyní ve společném výběhu s ostatními opicemi, které ho velmi úzkostlivě chrání. Chovatelé se tak k němu ještě nedostali, což je zcela běžné. Dosud  se proto neví, jakého pohlaví mládě je.

Zbyněk Metelka ( dle TZ)

ZOO Tábor
  • specializuje na chov zvířat ohrožených vyhubením v Česku i ve světě
  • Vstup se psem: ANO
  • Tábor – Větrovy 10 ,390 02 Tábor 2

Oficiální webové stránky