V Zoo Ostrava byla otevřena unikátní expozice mokřadního ekosystému

Model rosničky v expozici mokřadu v ZOO OstravaZoo Ostrava se nevěnuje jen chovu exotických zvířat, ale je aktivně zapojena i do ochrany ohrožených druhů fauny ČR. Nová expozice Mokřady vznikla mimo jiné i za účelem vytvořit prostředí pro ochranu naší přírody a zároveň poskytnout náměty návštěvníkům, jak chránit ohrožené obojživelníky, plazy a další mizející představitele naší fauny i flóry.

Expozice vznikla na doposud nevyužívaném území na konci rybniční sítě, kde měl v minulosti vzniknout další rybník. K jeho vybudování však nakonec nikdy nedošlo. V rámci projektu bylo vytvořeno několik mokřadních ploch, jimiž budou návštěvníci procházet po povalovém chodníku. Součástí přírodní expozice je také altán, kde si budou moci lidé odpočinout, případně se ukrýt před deštěm. Nachází se zde i naučná mýtina s informačními panely prezentující význam mokřadů a nutnost ochrany těchto biologicky velmi cenných území. Po deštných pralesích a korálových útesech jde o biotopy s největší biologickou aktivitou a rozmanitostí. Jsou útočištěm mnoha druhů živočichů a rostlin. Mnoho z nich je na mokřadních biotopech existenčně  přímo závislých. Z živočišné říše se jedná především o obojživelníky, ale také plazy a řadu druhů bezobratlých.

expozice Mokřady v Zoo Ostrava na obrázku lávka v mokřaduNejnápadnější součástí celé expozice jsou modely našich obojživelníků v nadživotní velikosti. Najdete zde pět zástupců: skokana, rosničku, ropuchu, čolka a mloka. Zanedlouho k nim přibudou i čtyři modely našich plazů: ještěrka 2x, užovka a slepýš. Děti, ale i dospělí si tak budou moci tyto živočichy dobře prohlédnout. Pro mnohé z nás zůstávají tito obratlovci tajemnými a někdy méně oblíbenými tvory. Cílem expozice je přiblížit veřejnosti život těchto živočichů, jejich význam v přírodě a přispět tak k vytvoření pozitivního postoje k nim. Expozice bude využívána i k realizaci výukových programů pro školní děti.

Mokřadní expozice se nachází pod výběhem afrických kopytníků v bezprostřední blízkosti zastávky safari expresu.

ZOO Ostrava
  • Michálkovická 197, 710 00 Ostrava
  • GPS: 49°50’36.688″N, 18°19’10.615″E
  • Z dálnice sjezd 365 Ostrava – Hrušov.
  • Pro návštěvníky z řad motoristů jsou k dispozici tři parkoviště
  • trolejbusem:
    • č. 104 (výchozí zastávka Náměstí republiky) trolejbusem
    • č. 106 (výchozí zastávka Hlavní nádraží) s přestupem na trolejbus č. 104 na zastávce Revírní bratrská pokladna
  • Vstup se psem:NE
Líbil se Vám náš článek?