Únorové přírůstky v ZOO Liberec – 4 papoušci a 1 orlosup

orlosup mládě krmení
ilustrační foto

Měsíc únor zatím přinesl libereckým chovatelům úseku ptáků a dravců dvojitou radost. Hned 1. února se vyklubala na svět 4 mláďata pozoruhodného papouška nestor kea (Nestor notabilis). Jedná se o již třetí odchov na půdě liberecké zoo, přičemž první byl s lidskou asistencí (3 mláďata – viz archivní foto). Hned rok nato se chování rodičovského páru nestorů kea výrazně změnilo a o vyklubané mládě se začal ihned starat.

I letos se třem vylíhnutým mláďatům dostává od dospělé dvojice vzorné péče, a tak není opět asistence ošetřovatelů zapotřebí. Nestor kea představuje velmi zajímavého papouška, který svou velikostí připomíná spíše menšího dravce. Jeho nápadnými znaky jsou sytě kovově zelená barva peří a mohutný černý zobák, kterým dokáže neobvyklé věci. Při hledání potravy jsou hejna těchto ptáků vynalézavá a velmi vytrvalá. Ve své domovině – na Jižním ostrově Nového Zélandu jsou známy případy, kdy nestoři kea dokázali v krátké chvíli poničit i vnější příslušenství automobilů, či domů. ZOO Liberec tento druh chová od roku 2008 ve venkovní voliéře poblíž vchodu do pavilonu tropů.

O osm dní později – 9. února se na úseku dravců vylíhlo z vejce rodičů Boženy a Verneriho další, pro celosvětový chov velmi důležité mládě orlosupa bradatého (Gypaetus barbatus aureus).  Za zmínku jistě stojí uvedený rodičovský pár, který v liberecké zahradě tímto přivedl na svět už 16. mládě tohoto velmi ohroženého majestátního dravce. Samice Božena a samec Verneri, kterému však chovatelé neřeknou jinak než Pišta, jsou v místním chovu již od roku 1993, resp. 1998 a úspěšně se spolu množí od roku 2 000.

orlosup bradatý v ZOO
ilustrační foto

K dalšímu mláděti v řadě poznamenává zoolog Jan Hanel: „Jedná se o náš klíčový pár, který obohatil za posledních 15 let evropskou přírodu o 11 mláďat, dříve člověkem zcela vyhubeného orlosupa bradatého. Další 4 mláďata našla domov v chovatelských zařízeních“. I toto letošní mládě by mělo být, ve věku zhruba 4 měsíců, vypuštěno do volné přírody. Pravděpodobně se bude jednat o pohoří Alp či Pyrenejí, ale přesnou lokalizaci určí až mezinárodní koordinátor chovu. Orlosupy bradaté chová ZOO Liberec od roku 1993. Vidět je návštěvníci mohou ve voliérách dravců, které se nacházejí v dolní části zoo.