Tip na výlet: Ledopády v Pulčínských skalách

Populární Pulčínské skály nabízejí v zimním období zajímavý úkaz. V kaňonu Ancona se tvoří několikametrové ledové rampouchy jedinečné svým zbarvením v různých odstínech žluté, oranžové až hnědé barvy. Zbarvení ledopádů je způsobeno mikroskopickou sněžnou řasou, která žije v ledu.

Ledopád_Pulčín-zamrzlý vodopád žluté barvyK unikátnímu přírodnímu úkazu se nejsnáze dostanete z centra osady Pulčín (obec Francova Lhota, okres Vsetín). Od turistického rozcestníku se vydejte směrem na Zděchov po cyklotrase č. 6117 značené žlutým a červeným trojúhelníkem. Jdete zhruba 2 km, přitom minete Informační centrum Pulčín (otevřeno jen o víkendu) a místní kapličku, poté narazíte na odbočku do lesa vedoucí k Pulčínským ledopádům. Od této odbočky je trasa je označena směrovými šipkami a speciálními značkami. Z centra Pulčína k ledopádům a zpět je to asi 5 km.

Do osady Pulčín vede přístupová cesta z obce Lidečko, která leží na trase (silniční i železniční) mezi Vsetínem a Horní Lidčí. Lidečko má také svou pískovcovou stěnu známou jako Čertovy skály (sem si naplánujte výlet raději až na jaře).

Ledopády leží ve vzácné přírodní rezervaci, což vyžaduje od návštěvníků ohleduplné chování. Je nutno dbát osobní bezpečnosti – pohyb v hornatém zimním terénu vyžaduje zejména pevné boty a dobrou fyzickou kondici. V polovině března bude oblast s ohledem na ochranu přírody pro návštěvníky uzavřena.